Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

Mehmet Gülerbaşlı: Basketbol Takımımız

Mehmet Gülerbaşlı: Basketbol Takımımız

Dün ilk kez basketbol takımımızı izleme fırsatı buldum. Henüz çok erken ve oldukça eksik bir kadroyla sahadaydık. Ama bütçemiz paralelinde kadromuzun kötü olmadığını söyleyebilirim.

Yeni transferler Dasic ve Markota, milli takımda olan Serhat ve Barış ile Can kadroda yoktu. Takım daha oturmamıştı, rakip de Euroleage seviyesinde değildi ama buna rağmen can yakacak bir takıma sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

Geçen seneki büyük başarıdan sonra bu takım ne yaparsa yapsın beklentinin altında kalacaktır ama takıma ve coacha sahip çıkmalıyız. Takımın geçen seneki kadroya göre en büyük üstünlüğü genç olması. Hocayla beraber 2-3 sene istikrarlı kadro kurabiliriz bu sefer.

Çok kısaca hangi pozisyonda geçen seneye göre durum ne diye bakacak olursak?

POINT GUARD VE SHOOTING GUARD

1 ve 2 numarada bu sene rotasyonumuz geçen seneye göre daha derin ama hem skor katkısı anlamında hem de oyun kurucu zekası tarafında “D-Will’i apayrı bir yere koyuyorum” Arroyo seviyesinde bir guard ımız yok. Arroyo hem oynayan hem de oynatan çok özel yeteneklere sahip bir guard idi. 

Curtis Jerrels, yetenekli ama savruk bir guard ve takımı oynatma yeteneği hiç bir zaman üst seviyede olmadı. Ama olmadık şutları sokma konusunda Arroyo’yu aratmaz. Fark nerde çıkar. Arroyo’nun her maç bir standardı vardı ve hiç bir maç bize saç baş yoldurmadı. Fakat Jerrels bir maç çıkıp 30 sayı atacak ama bazı maçlarda da bize saç baş yolduracak bu sene. 

Bu pozisyonda benim en büyük beklentim Tutku’dan. Zira Tutku bence milli takımın bile ihtiyacı olan, pivotla yapılan ikili oyunları Türkiye’de en iyi oynatan guard. Geçen sene Andriç’e sınıf atlattı. Bu sene de takımdaki uzunlarla iyi işler yapacağına eminim. Tek eksiği savunması. Jerrels’ın da çok iyi bir savunmacı olmadığı düşünülürse kısalara baskı gerektiğinde genç Kartal ve tecrübeli Muratcan’a iş düşecek gibi görünüyor.

Umarım Can Akın da eski Can olarak sahalara döner o zaman Muratcan ve Kartal’la beraber 1 ve 2 numarada 5 kişilik bir rotasyonla oynarız.

KISA FORVET

3 numara pozisyonu geçen sene bize ligin ilk yarısı Kemp’le ikinci yarısı da Hawkins’le neredeyse her maç en az 20 sayılık katkı veren bir pozisyondu. Tabi Hawkins aynı zamanda takımın her anlamda imdadına yetişen rotasyon sıkıntısından gerektiğinde top bile getiren, müthiş savunma yapan kaptanımızdı. 

Hawkins’i kaybettik ama neyse ki bu sene rotasyon derin ve bu pozisyondan ekstra başka pozisyonlara katkı beklemiyoruz. Bu pozisyonda rakip uzunsa Cevher’le veya Barış’la rakip kısaysa da Christopher’la veya Serhat’la (Bu ikili 2 numarada da oynayabilecek yetenekteler) oynayacağız. Chiristopher bence bu yılın transferi. Çok iyi bir şutor. Ağır bir sakatlık geçirdi. Onun etkilerini henüz atamamış göründü ama ben ciddi katkı vereceğini düşünüyorum. Hoca’Nın eski öğrencisi. Güvenmese de getirmezdi zaten. Bu sene herkes Christopher’ı konuşacak bence.

3 numarada da bu sene 1 ve 2 gibi rotasyon geniş, savunma katkısı Hawkins düzeyinde olmasa da hücumda geçen seneden eksiğimiz yok bence.

