Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

Konyanaliz

Konyanaliz

Önümüzde öyle bir maç var ki – ligteki yönümüzü aşağı mı yukarı mi – belli edecek cinsten. Fenerbahçe, Kasımpaşa veya Sivasspor maçlarından söz etmiyorum. Bahsettiğim Konyaspor maçı.

Birinci ve en kötüsünden başlayalım – maç seyircisiz. Bu arada yeri gelmişken söylemekte yarar var – Beşiktaş seyircisi kadar iyi ve etkili bir seyirci yok dünyada diyoruz, haklıyız da… fakat bu hem artı hem de eksi yönde bizden iyisi – veya kötüsü yok. Bu kadar zarar veren bir taraftar da yok/olamaz. Şimdi kimse TFF ve MHK demagojisi yapmasın. Bazı şeyleri kendi kendimize paranoyaklığımızla yapıyoruz gibime geliyor artık. Hani bir şeyi 40 kere söylersen olur hesabı hep olumsuz şeylerden söz ediyoruz Allah da başımızdan eksik etmiyor vesselam. Yoksa son 10 yılda 1 şampiyonluğun açıklaması olamaz.fft64_mf1608299

Her neyse konu önümüzdeki Konya maçı…

Konya deyip geçmeyin yukarıda da belirttiğim gibi bana göre ligteki ilk kırılma anımız olacak. Bir nevi ligteki gidişatımızı betimleyecek.

Gelelim Konyaspor´a ve muhtemel oyun ve onbirine. Konyaspor bize karşı muhtemelen kalede Kamerunlu İtandje geri dörtlüde Ali Turan, Selim Ay, Kokalovic ve Ergün Teber´le çıkacaktır. Defansta Uğur hoca hala arayış içersinde. İdeal dörtlüyü halen belirleyebilmiş değil. O bakımdan burada hem kadroda değişiklik olur hem de bizim açımızdan ekmek olur. Misal geçen maçtaki gibi solda Mehmet Uslu, göbekte Erdinç ve Selim´in yanısıra sağda Tolga Ünlü ile çıkarlarsa duman ederiz.

Orta sahaya sanıyorum bu yüzden cift  ön liberoyla, yani Ali Çamdalı ve Borek veya Mehmet Güven´le çıkacaklar. Oyuna yön verecek olan yine 23 yaşındaki Recep Aydın olacaktır. Bu arada bu çocuğa dikkat edilmeli – Konya altyapısından yetişme ve birçok kez kiralık gidip geldi. Beğendiğim bir oyuncu genelde de takip etmeye değer.

itandje-konyaspor-da-4820359_oSağ ve sol kanatlar da hala muammalı. Geçen maç Ömer Ali (sağda) ve Hasan Kabze (solda) oynadılar. Sanırım bu maçta bizim sol kanatta sorun olduğundan / olacağından sağ tarafta Djalma takıma girer. Solda ise Erdal Kılıçaslan takımdaki yerini geri alır diye düşünüyorum.

Forvette ise „tek çare“ Gekas oynamaya devam eder.

Velhasl bana göre şu şekilde oynarlar…

———————————————- Itandje ——————————————————–

Ali Turan —————— Selim Ay —————— Kokalovic —————– Ergün Teber

——————- Mehmet Güven / Borek —- Ali Çamdalı —————————————-

Djalma ——————————— Recep Aydın —————————– Erdal Kılıçaslan

———————————————– Gekas ——————————————————–

Yukardaki onbir bizi oyun kurmamızda engelleyip yumuşak ayaklı oyuncularımızı sertçe dürtecek cinsten. Buna müsade edecek hakem dengemizi altüst eder Konyasporu da bir nevi 1-0 önde başlatır. İleriye tek top ve hızlı kontralarla sonuca gitmeyi tercih etmeleri muhtemeldir. O bakımdan Konyasporun onbirinden ziyade bizim nasıl bir onbirle çıkacağımız önemli.

