Search
22 Haziran 2017,Perşembe
  • :
  • :

Alper Ecevit: Takım Erman Kunter’in Olacak mı?

Alper Ecevit: Takım Erman Kunter’in Olacak mı?

Beşiktaş basketbol takımımız yeni sezon hazrlıklarına yenilenmiş kadrosu ile başladı. Sırasıyla Bolu, Bursa, Antalya , Münih’i de kapsayan bir hazırlık programından sonra 30 Eylül’de Anadolu Efes ile Cumhurbaşkanlığı Kupası final maçına çıkacak. Aslında geçtiğimiz sezonun çifte kupalı takımına lig finalisti ile Reisicumhur Kupası maçı oynatmak haksızlık, ama ne yapalım…

Beşiktaş’ın Şampiyon kadrosu, sponsoru ve teknik heyeti tamamiyle değişti. Malum Ergin Ataman’ın , her zaman Milangaz tüp kullanırmış gibi yapıp, daha iyi maaş ve sözde büyük hedefler için sporun yükselen değersizliği Galatasaray bünyesine katılması ile oluşan boşluğa Türk basketbolunun ‘basketbol zekası’ denince aklına ilk gelen ismi Erman Kunter getirildi. Erman Kunter, basketbol severler için hayalleri süsleyen bir koçtur. Onun olduğu yerde en azından yanlış yapılmayacağına dair bir inanç vardır.

Kadromuzun tüm yıldız isimleri ayrıldı. Gidenlerin ardından konuşmanın bir manası yok. Ancak son 10 yıldır türevleri ile beraber Beşiktaş’ımızı yöneten Demirören zekasının , kulüp üzerinden gitmiş olduğu ümidiyle basketbol şubesinde tutarlı, kararlı ve olumlu adımlar atılmış olmasını bekleyen taraftarlar şubenin yaptıkları ile korkulu rüyalar görmeye devam ediyor.

Beşiktaş’lıların cevap veremediği birkaç soru var , ve bu sorulara cevap alamadan da Erman Kunter’i Beşiktaş’a yeni vizyonun mu yoksa ailevi nedenlerin mi getirmiş olduğunu kestirmek güç. Verdiği samimi bir röportajda Erman Kunter, babasının ölümü sonrasında annesinin yalnız kaldığını ve kararında bu yalnızlığın etkili olduğunu da söylemişti.

Şimdi sorulara geçelim: Beşiktaş, Euroleague’de olmasına ve THY Euroleague sponsoru olmasına karşın bir sponsor bulamayarak bütçeyi kısıtlamış oldu. ‘Görüşmelerimiz var, olumlu sonuçlar alınacak’ denmesine, Medicana , Nikon gibi firmalarla sonuca yaklaşıldığına dair haberler çıkmasına rağmen sponsorsuz kaldık ve bunun sebebi açıklanmadı. Sonra yüreklere su serpen 6 milyon euro bütçemiz var açıklaması ile bakkal hesabına girişen Beşiktaşlılar adam başı 1 milyon eurodan Bonsu, Hawkins ve Arroyo ile devam ederiz diye düşünürken, yaprak dökümü ile ellerimiz bomboş kaldı. Bu sporcuların yükselen talepleri de bunda etkili oldu ve aslında mantıklı olan yapıldı. Bu oyuncular 1.5 ila 2 milyon dolar arasında rakamları Beşiktaş’a kazandıramayacağı için bu rakamları onlara vermekten vazgeçtik.

Bunun üzerine Beşiktaş, daha önce de Beşiktaş forması giyen, potansiyellerini belli etmiş Cevher Özer ve Muratcan Güler ile anlaştı. Galatasaray’dan da tecrübeli guard Tutku Açık takıma katıldı. Basketbol ligini takip edenlerin rahatlıkla söyleyeceği şey şu’dur: Bu takımla ancak play-off yarı finali başarı olur. Aslında bu da bir başarıdır. Erman Kunter’in de belirttiği gibi geçtiğimiz sezonun şampiyonluğu büyük bir başarı olmakla beraber ligin tepesindeki Efes ve Ülker’in büyük hataları ile birlikte gelmiştir. Ama Beşiktaş basketbol takımının 15 yıldır ligin üst düzey takımlarından biri olduğu gerçeği de iddialı olmamız gerektiğni ortaya koyuyor. Ayrıca Euroleague’deki zorlu grup da bu sezonun en büyük sınavı. Hiçbir Beşiktaş’lı iç sahada mücadele etmeden maç kaybedecek bir Beşiktaş istemiyor. Hiçbir bütçe kısıtlaması , rasyonel transfer hamleleri de böyle bir takımı açıklayamaz. İşin ilginci Beşiktaş taraftarı bu konuda sadece Erman Kunter’e güveniyor. Ne takımına ne de yönetimine ise güvenmek için çok erken.

