Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

Mehmet Demirkol – Tahkim bozar mı?

Mehmet Demirkol – Tahkim bozar mı?

Hakkı nasıl tesis edersiniz? Halkın yönetimiyle kuşkusuz. Ve yine kuşkusuz olarak halk tarafından yönetilerek. Ama bu kadar değil… Bunu ancak halk için yöneterek yapabilirsiniz. Abraham Lincoln’ün bu unsurları son derece çarpıcı bir şekilde ortaya koyduğu ünlü Gettysburg konuşması son dönemde çekilen büyük bütçeli Spielberg filminin de çıkış noktasını oluşturuyordu. Takip etmişsinizdir. demirkol-2904-ic1_4838_334
Halk için, halk tarafından, halkın iktidarıyla.

Konu kolay ve anlaşılır durur onun tanımlamasında. Değildir. Her gün yeniden yaşadığımız üzere değildir.

Bir nüansı iyi anlamadan bu tanımı çözmek kolay olmaz. Kritik nüans ‘halk için’ tanımlamasıdır. Güçlü olan için değil, çoğunlukta olan için de değil. Halk için. Tüm unsurlarıyla, halkı oluşturan her bir kişi için. Hakkı böyle tesis edersiniz. Her bir bireyin haklarını koruma altına alarak… Bunu yapmanın tek yolu hukuktur. Yasa ya da kural değil, evrensel hukuk… Geriye tek bir kişi dahi kalsa onun haklarını garanti edecek kavramdır hukuk. Yasa ise başka bir şeydir. Her rejimin yasaları vardır. Hakları korumasa da. Adalete dayalı hukukun gözü ondan kördür. Kimin kim olduğuna bakmaz.
Gelişmiş ve dolayısıyla az sorunlu bir toplumun olmazsa olmazı toplumsal kontratla sağlanmış sağlam bir hukuk, gerçek bir adalettir.
Biz maalesef bunu bir türlü tesis edememiş olmanın yalpalanmalarını yaşıyoruz. Can sıkıcı sorunumuz bu. Bugün değil, hiç yapamadık neredeyse.

besiktas-kasimpasaİşte o maç: Kasımpaşa 2-1 Beşiktaş (15 Aralık 2013)

Konu siyaset değil, futbol…
Dün Ntvspor’da Spor Servisi programına bağlanan Kasımpaşa Yöneticisi İhsan Kalkavan’ı dinlerken bir kez daha ikna olduğum mevzu üzerine yazıyorum bunları. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki tanıdığım en sağlam Beşiktaşlılar’dan olan Kalkavan, bundan 2 yıl önce bu konuda bir beyanatta bulunacak olsa söyleyecekleri 180 derece farklı olacaktı.
Peki dün söyledikleri için onu eleştirebilir miyiz? Hayır, mümkün değil…

Çünkü düzen budur
Düzenin baştan bu yana çalışma şekline uygun olan onun açıklamasıdır.
Ortadaki Donk olayı ve Fernandes’in saldırıya uğramış olması toplum vicdanını rahatsız etmiştir ancak konuyu ele alacak hukuk ortada yoktur. Adalet kavramı çoktan sıfırlanmıştır. Ve salt çıkarlar üzerinden yürümektedir tartışma.

Bu yüzden futbol dünyasındaki hemen herkes, açıkça herkesin bildiği bir oyun oynandığına inanıyor bugün.
Açık olalım. TFF olayın ertesi günü resmi olmayan kararını vermişti. Alttan alta bir kural hatası olmadığını kamuoyuna pompaladılar. Tüm uzmanlar bu konuda kural hatası olmadığı yönünde görüş bildirmişlerdi. Ancak kamuoyu vicdanı tersini söylüyordu. Takım taraftarlığı bir kenara büyük çoğunluk bu maçta bir sorun görüyordu. Ama kural hatası var diyecek kimse bulunamadı. Çünkü sorun başkaydı.
Sorun maalesef hakemin Donk’un pozisyonunda fazla iyi niyetli davranmasından kaynaklanıyor.

Akını kesmek, Almeida’nın gol şansını etkilemek istemedi. Burada sorun yok. Doğrusu bu. Ancak Donk’un beklenmedik hareketinden sonra adaletin terazisini kaydırdı.kasimpasa-besiktas-maci-tekrar-edilecekf1875a96b697c926da45
İki şey yapabilirdi. Donk’a sarı kart ve Beşiktaş lehine endirekt serbest vuruş.
Donk’a kırmızı kart ve penaltı. (Yani ünlü top artık bir cisimdir yorumu)
Ama son derece olumlu bir tavırla akını kesmeyen hakem korkunç bir panikle durumu kurtarmaya karar verdi. Topu sarı kart gösterdiği oyuncuya verdi. Akıl dışı ve hukuk dışı olanı yaptı yani.
Sorumluluk ve sorun sadece buydu aslında.
Dolayısıyla tartışma konusu bile olamayacak bu durumdan yine hukuka dayanmayan bir çıkar tartışması ortaya çıktı.
28 gün bunun üzerinde debelenildi. Hakem camiası tüm unsurlarıyla kendisine ait unsuru korumaya çekildi. Geri kalan herkes de sağlı sollu saldırdı.

Konu özünden uzaklaştı. Flulaştı. Çünkü her zamanki gibi mevzu hukuk ve haktan çıkıp çıkar tartışmasına dönüştü.

Benim görüşüm de hemen herkesinki gibi bu maçın kimyası bizzat hakemin paniği nedeniyle bozuldu. Ve ayrıca bana kimse bir oyuncunun sahada dayak yediği bir maçın devam etmesini de anlatamaz. Burada sorun vardır ve büyüktür.

Ancak sorunun en büyüğü mevzuda hukuk olmayışıdır. Adaleti değil durumu kurtarmayı amaçlamaktır. İşte durum bu olunca TFF yönetiminin bu kararı nasıl olsa Tahkim bozar, biz de baskıdan kurtuluruz diye düşündüğünden şüphelenmeden yapamıyor insan.

Bu kadarını da yaparlar mı?
Bilmem siz söyleyin…

Mehmet Demirkol

Kaynak: http://www.fanatik.com.tr/tahkim-bozar-mi_3_Detail_33_351292.htm
Bir Cevap Yazın