POWER FORVET VE PİVOT

Burası takımın baştan sona yenilenen kısmı. Geçen yıl bütün seneyi Erceg, Ersin ve Bonsu ile geçirdik. Semih çok kısa bir süre takımda kaldı.

Ersin tam bir görev adamı oldu, gereğinde orta mesafe şutlarıyla katkı sağladı, gerekse inanılmaz savunma yaptı. Bonsu da yüreğini sahaya koyan amatör ruhlu ama içeride rakiplere pota altını dar eden inanılmaz bir oyuncuydu. Bu arada ağır bir sakatlık geçirdi ve sanırım Macabbi sözleşmesini iptal edecekmiş. Onun adına gerçekten üzüldüm.

Erceg zaten eski kalitesini hatırladı ve müthiş bir sezondan sonra süper bir transfer yaptı.

Biz bu sene burada Cevher ve Barış’ı da sayarsak (Hem 3 hem 4 oynuyorlar) bu pozisyonlarda da 5 kişilik bir rotasyona sahibiz. Markota, Dasiç, Cevher, Barış ve Vidmar.

Burada en kritik konu Vidmar. Eğer Türk statüsünde oynarsa müthiş bir takım oluruz. O zaman 4 numarada Dasiç ya da Markota’dan da biri sürekli sahada olur. Ve Tutku bu bunları oynatır. Pota altında geniş dururuz. Vidmar için Beşiktaş, Beşiktaş için Vidmar büyük fırsat. Benim beklentimin çok yüksek olduğu oyunculardan biri. Ne de olsa altyapısı Sloven. Hayran olduğum bir ekolden geliyor. Çok ağır bir sakatlık geçirdi. Derin Ülker rotasyonunda süre alamıyordu ama şuan takımın tek pivotu. Üstüne titreniyor. Tek sıkıntısı erken faul problemine girmesiydi ama dün çok uzun süre sahada kalmasına rağmen bu konuda kendini geliştirmiş bence. Tutku’yla uyum da sağlamışlar şimdiden. Motion offence e uygun bir pivot.

En kritik konu Vidmar yoruduğunda Dasiç veya Markota 5 numarada ne kadar başarılı olacaklar? İkisi de aslında 4 numara. Dasiç tam bir deli. Çok vukuatlı bir oyuncu. Bu sene verecekleri takım için önemli. Yeterki vukuat çıkarmasın. Markota bence soru işareti. Çok beklenti olan bir oyuncu, potansiyelli ama potansiyelini asla sahaya yansıtamadı. Bakalım bizde ne yapacak?

Eğer Vidmar Türk olacaksa bir yabancı hakkımız açılıyor. Onu kesinlikle atletik bir uzundan (5 numara Bonsu tarzı) yana kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar Hocamızın oynatacağı motion offence de o tür oyuncular iş yapmasa da savunma direnci için zaman zaman böyle bir tercih gerekebilir. Bonsu bu anlamda çok katkı sağladı geçen sene.

Geçen yıl hücumda sıkıştığımızda sertleşen savunmamız hiçbir maçta bizi yüksek skorlarla geriye düşürmedi. İlk izlenimlerim bu sene o kalitede bir savunma oturtmamız zaman alacak. Ama ben ciddi bir sakatlık yaşamaz ve bir 5 numara takviyesi yaparsak yine iddialı göze hoş gelen bir takım izleyeceğiz. Ayrıca unutmayın geçen sene de bu savunma sezon sonuna doğru oturdu. Hatta sezon başında 90’ın altında sayı attığımız maçları kazanamıyorduk.

Son olarak bir de Arroyo’nun NBA de takım bulamadığı ve dönmek istediği söylentisi var. Eğer Jerrels ı gönderip Arroyo’yu alırsak bu takım tadından yenmez. O zaman biz Hawkins’in gittiğine yanmayız o bu takımın euroleage de kaptanı olmadığına yanar.

Yarın Efes’le oynuyoruz. İlk ciddi sınav. Bakalım nasıl bir performans ortaya koyacağız?

Saygılarımla.

fotoğraf: ntvspor.netWeb Kartalları Sistem Yönetim tarafından yönetilen admin kullanıcısı. bir nevi bot.


Bir Cevap Yazın