Beşiktaş’ın kadro değişimini neden yaptığı henüz belli değil. Bir yandan takımda bütçe kısıtlamasına gidilirken, bir yandan Mensah Bonsu’ya iyi bir teklif yaptık veya NBA yıldızı alıyoruz gibi demeçler de duyuyoruz. Fenerbahçe’den gelecek Vidmar’ın transferi ilginç demeçlerle bulamaç oldu. Tofaş’tan almamız gereken Buckman’ı ‘Galatasaray’ı tercih etti önce’ diye naz yapıp almadık. Şimdi bütçe küçülecekse neden ‘NBA yıldızı alacağız’ gibi cümleler duyuyoruz ? İşin kötüsü Erman Kunter de bu tip demeçlerden rahatsız olacak bir koç. Acaba Erman Kunter’i Beşiktaş’ta çalışmaya razı eden ısrar ve profesyonellik, halen devam ediyor mu?

Kadromuza gelince, Damir Markota, Curtis Jerrells, Patrick Christopher yeni yabancı transferlerimiz. Vidmar ise Türk statüsünde oynayacaksa gelecek deniyordu, son açıklama ise her türlü Vidmar’ın takımda olacağı. Türk olarak ise var olan Serhat Çetin, Barış Hersek, Mehmet Yağmur, Can Akın’ın yanına Tutku Açık, Cevher Özer ve Muratcan Güler transfer edildi. Bu kadroda topu yere vuramayacak tek oyuncu Damir Markota gibi gözüküyor. Bu tam anlamıyla Erman Kunter zekası. Erman Kunter, muhtemelen her oyuncunun hücumda aktif olduğu potaya yöneldiği bir takım yaratmaya çalışacak. Bu da yıldızı olmayan Beşiktaş’ın başarısı için tek koşul gibi duruyor.

Yine de Mensah-Bonsu’ya teklif yapılmış olması, onun gibi bir oyuncu arayışında olduğumuzu gösteriyor. Gelecek NBA yıldızı denilen kişinin de bu tip bir oyuncu olacağını düşünyorum. Yani Miami Heat’ten Chris Bosh falan gelebilir:) Tabii ki olacak iş değil, işte o yüzden de NBA yıldızı demenin ne manası var anlamak mümkün değil. Ama pota altında skorer olabilecek, hücum ribaundlarını zorlayabilecek bir oyuncunun alınabileceğini düşünüyorum.

Görünen o ki oyun kurucu ve skorer guard konusunda Erman Kunter rotasyon yapacak ve 6-7 oyuncuyu bu mevkide kullanacak. Cevher’i pota altındaki Türk yapacak. O zaman geriye pota altında oynayacak diğer 3 oyuncuyu doldurmak kalıyor. Markota, Barış Hersek bu iki kişi ise, diğeri de muhtemelen yeni transferimiz olur. Heyecanla bekleyeceğiz . Kuşkusuz bu transfer , takımın da kalitesini belli edecektir. NBA yıldızı dendiğine göre bu oyuncunun önümüzdeki 1 ayboyunca takıma katılacağını sanmıyorum. Göreceğiz…Bir de yerli uzun alınacağına dair söylem var.

Kadro oluşumunun yanına bir ilginç karar da Abdi İpekçi ile ilgili geldi. Mevcut salonlar içerisinde ulaşımı Beşiktaş semtine en zor olan nam-ı diğer Apti, Beşiktaş’ın Euroleague ve lig maçlarına ev sahipliği yapacakmış. Gaziantep BŞB maçında boş tribün görmek isteyen yöneticileri tebrik etmek gerek. Satılmayacak kadar kombineyi satacakmış gibi plan yapıp, sonra da taraftarımızı almıyor diye eleştireceklerinden hiç kuşkumuz yok. Bu da belki başarısızlıklar için bir kılıftır. Umarız değildir. Beşiktaş taraftarı kalkıp Euroleague ve ligdeki 5 maç hariç Apti’ye gitmez. Akatlar’daki koltuk sayısından fazla da kombine almaz. Kolay maçları Akatlar’da oynarsak da zaten tüm kombine alanlar da bu maçlara gelmezler. Karmakarışık kararın sonuçlarını göreceğiz, ama eğilimim Euroleague ile FB, GS, Efes maçları hariç tüm maçların Akatlar’da oynanması. Bu konuda hatalı bir uygulama yapıldığını düşünüyorum. İyi ihtimalle 1000 kombine satılacaktır basketbolda.

Bu tabloda yönetim en az güvendiğimiz unsur maalesef. Beşiktaş’ta hele de basket denince kararsızlıklar alışagelmiş davranış biçimi. Eğer Erman Kunter’in dedikleri yapılır, takımın takım olması için gerekli ekonomik destek sağlanırsa Beşiktaş bu sezon ligi muhtemelen ilk 4 içinde bitirir. Taraftarlarımızı üzecektir, ama gerçekçi hedef de zaten bu’dur. Erman Kunter’in de vaadettiği takım aslında ikinci yıl kurulacaktır.
Bir Cevap Yazın