Search
28 Haziran 2017,Çarşamba
  • :
  • :

Kerim Frei Koyunlu

Kerim Frei Koyunlu

Kerim 19 Kasım 1993’te Avusturya’nın 30 bin nüfuslu Feldkirch kasabasında hayata gözlerini açtı. Anne Faslı baba Türk bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelir. Kerim’in hikayesine başlamadan evvel Yeşilçam filmlerinin senaryosunu aratmayan babasının hikayesine de bakmak gerek.

Baba Murat Koyunlu Türkiye’de doğan ama reddedilen biridir. Ne annesi ne da babası istemiştir Muratı. İsviçreli bir aile tarafından evlatlık olarak alındığında daha 40’ını bile çıkarmamıştır. Adı o zaman İlyas’tır o çocuğun. Babanın da futbol yetenekleri üst düzeydedir. Futbolda adeta kendini bulmuştur. Avusturya’da iken Fas’lı bir kadın ile evlenen baba, 19 Kasım 1993’ten sonra oğlu Kerim için yaşar adeta. 12 yaşına kadar da babası sürekli ek olarak çalıştırır. Kerim kasaba takımının katıldığı bir turnuvada Grasshoppers tarafından keşfedilip altyapısına transfer edilir. 12 yaşında İsviçre’nin Grasshopper takımına transfer olmayı başaran Kerim, kısa sürede yeni takımında da kendisini göstermeyi başarır. Kaldıkları yerin Zürich tesislerine mesafe olarak uzak olduğundan bir süre sonra tesislerde yatılı olarak kalmaya başlar.13-06-2013_16-38_1371130720

Henüz U16 takımında oynarken Avrupa’nın birçok külübü tarafından izlenilip takip edilmektedir. Oğlunun değerini bilen baba Murat Koyunlu AS Roma ile görüşmeleri tam bitirmek üzereydi ki – aniden oğluyla birlikte  ortada kaldılar.

Grasshoppers’e geri dönmektense baba oğul kafa kafaya verip sıkı bir idman programıyla çalışmalara devam ettiler. Chelsea altyapısında test antremanlara katılır – fakat kendini kabul ettiremez ve reddedilir. Birden Fulham’lı izleme ekibi belirir karşılarında ve o günden bu yana Fulham’ın kontratlı oyuncusu olmuştur. Fulham’ın U18 takımına müthiş bir giriş yapan Kerim, yarım sezon sonra, henüz 17 yaşında Rezerv Takımına çıkıp en değerli oyuncusu konumuna geldiğinde artık bellidir… bu çocuk olacak. Rezerv Lige başlar başlamaz 7 maçta 4 gol atınca İsviçre Federasyonun dikkatini çeker ve hemen Milli Takıma çağrılır. Orada da 15 maçta 5 golle kaptanlığa kadar yükselir.

Kerim-Frei2Fulham Takımının o dönemdeki A Takım hocası 2010-2011 sezonuyla birlikte Kerim’i hazırlık kampına dahil eder. Kendini kabul ettirmeyi başaran Kerim, Faroer Adalarından Runavik’i ilk maçta 3-0 mağlup eden abileriyle deplasmana gider. Hazırlık maçı tadında oynanan bu – Avrupa Ligi Ön Eleme maçında – Kerim ilk kez A Takım formasıyla sahaya çıkacaktır. 77. dakikada forvet Andy Johnson’ın yerine hocası Martin Jol tarafından oyuna dahil edilir. İkinci Ön Eleme Turundaki rakip Kuzey İrlandalı Crusaders FC takımıdır. Kerim burada ilk kez ilk onbirde ve ilk kez 90 dakika oynayıp kendini tam anlamıyla kanıtlamıştır artık. Kaleci Mark Schwarzer, forvet Bobby Zamora ve hocası Martin Jol maçtan sonra onun hakkında övgüyle söz edecektir.

