Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

İnönü ‘Siyah’ – Abdi İpekçi ‘Beyaz’

İnönü ‘Siyah’ – Abdi İpekçi ‘Beyaz’

Deplasman Kartallarından Yiğit Yılmaz kardeşimizin muhteşem görsel senteziyle yarın tüm Beşiktaşlılar olarak hafta sonuna mükemmel bir başlangıç yaparız insallah. Bu vesileyle yarına uygun olarak iki maç önü yazımız bir arada.

Selçuk Avcı ile Akhisar maçı…

Yarın için bir liderlik  gazıdır gidiyor. İçimde maçla ilgili hiçbir korku bulunmasa da maçtan önce laubalilik bize yakışmaz. Yakışmayacağı gibi de bumerang gibi kendi kendimize bir nevi nazar olur ters sonuç doğurur alimallah. O yüzden dereyi görmeden paçaları sıvamamak gerekir – sabırla oynayıp maçı sorunsuz bitirmekte fayda var.

Bunu başarmanın en kısa yolu ise çok basit – rakibi ciddiye almak. Rakibi küçümsemeyip ciddiye aldığımızda rahat bir galibiyet olacaktır. En az 24 saatlik liderlik gelirdi gelmezdi önemli değil – önemli olan galibiyet serimizi devam ettirebilmek.

Yarın sahaya çıkacak muhtemel onbirimizde kalede McGregor, defansta Hilber-Toraman-Ersan ve Uğur  dörtlüsü – ortada ise Holosko-Necip-Fernandes-Oğuzhan-Olcay derken forvette Almeida bulunur.

Rakip Akhisar’da ise Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu dörtlü defans bloğunun önünce beşli orta saha yayacaktır. Tek forvetleri umarım Brezilyalı Mezenga olur. Orta saha patentli biri ileriye dönük – bir nevi topu alan forvet olur gibi bir diziliş ve taktikle çıkarsa abuk subuk pozisyonlar verebiliriz.

Kenardan gelecek Emrah Eren’e dikkat etmeli. Kanat oyuncularımız onu ya çıkarmamalı ya da takip etmeli. Mustafa Aşan, eski oyuncumuz Kenan Özer, da Costa Lima ve Sertan Vardar gibi oyuncular sıkça rotasyon yapıp hızla tek top  ve ara toplara yönelirlerse işimiz kolay olmaz. Hele hele Sertan Vardarları çok iyi bir adam.  Yabancıları isimsiz belki ama hatırlatmakta fayda var – isimsiz yabancılar İnönü ateşinde azmayı seviyor – dikkat.

Defanslarında ise İnönüde son nefesini vermeye hazır saatli bir bombaları var ki tam bizim Gangamcılara göre – Ex-Beşiktaşlı Çağdaş Atan. Maçı özellikle onun üzerine ve sol kanatlarına yıkmak lazım. Üstelik klasik anlamda sol bekleri olmadığından Hilbert ve Holosko orayı otobana çevirmeli.

Şen bitirebilmek için hızlı başlayalım. Hızlı başlayalım ki sıkıntı olmasın. Sıkıntı da olmazsa liderlik  hak olur…

 

Mehmet Gülerbaşlı ile Brose Baskets maçı…

Yarın rakibimiz son 3 yılın Almanya liginde duble yapan takımı Brose Baskets. İlk maçta deplasmanda bu takımı yenmiş olmamız hiçbirimizi içeride kolay yenebileceğimiz hissine kaptırmasın zira oldukça iyi oyunculara sahip bir rakiple oynayacağız.

Öncelikle Nachbar, ilk maçta baya iyi durdurmuştuk. Sadece 11 sayı atmıştı ki, bu tarz bir oyuncuyu 15 sayı altında tutmamız büyük bir savunma başarısıydı. Sezon başında biz de almak için uğraştık ama Almanya’yı tercih etti. NBA patentli, 2.06 boyuna rağmen harika bir bileğe sahip, durdurulması oldukça zor. Cevher, Markota ve Dasic’e savunmada çok iş düşecek.

Anton Gavel takımın beyni. 3 yıldır Brose ‘de. İlk maçta bizim potaya 21 sayı bıraktı. Jerrels daha çok atınca biz kazandık. Kesinlikle coşmasına izin vermemeliyiz. Savunması zaafı. Karşısında Jerrels yine coşacaktır.

Casey Jacobsen: Bir NBA patentli oyuncu daha. Çok tehlikeli bir forvet. 2010 yılı Almanya ligi MVP’si

Latavious Williams: Yakından tanıdığımız Oglivy sakatlanınca apar topar aldılar. En zayıf karınları. Boyu 2.03 Bu sebeple Falker onu durdurmakta zorlanmayacaktır. Karşısında Vidmar ilk maç katkı sağlayamamıştı ama ben bu maç Vidmar’dan umutluyum.

Teddy Gipson: Çok tecrübeli bir guard. Geçen sene Pau Ortez’in yıldızıydı.

Brose bize çok ters gelmeyebilir. Biz de onlar da dışardan oynamayı seviyoruz. Şutlarımız girerse direnemezler.

Kısalara baskı kurmamız ve şutlarımız girmezse ısrar etmek yerine içeriyi mutlaka ama mutlaka zorlamamız ve Vidmar üstünden oynamamız şart.

Özelikle savunma ribauntları çok önemli, takım konsantrasyonu ile rakibe hücum ribaundu vermezsek üstünlük kuramayacaklardır. Performansı 4 periyoda yaymak da çok önemli.

İlk maçta pick&roll lerimizi durdurmuşlardı maçın başında. Ama biz topları diplere indirip özellikle Muratcan ve Markota ile ekstra üçlükler bulduk ya da Jerrels içeri daldı. Bu maçta özellikle dış adamlarımızı durdurmak üstüne bir savunma kurgusuyla oynayacaklardır. Farklı bir şey yapmamız şart.

Ben artık Dasic in şöyle bir 20 sayı civarı atıp kendine gelmesini umuyorum.

Başarılar Potanın Kartalları
Bir Cevap Yazın