Search
28 Haziran 2017,Çarşamba
  • :
  • :

Ellisekizincilikten gelecek Fetih – Dünya Kupası şansımız

Ellisekizincilikten gelecek Fetih  – Dünya Kupası şansımız

Bu hafta spor programları, bulvar gazetelerinin spor sayfaları ve ‘AMK’ gibi spor – pardon – futbol gazeteleri saçma sapan transfer haberleriyle dolu. Lig maçları olmayınca demeç veren yöneticiler de yok – dolayısıyla gazetelere sıçrayan gazlamalar dahilindeki kavga ve dövüşler de birden error veriyor.

Ordan belli ki – Milli maç arasındayız. Yoksa şu an 58. olan Milli Takım pek de kimsenin umurunda değil. Olmadığı için de birden gökten… özür dilerim… Ankara’dan zembille Avcı yerine Fetihci Terim getirildi. 67018_fatih-terim_1

Kendileriyle alakalı her ani gelişen olaya tepki veren mekteb-i sultanililer nedense bu sefer sus pus ‘e.. Milli Mesele… elbette olacak’ deyip kamoyu önünde üç maymunu oynadılar.

Hadi Fetihci Terim hocamızı anladık da diğer yardımcı hoca Hamza Hamzaoğlu’yla neden çalışan bir hoca oldu, onu da siz anlayın artık.

fft104mm2264953Beşiktaşlıların son yıllarda iyi tanıdığı ‘biz hocanın arkasındayız’ palavraları bir kez daha teyit edilmiş oldu. Fakat bu sefer bay Ex-Başkan’ın günahını almamak gerek – malum… ‘Ankara, Ankara güzel Ankara…’

Önümüzdeki maç İspanya ve Fransa arasına sıkışmıs zavallı bir ülke olan Andorra. Koca koca dağların arasından beliren ufacık bir ülke. Dünya sıralamasında 205’nci, yani sondan beşinci sırada. Martta oynanan ilk maçta Burak ve Selçuk’un golleriyle güç bela 2-0 yendiğimiz bir takım. Aradan geçen zamanda ellisekizinciliğe kadar gerilemişiz.

Geriledik gerilemesine ama başta yeni hocamız Fetihci Terim ve veziri Hamza Hamzaoğlu ile önümüzde ne Andorra kalır ne III. Voyvoda Vlad Tepeş – aman şey – Rumenler yani – ne de Poltava Savaşında Osmanlıya sığınan Est’ler… Sonra tohumlarımızı çalıp dünyaya satan Portakalların suyu sıkılarak ‘Lale Devri’ başlayacak inşallahurrahman…

Bunları neden yazıyorum? Çünkü spor ve siyaset oldu olası içiçedir – inkar etmenin alemiCarlos-Smith yok. Berlin Olimpiyatları ve siyahi atlet Jesse Owens, Black-Power oluşumu ve 1968 Olimpiyatları, Mandela ve 1995 Dünya Rugby Şampiyonası, düne kadar Galatasaray’ın Avrupa maçlarında sahaya fırlayan PKK Bayraklı eylemciler… bunlara ek olarak da unutmamak gerek – ülkemizde düne kadar Başbakanlık Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası adı altında oynanan kupalarımız.

Demek istediğim şu… Ankara ve futboldan sorumlu kolu TFF, yurt içinde azalmaya yüz tutan MİLLİ Takım sevgisini yeniden canlandırmak için Fatih Terim’de karar kıldı. Bana oluş şekli pek etik gelmese de elbette haklı tarafları vardır… Fatih Terim ismine yurt içinden kimse birşey diyemez… Futbolcular üzerinde çok etkilidir… Taktik varyasyonlar yerine MİLLİ gazlamayla hedefine varır – ki bu bazen (İsviçre maçında olduğu gibi) takımda gaz sıkışmasına da yol açabilir.

Andorra maçını öyle veya böyle geçeriz – asıl maç Romanya’daki maç. Adeta tamam mı devam mı maçı.

Bir de şu varolan kadromuza bakıldığında, yıllar sonra ilk kez Beşiktaşlılar çoğunlukta. Bu bir Önder Özen – Slaven Biliç başarısı mıdır yoksa Fatih Terim’in ‘detayda gizli planı’ mı? Bunu da ayrıntıda gizli olan şeytan gösterecek. O da biz Beşiktaşlılara mı yoksa hocaya mı ait bir bakalım isterseniz…

turkiye-isvicreMilli kadroyu tek tek incelediğimizde kale elbette Volkan, Onur ve Tolga’dan ibaret olacaktır. Bana göre ilk onbirde de artık Onur oynamalı.

Defansın sağında sakat olmadığı sürece banko Gökhan Gönül. Göbekte ise Semih ve Ömer oynadıkca daha iyi olacaktır. Solda yükselen isim Hasan Ali formayı alır. Buraya ek olarak Beşiktaş’tan sol ayaklı ve oyun kurabilen Ersan’ın eklenmesi gayet normal. Egemen ve Bekir’in ‘kazma’lığı Fatih Terim patentli bir Milli Takımda olması zor.

Orta sahanın sağında muhtemelen formda bir Gökhan Töre oynatılır, solunda ise banko Arda. Defansın önünde çift ön liberolu sisteme göre Alper ve Nuri derken önlerinde Selçuk yer alır. Bu bölgelere Beşiktaş’tan katılan Olcay ve Oğuzhan ismine kimseoguzhan_ozyakup birşey diyemez. Olcay-Arda yedeği, ki sağda ve göbekte de oynatılabilir. Oğuzhan’ın olması biraz yadırganabilir ama Hakan Çalhanoğlu neden varsa Oğuzhan da o yüzden vardır demek lazım ama… aslı – Fatih Terim’in işlemesini sevdiği oyuncu profilleridir.

Forvette tek forvet Burak’ın yedeklerinin Mevlüt, Umut ve Mustafa olması da şaşırtıcı değil. Mustafa’nın eklenmesindeki sebep de bence yetilerinden çok Beşiktaşlı olmasından kaynaklanıyor. Mustafa yerine ancak ve ancak Cenk Tosun olabilirdi, fakat oynanacak maçların stresini Gaziantepli bir oyuncuyla doldurmaktansa bu oyunları daha fazla oynamış Beşiktaşlı biriyle doldurmak elbette daha mantıklı.

rakarVelhasl ‘şeytani’ detay düşüncesi birazda bizden kaynaklanıyor. Rıdvan Akar’ın bile tweetlerine taşıdığı konu, varsayımdan öte birşey değil – gönlümüzü hoş tutup Milli Takımdan gelecek galibiyetlere yoğunlaşalım.

Bu arada da ‘SOLBEK’ gelir hiç değilse…

SA1998`de mail grubu olarak başlayıp posta kutularını dolduran yazışmalardan kalma bir üyeyim. O zamanlar Tuğrul Yenidoğan`ın tavsiyesi üzerine WK`ya üye olmuştum. Almanya doğumlu, evli ve iki Beşiktaşlı Kartal babasıyım. Beşiktaşlılık, çok şükür ki, ailemizde 1925`ten beri adeta geleneğimiz. Üniversite mezunuyum, öğretmenliğin yanısıra yaklaşık 12 sezondur Alman altyapılarında lisanslı futbol antrenörlüğü yapmaktayım. Yeni scoutluk modelinde yarı profesyonel Kartal Gözü üyesiyim.


One thought on “Ellisekizincilikten gelecek Fetih – Dünya Kupası şansımız

Bir Cevap Yazın