Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

O’nun ardından

O’nun ardından

Güntekin Onay: “Türkiye en büyük Beşiktaşlı’yı kaybetti. Beşiktaş’ı çok büyük bir kulüp haline getirdi. Beşiktaş ondan önce de büyük bir kulüptü ancak Süleyman Seba, Beşiktaş’ı çok zor bir dönemden çıkardı. Beşiktaş’ı daha da büyük bir kulüp haline getirdi. Beşiktaş için çok mücadele etti. Beşiktaş’ı ayakta tutan bir beyfendiydi. Temsil ettiği bazı değerler sportif başarının çok önündeydi. Bütün camialarla güzel ilişkiler kuran ölçülü mesafeli bir adamdı. Kızgın olduğunda bile dünya tatlısı bir insandı.”

Ercan Taner: “Türk sporu çok önemli bir şahsiyeti kaybetti. Müthiş bir kişiliği vardı. Saygılı bir insandı. Nazik konuşan biriydi. Onun gibi bir insanı tandığım için çok mutluyum. O kadar saygıdeğer bir insandı ki taraflı tarafsız herkes Süleyman Seba’yı çok seviyordu. Türk sporu için de simge olarak her zaman hatırlanacaktır. Böyle iyi yöneticilere ve insanlara kesinlikle çok ihtiyacımız var. Allah rahmet eylesin. Süleyman Seba gibi biri kolay kolay dünyaya gelmez.” 
 
“Süleyman Seba’nın en önemli prensibi önce ahlak sonra saygıydı. Süleyman Seba herkese saygı gösterir ve saygı beklerdi. Hiçbir zaman rakip takımlar hakkında bir tek kötü kelime ettiğini duymadım. Böyle insanlar gerçekten zor gelir.”
  
“Babam Beşiktaş Kulübü’nde görev yaptığım için Süleyman Seba ile medyaya girmeden önce de tanışıyordum. O günden bugüne aynı sevgi ve saygıyla ilişkimiz devam etti. Bir İstanbul beyfendisiydi. 24 saatini Beşiktaş ile geçiştiren bir adamdı.”
 
“Bambaşka bir takımdı onun döneminde Beşiktaş…”

Cem Dizdar: “Süleyman Seba’nın işe kattığı ahlak, işe kattığı saygı vardı. Birbirine benzeyen dengeli bir takım nasıl oluşturulu ve o dengeli takımla toplumsal duygu nasıl oluşturulur. Birçok taraftarın bir dönem ikinci takımı Beşiktaş ise veya Beşiktaş halkın takımıysa bu duygunun oluşmasında Süleyman Seba’nın  büyük katkısı vardır. Onun döneminde kendi dengesini kuran kendi çevresine saygı duyan bir Beşiktaş vardı. Bütün enerjisini kendi semtinde bulan semtin duyarlılığıyla birleşmiş Beşiktaş vardı. Beşiktaş, Süleyman Seba döneminde, orta sınıf kültürünü bir kalenderliği ve bütün bunları yaparken de futbolda dayanışmayı öne getiren bir kurguyu aşıladı. Süleyman Seba dönemi bir miras gibiydi.”

Metin Tekin:Süleyman Seba’nın vefatı ile çok önemli bir dönem kapandı. Çok uzun zamandır sağlık sorunları çekiyordu. Allah rahmet eylesin. Beşiktaş’ın camiasının başı sağolsun. Seba’nın dönemi çok önemli bir dönemdi. Süleyman Seba’yı bir dönem boyunca konuşmak gerekir. 15 yıl beraber çalıştım. En büyük farkı kişiliğiydi.”