Ramon Motta´nın olmayacağı bir solbekte kim nasıl oynayacak hala muammalı. Umarız Donetsk maçında birileri başarılı şekilde denenmiş olur.fft64_mf1657439

Kalemizde Tolga banko. Sağda muhtemelen Serdar Kurtuluş kadroya geri dönüş yapacaktır. Göbekte Sivok ve Ersan uyumu devam eder. Sola ise Atiba „the Joker“ Hutchinson geçer. Bazı arkadaşlar beğenmese de defansın önüne bu maçta iki ön libero dikmekte fayda var. Burası için Veli banko. Diğer oyuncu Necip olabilir ama o da hazır mıdır bilinmez. Dolayısıyla yine yeniden Oğuzhan da olabilir. Sağda ve sol kanatta Gökhan Töre ve Olcay Şahan denir, göbekte ise Fernandes. Forvet hattında ben olsam Eneramo derim ama hocamız yine Almeida´yı tercih edecektir. Hangi Konya defansı oynarsa oynasın Eneramo her birini ayrı ayrı çıtır çıtır yer. En kötü arkalarından geleceklere alan açar.

———————————————— Tolga ——————————————————-

Serdar Kurtuluş ———- Tomas Sivok —– Ersan Adem Gülüm  ——————– Atiba

——————————– Veli Kavlak ——– Oğuzhan ——————————————

Gökhan Töre —————————- Fernandes ———————————- Olcay Şahan

——————————————— M. Eneramo ————————————————–

Almeida oynarsa Necip, Eneramo oynarsa ise Oğuzhan Veli´nin yanında görev almalı, yoksa Almeida´nın top tutamama hastalığı başımıza dert açar.

Dön dolaş Beşiktaş bu maçı zor da olsa kazanır. Kazanır kazanmasına da geniş denilen kadroda hala neden sadece ve sadece 10 oyuncu 9 maç ve üstü kadroda yer almış bir sorgulanmalı. Tersten bakıldığında 9 oyuncuyu ara ki bulasın. Sadece isimleri geniş kadroyu sağlayacaksa yazık günah o paralara.

Konu konuyu açıyor – hesaplayalım:

64394_olcaygokhan1_1Bonservisiyle alınan Sezer, kadro dışı kalan Toraman, Uğur Boral, Mehmet Akgün, Gökhan Süzen, İsmail Köybaşı ve Pedro Franco hatta ve hatta Dentinho´nun maç başılar hariç dört aylık toplamdaki fiks maaşları 1,8 Mil. €. Buna da Sezer´in bonservisi eklenince yuvarlak hesap 3,5 Mil. € para sadece ve sadece 4 ayda heba edilmiş gözüküyor. Şimdi Sezeri isteyen Çaykur´a sadece 500bin € satmak ne kadar akılcı bilinmez. En azından takas edilmeli. Misal sağbekteki Almanya altyapılı yeni oyuncuları Koray Altınay, Sezer ve Mehmet Akgün artı para karşılığında takas edilir.

Öte taraftan da İbrahim Toraman Bey de Rubin Kazan´a Gökhan Töre´nin bonservisi yerine artı para ile yollanır olur biter. Rubin´in defansına bakıldığında kocaman bir açık taaa Almanya´dan gözüküyor, siz yeter ki uyanık olup pazarlıkta akıllı davranın. Hadi orası olmadı gider eski hocası Daum´un yanına Bursa´ya veya memleketi Sivas´a, ki oralardan da Serdar Aziz (Bursa) veya Ümit Kurt, Ziya Erdal´dan (Sivas) biri takaslanır.

Kendine has bir yazı olur bu transfer işi ama transfer dönemine daha var nasılsa.

Vurduğumuzun gol olması dileğiyle…

SA1998`de mail grubu olarak başlayıp posta kutularını dolduran yazışmalardan kalma bir üyeyim. O zamanlar Tuğrul Yenidoğan`ın tavsiyesi üzerine WK`ya üye olmuştum. Almanya doğumlu, evli ve iki Beşiktaşlı Kartal babasıyım. Beşiktaşlılık, çok şükür ki, ailemizde 1925`ten beri adeta geleneğimiz. Üniversite mezunuyum, öğretmenliğin yanısıra yaklaşık 12 sezondur Alman altyapılarında lisanslı futbol antrenörlüğü yapmaktayım. Yeni scoutluk modelinde yarı profesyonel Kartal Gözü üyesiyim.


Bir Cevap Yazın