O sezon toplam 45 maçta 2779 dakika süre alacak Kerim, 7 gol 5 asistlik bir performans sergileyecektir. Bir sonraki sezonda banko ilk onbir oyuncusu olacakken sakatlık kabusu yaşayacaktır. Kalçasında çıkacak sorun onu sezon başında gerilere atacaktır. Güçlenip hazır dönmesi için Rezerv Takıma yollanır – buna sinirlenen baba Murat oğlunu bir aylığına da olsa Gallerin Cardiff takıma yönlendirir. O sırada Okan Buruk tavsiyesiyle Milli Takıma çağrılır. Babasıyla uzun uzun düşündükten sonra İsviçre Milli Takımından sonra Türkiye A Takımını seçer.

Danimarka ile oynan hazırlık maçına sonradan dahil olup tek golümüzün asistini yaparç O günden sonra Türkiye Kerim Frei’ı daha dikkatli izleyecektir. Bu performanstan etkilenen hocası Martin Jol İngilterye döner dönmez Chelsea maçında oyuncusunu kadroya dahil eder. Oyuna sonradan dahil olur ve bir hafta sonraki Tottenham maçında ilk onbirde başlar… Tam döndüm derken de kasıklarında fıtık teşhişi konulacaktır. O sezon 26 maçtaki 3 asistlik performansı da sakatlıkların arasına bir nevi sıkıştırmış olacaktır.

Kerim sağ ayaklı olmasına karşın – tıpkı Olcay Şahan gibi – ters kanatta, solda görev yapıyor. Buna ek olarak Oğuzhanvari oyun kuruculuk da yapabilir. Boy olarak (1,71 cm) biraz kısa kaldığından daha fazla forvet arkası gibi düşünebilinir. Aslında klasik bir kanat oyuncusundan çok takımı hızla atağa kaldırabilen bir sprinter oyuncu. Top hakimiyeti ve tekniğinin yanısıra oyun anlayışı ve taktik becerisi üst düzey.Kerim-Frei

Hocası Martin Jol Kerim hakkında şunu demişti: ‘Kerim Fulham’ın Gareth Bale’dir.’ Martin Jol’ün dün yaptığı bir açıklamada Kerim ve transferi hakkında şunları belirtiyor: ‘Kerim Frei akademimizde çok gelişme kaydedip A takıma yükselen bir oyuncudur. Burada kendisine zaman zaman şans verdim. Ancak Frei’ın gelişimini tamamlaması için daha çok ve düzenli bir şekilde forma giyebileceği bir kulüpte oynaması gerektiğini düşünüyorum. Bu şansı Fulham’da bulması zor olduğu için Beşiktaş’tan gelen teklifi kabul ettik.‘ Fulham’ın bu sene orta sahasını İngiliz Milli Scott Parker ve Fas Milli Adel Taarabt’la güçlendirdiğini de belirtmek gerek.

Son olarak oyuncu hakkında birkaç video eklemek isterim:

A Milli Takımındaki ilk maçı:

https://www.youtube.com/watch?v=T4CASVqN4JQ

Kerim Frei Koyunlu ve 2011/2012 sezonu:

https://www.youtube.com/watch?v=YvR-GFJMkCk

Driblingleri:

https://www.youtube.com/watch?v=J9I5TupCHvk

Genel:

https://www.youtube.com/watch?v=HKSY_LtcogA

SA1998`de mail grubu olarak başlayıp posta kutularını dolduran yazışmalardan kalma bir üyeyim. O zamanlar Tuğrul Yenidoğan`ın tavsiyesi üzerine WK`ya üye olmuştum. Almanya doğumlu, evli ve iki Beşiktaşlı Kartal babasıyım. Beşiktaşlılık, çok şükür ki, ailemizde 1925`ten beri adeta geleneğimiz. Üniversite mezunuyum, öğretmenliğin yanısıra yaklaşık 12 sezondur Alman altyapılarında lisanslı futbol antrenörlüğü yapmaktayım. Yeni scoutluk modelinde yarı profesyonel Kartal Gözü üyesiyim.


One thought on “Kerim Frei Koyunlu

Bir Cevap Yazın