Kadir Akbulut: “Söylenecek kelime bulamıyorum. Allah rahmet eylesin. Ben kendisini tanımaktan çok mutlu ve gururluyum. Süleyman Seba ile futbolculuk dönemi ve sonrası ilişkilerimiz oldu. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Ben kendisinden hayat dersi aldım. Allah rahmet eylesin. Herkesin başı sağolsun”

Ali Gültiken: “Çok farklı bir Beşiktaşlı idi. Bunları anlatabilmek gerçekten çok zor. Başkanlık sürecinde yaşanılanlar ansiklopedilerde yer alabilecek nitelikte şeyler.  Aramızda çok sıcak görüşmeler olurdu. Kulübün menfaatlerini göz önünde tutan, söz tutan bir insandı. Her özelliğiyle muhteşem bir insandır. Ne iş yaparsa yapsın üslubunu ve tarzını yansıtan biriydi. Başarıyla şampiyonluk yakalamak için illa kötü şeylerin gerekli olmadığını düşünen bir insandı.”

İhsan Bayülken: “Süleyman Seba’yı 16 yaşında tanıdım. Sporcu nasıl olunur ben Süleyman Seba’dan öğrendim. Onun duruşunu, saygısını, sevgisini genel olarak hoşgörü ortamını benimsedi. Sadece Beşiktaş’la özdeşleştirmek gerekmiyor. Çok önemli bir şahsiyetti. Hayatıma yön veren insanlardan biriydi. Her zaman sıcak sevecen hep güzellikleri paylaşan bir insandı.Süleyman Seba hayatta yaptıklarıyla giderken bile bize bir mesaj veriyor.”

Mehmet Demirkol: “Yaralandık. Süleyman Seba uzun zamandır rahatsızdı. Bazı insanlar vardır 250 yaşında da kaybetseniz sizi yaralar. Süleyman Seba, kalbimizi dinlediğimiz zaman hepimiz onu çok sevdiğimizi anlarız. Sevmeyeni yoktur. Süleyman Seba’nın arkasından çok fazla tartışmaya gerek yok. Kalbimizi dinleyelim. Çok ama çok değerli bir insanı kaybettik. Türk sporu ve futbolu için son derece önemli bir insandı Süleyman Seba…”

Ali Ece: “Türkiye’de herkes kendi takımına göre pozisyon alır. Taraftarlar renk körüdür. Ancak bu renk körlüğünü aşan birkaç isimden birini kaybettik. Gökkuşağı gibi bir adamdır. Süleyman Seba benim için çok değerli. Muazzam iyi niyetli muazzam çalışkan bir insandı. Keşke hayattayken de kıymetini bilseydik. Süleyman Seba 7’den 77’ye herkesin sevdiği hayatında inanmadığı birşeyi yapmayan, yalan söylemeyen hayatta başarılı olabilen bir insandı. Yaşayan bir heykel gibiydi. Beşiktaş iyiyse ben de iyiyim diyebilen biriydi. Şampiyon olunduğunda bile takımdaki oyuncalar çok fazla sevinmeyin rakibimize saygısızlık etmeyin rencide olmasınlar diyebilecek kadar iyi bir insandı. Beşiktaşlı olmayan herkesin Beşiktaşlı olanlar kadar değer verdiği bir beyefendiydi. Süleyman Seba bütün kuşaklara örnek olacak bir adamdı. Çok güzel bir adamdı ve o adamı maalesef kaybettik. ” 

Ali Şen: “Süleyman Seba sadece Beşiktaş’ta bir futbolcunun ötesinde işadamı olmamasına rağmen çok itibarlı bir insan olarak Türk toplumundan ilgi görmüştür. Süleyman Seba çok mütevazı bir insandı. Herkes saygı gösterirdi. Seba, iz bırakan biri oldu. Aynı dönemlerde başkanlık yaptık. Birbirimize çok fikir alışverişinde bulunmuştuk. Süleyman Seba hem mütevazi hem bilgili hem de insanlara değer veren bir kişiydi. Onu çok özleyeceğimi söyleyebilirim.”

NtvSpor’dan derlenmiştir.Web Kartalları Sistem Yönetim tarafından yönetilen admin kullanıcısı. bir nevi bot.


Bir Cevap Yazın