Search
28 Haziran 2017,Çarşamba
  • :
  • :

‘Tanrı Parçacığı’

‘Tanrı Parçacığı’

İmza töreninde ‘Siz tanrı parçacığı mısınız?’ diye küstahça bir yakıştırmaydı Önder Özen’e yöneltilen. Dakika bir gol bir – hoş geldin Beşiktaş’a der gibiydi camia. Önder Özen hoca da olabildiğince sakin ve bir o kadar manidar şekilde – üstelik futbolda alışık olmadığımız türden bir içtenlikle – soruları yanıtlamaya çalıştı. Salt bizde değil – koskoca ülkede biri birine saygı çerçeveleri içerisinde hürmet ederse, hatta ve hatta fikrini alıp değer de verirse – vay onun haline. Önder Özen ilk aylarında hep bunu denedi, fakat alışılagelmişin dışında hareket ettiğinden kronikleşmiş kalıplara iyi niyetiyle futbolun ancak Don Kişot’u olabildi. Yıllardan beri Beşiktaşlının hayal ettiği yapılanma en sağlam şekliyle yapılıyor fakat malum… yine yaranılamıyor. Hep arzuladığımız ‘hakkımızı yedirtmeyen’ ve cümle aleme ‘C’mon give me a break!’ diyebilen bir hoca şimdi başımızda. Altyapıyı A’dan Z’ye yeniden kurgulayan ve futbolu bir nevi yeniden yapılandıran bir Futbol Direktörümüz var artık. Üstelik ilk senelerinde olabildiğince çok Beşiktaş ve ülke gerçekleriyle karşılaştılar ve alışma sürelerinde – yüzme öğrensinler diye sahil beldelerinde iskeleden denize yallah edilen çocuklar gibi – ilk şoku atlattılar.

Dönelim başa…

Önder Özen’in görevi bir Tamer Kıran projesidir. Futbol branşını yeniden yapılandırma fikrini ilk Tamer Kıran TRT Spor ekranlarında Aralık 2012’de ortaya atmıştır. Şu an uygulanmakta olan yapılandırmanın fikir babası Tamer Kıran’nın kulüpten nasıl aforoz edildiğini ne yazık ki Yıldırım Demirören endeksli Beşiktaşlılar bilmez. Bilseler de kabul etmezler. Ülkede dönen entrikalardan aşağı kalır yanı olmayan bir düzenbazlıkla Tamer Kıran maalesef kamuoyu önüne servis edildi ve olanlar oldu.

Neydi bu proje? Nedir şimdi ‘tanrı parçacığının’ asıl sorumluluğu? Derdi – tasası? Futbol yöneticilerden ziyade profesyoneller tarafından yönetilecek. Teknik kadronun üstünde Futbol Direktörü olacak. Tüm Futbol departmanları burada toplanacak.

Altyapı

Önder Özen’den önce, yaklaşık 3 yıl, altyapıdan sorumlu olan Emrah Bayraktar hoca – eski PAF Takımı oyuncusudur – aynı zamanda UEFA Antrenör Eğitimciliği de yapmaktadır, görevine devam etti. O departmanın başında – Beşiktaş dengelerini çok iyi bilmesi elbette artı avantajı – kısa sürede Beşiktaş altyapısına ivme kazandırmıştır. Bu ivme doludizgin devam ettiriliyor.

Oyuncu İzleme

Scout ve Beşiktaş denince akla Fikret Demirer hoca gelir. Oradan o ve yine Beşiktaşlı Ali Naibi sorumlu. Şu an Önder Özen’in vaat ettiği ‘en çok göz gezdirecek biz olacağız’ söylemi kesinlikle oluşmuştur. Gönüllüler, yarı profesyoneller ve profesyoneller olmak üzere o departman meyvelerini vermeye başladı bile. Naçizane yeni yarı profesyonellerden biri den benim.

Pilot Takım

Semtin Takımı Dikilitaş ile imzalar atıldı – oyuncu alış verişi başladı. Sezon ortasından sonra olduğu için asıl sonuçlar bu sene sonunda. Hedef bir üst lige çıkmak. Oyuncu radarı – 250 bin genç üzerinden 75 bine yakın lisanslı lisanssız oyuncuya ulaşmak. PTT 1. Liginden bir takımla anlaşıldığı açıklandı. İmzalar yakında. Bu takım muhtemelen oyuncu havuzu olarak kullanılıp tecrübe kaynağı olacak. Bir diğer amatör pilot takım olan Sefaköy Kartalspor’la ise çevresindeki genç oyuncu potansiyeline ortak olabilmek adına anlaşıldı. Buradaki oyuncu radarı – 400 bin genç üzerinden 120 bine ulaşabilmek. Son olarak – bana göre en büyük işlerden biri – Belçika 2. Liginden KSV Roeselare ile anlaşıldı. Burada Nijerya Milli Muhammed Musa vb. oyuncular dörderli beşerli gruplarda kiralanıp A Takıma hazırlanacak.

