Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

Erden Bolderden : Yok böyle bir takım

Erden Bolderden : Yok böyle bir takım

Beşiktaş basketbol takımının Galatasaray’ı 3, Efes’i 2 kere yenmesi: Sadece iyi oyunla açıklanamayacak kadar havalı, büyük oyuncular var denilemeyecek kadar enerjik, Ergin Ataman faktörüne bağlanamayacak kadar bütünleşik bir mücadelenin ürünüdür.

Basketbolda kaliteli oyuncuların varsa bir adım öne geçersin ama karakterli bir takımın varsa kazanırsın.

Bu ülke, Efes Pilsen’in Koraç Kupasını kaldırdığın günden beri, sahada bu kadar karakterli oynayan bir takımı ilk defa izliyor.

Ekstra pasların hızı, ellerin titremeden boş adamın bulunması, nereye drive edilecek nereye box edilecek, ne zaman faal yapılacak… Süratinden dolayı gözden kaçan fakat oyunun bütününü oluşturan bu gizli detaylardır. Şeytan detayda gizlidir ve bu Beşiktaş şeytana pabucu ters giydirir.

O kadar ki, maç esansında Bonsu’nun aldığı bir ribaund için “Önüne düşte alacak tabi” diye düşünüp, iki pas üst üste yapıp Hersek’in attığı üçlük için “Bomboş atar tabi” diye düşündürtür Beşiktaş adamı. Sanki sahada 5 adamın tek bir beyni var ve yüreklerin hepsi de bir arada atıyor. Her şey çok basit gibi görünüyor. Ama demişler “Asıl olay zoru basit göstermektedir”

ki bu da ancak, takıma aynı nefes ile can veren yürekli oyuncular ile mümkündür.

Savunmada Arroyo dahil, bütün takım 3 saniye koridorunu canla başla savunuyor. 3 saniye koridoruna “Namus” der basket oynamışlar. Oraya biri girdi mi “Namus patlar”. Koca savunma sistemimiz bu kadar!

Hücum da “Takım Guard’ı kadar konuşur” lafının en güzel örneğidir Arroyo. Olgunluk olarak kariyerinin zirvesinde olduğu şüphe götürmez. Arroyo’nun olgun oyununu sağlayan kişi de ona ve ondan sonra takıma kazandırdığı ÖZGÜR HÜCUM OYUN tarzıdır.

Klasik sistem basketbolu yerine, hücumda, 3 sayı çizgisinde yapılan arka kapı veya ön kapı (Back-In Door) ve Peak and Roll oyunlarında parke buram buram NBA kokuyor. Attıkları her şutun girmesinden değil, Ofasnif oyunda iplerin oyuncuların kendi insiyatiflerine tamamen bırakılmasından dolayı takım sahada pırıl pırıl nehir gibi akıyor. Düşüncenin emaresi yok, herkes her şeyi biliyor, görüyor, duyuyor.

Oyuncuları neler yapabileceklerini bilerek, bu oyun şablonumuzu yaratan Ergin Ataman’ı yere göğe sığdırana aşk olsun. Tecrübe ve deha böyle bir şey. Genç Kartal Özmızrak’a o yüreği vermek, Arroyu’yu özgür bırakmak, Bonsu’dan rahmetli Conrad Mcrae yaratmak ve yorgunluktan bayılması gereken Hawkins’e ekstra enerji sağlamak gerçekten de ancak bir ustanın işidir. Büyüklük budur.

2-0 öne geçmek, psikoljik üstünlüğü ele geçirmektir. Seriyi 4-0 yapıp şampiyonluğu on binlerce taraftar ile deli dolu kutlamak yegane hedeftir.

Tebrikler Beşiktaş’ım.Web Kartalları Sistem Yönetim tarafından yönetilen admin kullanıcısı. bir nevi bot.


Bir Cevap Yazın