Search
28 Haziran 2017,Çarşamba
  • :
  • :

Selçuk Avcı – İkinci olamayız…

Selçuk Avcı – İkinci olamayız…

Başkan Fikret Orman Mali Kongrede az önce şu açıklamalarda bulundu:
180320131654248304685_2
“Düello kültürü maalesef bizim kültürümüz değildir. Bizde pusu kültürü vardır. Futbol takımımızın az önce de söylediğim gibi stadı yok. 6 maçımız kapatıldı. Kasımpaşa maçı ile alakalı bilet satılma adeti 106 adettir. 10 senelik süreç içerisinde herkes mali erozyondan bahsediyor ama Beşiktaş’ta esas erozyon ahlaki erozyondur. Beşiktaş’ta itibarsızlaştırmak var. Beşiktaş, zor günler geçiriyor. Neden bu insanlar örgütlenip, Beşiktaş’ın önüne çıkarılıyor? Yıldırım Demirören’den bedava bilet alanlar şimdi “maça gitme” diye kampanya yapıyor. “Maça gitme” diye kampanya mı yapılır? Bu işi hep beraber sizin desteğiniz ile bitirmemiz gerekiyor.” – “13 Milyon TL stat geliri var, bunun 4 Milyon TL’si Galatasaray maçı.’

Şimdi bunu dank diye anlamadan dinlemeden cevaplamadan evvel cümle cümle irdelemek gerek. Üzerinde düşünüp karara varmak gerek. İlk iki işlem zor olmasa da üzerinde ‘fuzuli’ vakit geçirme yattığından başkan ve yönetime ‘giydirmek’ elbette daha kolay. Aynı paralelde ‘giydirdiğin’ adamlardan Eto’o’lar talep etmek de cabası tabii.

220px-DuellDérouléde-ClemenceauBerlinerIllustrierte1. ‘Düello kültürü maalesef bizim kültürümüz değildir. Bizde pusu kültürü vardır.‘  Başkan’ın düello kültürü diye tabir ettiği şey aslında şudur – ‘iki taraf arasında bir onur sorununu çözmek için belirli kurallara göre […] yapılan dövüştür. Düello, açık bir biçimde hakemler önünde gerçekleşir. Düello halk önünde yapılırdı.’ (Kaynak: wissen.de) Bu tür kurallar içinde onurlu ve şeffaf bir oyun yerine karanlıklar içersinden sinsice saldıracağı anı bekleyen vahşi hayvanlar gibi bir olgudan söz ediyor. Dolayısıyla Türk Kültüründe yer edinmiş ‘bir düşse de bir de ben vursam’ mantalitesi baş göstermekte. Misal geçen hafta takım bilmemkaç eksikle gittiği maçta 3-0 yenilmiş, ardından kelleler istenip ağıza alınmayacak küfürler sarf edilmiş. Bu örnek hoşunuza gitmeyebilir arzu ettiğinizde atlayabilirsiniz ->Düne kadar ‘çekirdekçi’ diye tabir edilen ‘karşı tarafın takım taraftarları’ da haksız olduklarını bilseler de salt destek olmak için yürüyüşler te130531carsirtiplemekte.

2. ‘Futbol takımımızın az önce de söylediğim gibi stadı yok. 6 maçımız kapatıldı. Kasımpaşa maçı ile alakalı bilet satılma adeti 106 adettir.’  – Bazı maçların nasıl cezalandırıldığını hepimiz ‘youtube’ aracılığıyla ‘tapeleyip’ dinledik. Burada salt taraftar hatası yoktur ve sadece onlara mal etmek yanlış olur. Koskoca Hükumet ve Devlet Birimleri ile uğraşılmakta.  Bu örnek hoşunuza gitmeyebilir arzu ettiğinizde atlayabilirsiniz -> Ha dersiniz ki ‘Çarşı Gezi Olayları’ndaki aktif tutumu yüzünden olay buralara gelmiştir!’ ben de susar katılırım. Taraftarın bu sene takıma kattığı zerre artı yok/olamadı/oldurulmadı ne yazık ki.