İdari Bölüm

Bu bölümden Semih Usta ve Levent Gökçeoğlu sorumlu, artı dün itibariyle Ümraniye’ye geçen Ahmet Nur Çebi de bu ekibe katkı sağlayacaktır.

Kaleci Antrenörleri

Jose Sambade gibi uluslararası otoriteler tarafından da tasdiklenen en iyi kaleci hocasıyla anlaşıldı. Tüm kaleci antrenörleri ve kaleciler burada eğitim görüyor.

Atletik Performans

Buraya Dolu Arslan gibi deneyimli ve bir o kadar da başarılı bir adam yerleştirildi. Buna ek olarak Murat Can Üner de profesyonel antrenörlerden biri. Yurtta bundan iyisi yok.

Medya/İletişim

Buraya Lig TV’den tanınan Can İpekçi’nin yanısıra Coşkun Gülbahar da dahil edildi. Her ne kadar Gökhan Töre olayında Can İpekçi de bulunsa da kısa sürede yaptığı güzel işler inkâr edilemez. Bkz. BJK TV

Sağlık Ekibi

Bu departmanın başında uluslararası üne sahip, işinin eri bir Doktor olan Ertuğrul Karanlık getirildi. Kısa süredeki başarısını olağanüstü çok olan eleştiri okları betimliyor sanırım.

Bunlara ek olarak tesisleşmede Fulya artık baraka olmaktan çıkıp modern bir kamp yeri oldu. YSA Çim sayesinde Ümraniye’nin çimleri bakım gördü – asıl hedef olan yeni çim olayı maalesef BJK YK ve finansmana takıldı.

Şimdi Önder Hoca başlıkta bahsi edilen ‘tanrı parçacığı’ değil elbette – fakat kısa vadede bu kadar değişim ve profesyonelleşme başarmış bir adama – futbol başarısı için biraz daha süre tanımak HAK ve ŞEREF’ten bahsedenler için bir nevi sınavdır. Hep istenilip hayal edilenler bir bir planlanıp uygulanıyor. Dikkat edin önce planlanıyor – ülkede yıllar yılı alışılagelmiş şekilde tepeden inme ve reklam için değil – geleceği sağlama almak adına yapılıyor. Üstelik unutulmamalı ki bu kulüp şu an çarkları parasız pulsuz idare etmeye çalışıyor. Buna rağmen bu denli bir yapılanma ve mücadele artı bir de stat inşaatı – kusura bakmayın, değil kulüp ülke yönetseniz ya iç savaş çıkar ya batar.

O yüzden lütfen biraz daha sabır…

Selçuk Avcı1998`de mail grubu olarak başlayıp posta kutularını dolduran yazışmalardan kalma bir üyeyim. O zamanlar Tuğrul Yenidoğan`ın tavsiyesi üzerine WK`ya üye olmuştum. Almanya doğumlu, evli ve iki Beşiktaşlı Kartal babasıyım. Beşiktaşlılık, çok şükür ki, ailemizde 1925`ten beri adeta geleneğimiz. Üniversite mezunuyum, öğretmenliğin yanısıra yaklaşık 12 sezondur Alman altyapılarında lisanslı futbol antrenörlüğü yapmaktayım. Yeni scoutluk modelinde yarı profesyonel Kartal Gözü üyesiyim.


One thought on “‘Tanrı Parçacığı’

  1. Murat türk

    Ellerinize emeğinize sağlık.Böyle kulübün içini bilmeyen bizleri aydınlatıcı yazılar çok hoşuma gidiyor.
    Önder hoca bu kadar şeyi kısıtlı imkanlarla üstelik birçok (yönetici dahil) karşı çıkan insan karşı başardı.Hata yok mu var elbette ama yapılan işler benim nezdimde o başarısızlıkları örtüyor.Sadece bize lazım gelen şey zaman ve sabır.
    Emek veren herkesin emeğine sağlık.İnşallah GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ GÜNEŞLİ GÜNLER.

Bir Cevap Yazın