3. ‘10 senelik süreç içerisinde herkes mali erozyondan bahsediyor ama Beşiktaş’ta esas erozyon ahlaki erozyondur. Beşiktaş’ta itibarsızlaştırmak var. Beşiktaş, zor günler geçiriyor.’ İlk cümle kuşkusuz doğru. Bunu kimse gözardı Quaresma1edemez. ‘Başgaaan bize Kuarejmayı aaal’ naraları ‘Yeteeeer’e bağlandı. Kuarejmaların geldiğini yöneticiler TV’den öğrendi ama asıl sorun dünkü amigoların siyah minibüslerde yabancı oyuncuları karşılamaları oldu. Burası hoşunuza gitmeyebilir arzu ettiğinizde atlayabilirsiniz -> Gerçek Beşiktaşlıların tribünde tepki koyma istemine karşı Karagümrük’ten paralı askerler tutulup ‘Kapalı’nın ortasında kavgalar çıkarıldı. İstenilip talep edilenler verilmeyince ‘pusu’lar kuruldu ve beklenildi. Karşı taraf ‘onursuz’ ilan edildi. İlan edilmiş de olsa birden 20’de 20’ler, ibra rezilliklerini paramla döverim mantığı aldı. Bu para varya bu para, o icat oldu mertlik bitti derler ya. Para da ne zaman Beşiktaş’a girdi mertlik, hak ve şeref mücadelesi bitti. Forma aşkı azaldı. Şampiyonluk ve Kupalarla fors atan değil salt mertliği, delikanlılığı, onuru ve şerefiyle varolan anlayış yerle yeksan olduruldu.

4. ‘Neden bu insanlar örgütlenip, Beşiktaş’ın önüne çıkarılıyor? Yıldırım Demirören’den bedava bilet alanlar şimdi “maça gitme” diye kampanya yapıyor. “Maça gitme” diye kampanya mı yapılır?’ Maça örgütlü olarak gihakki-yeten-ve-suleyman-seba-4827tmeme kararı Çarşı adına son yılların en fiyasko kararıdır.  Burası hoşunuza gitmeyebilir arzu ettiğinizde atlayabilirsiniz -> Bir nevi kendine ele vermedir bu aslında. Taraftar fişlemesi ve Passolig boykotu falan fasafiso – kombine alan herkes kendinden emin şekilde imzasını atıp kendi kendini ‘fişlemedi’ sanki. Kendinden korkmayan herkes imza attı o belgeye, çünkü imza atanlar Yönetim Kuruluna değil kendi kendilerine şunu belgeledi aslında –  ‘mertlik, hak ve şeref mücadelesi’ benim için asıldır. Kuarejmalar dahilinde beleş ‘nema’lar değil.

5. ‘Bu işi hep beraber sizin desteğiniz ile bitirmemiz gerekiyor.‘ Yeni stad elbette birçok şeyi elimizden alıp gidecek.  Şehzade destekleriyle kurulan kulüp büyük kulüp olmak istiyorsa 220px-MedyaBJKçağa ayak uydurmak zorunda. Ama semtte buluşup ağaçlı yoldan maça gitme kültürü hep varolacak. Burası hoşunuza gitmeyebilir arzu ettiğinizde atlayabilirsiniz -> Eğer gidişat taraftarlıktan öte müşteri kimliğiyse eğer onu biz FEDA ile hayli hayli doldururuz. Üstelik birileri gibi koftiden değil içine ruh katarak. Gerçek Beşiktaşlı ‘Müşteri Taraftar’lığının içine mertlik, hak ve şeref ‘ kısaca ruhunu katar.

6. ‘13 Milyon TL stat geliri var, bunun 4 Milyon TL’si Galatasaray maçı.’ Salt bu yüzden bile ikinci olamayız. Salt bu cümle yukarıda atladığınız bölümler varsa onları özetler ni200420141912556776964_2-980x500telikte. Bu düz hesap bu senenin Beşiktaşını özetliyor. Bu hesapta tapeler, Önder Özen, Slaven Biliç, Toraman-Sezer olayı, Dany-Eneramo kıralık katilleri, Töre kurşunlarını, gece kuşlarını, hakem hatalarını, cezai kapamaları, yönetim yanlışlıklarını, BJK TV olayını, Tuğrul Yenidoğan danışmanlığının oluş şeklini, Kartal Yuvası hırsızlığını vs. vs. içermiyor bile… hatta hepsini örtüyor. 

Şimdi anladınız mı neden ikinci olup Şampiyonlar Liginde olamayacağımızı? Burası hoşunuza gitmeyebilir arzu ettiğinizde atlayabilirsiniz -> Hala anlamadıysanız gelecek senenin transfer haberlerine odaklanın. Hollanda’da Eto’o ile görüşüldü – ikinci seans Londra’da.

Not: Bu yazıyı BJK YK destek yazısı gibi algılayanlardan ricam önceki yazılarıma göz atmaları.

 

SA1998`de mail grubu olarak başlayıp posta kutularını dolduran yazışmalardan kalma bir üyeyim. O zamanlar Tuğrul Yenidoğan`ın tavsiyesi üzerine WK`ya üye olmuştum. Almanya doğumlu, evli ve iki Beşiktaşlı Kartal babasıyım. Beşiktaşlılık, çok şükür ki, ailemizde 1925`ten beri adeta geleneğimiz. Üniversite mezunuyum, öğretmenliğin yanısıra yaklaşık 12 sezondur Alman altyapılarında lisanslı futbol antrenörlüğü yapmaktayım. Yeni scoutluk modelinde yarı profesyonel Kartal Gözü üyesiyim.


Bir Cevap Yazın