2014-15 sezonu hakem hataları dağılımı

Selamlar, sevgiler;

2014-15, baştan tahmin ettiğimiz üzere “Süleyman Seba sezonu” görünümlü “dördüncü yıldız” sezonu olarak tamamlandı ve acaba hangisi takar dediğimiz yıldızı sarışınların kırmızılı olanı taktı, herkes huzura erdi.

Seneye de lacivertli olanı sevinir, son yirmi senede olduğu gibi böyle al gülüm ver gülüm iki senede bir dönüşümlü olarak sarışınları seyretmeye devam ederiz. Belki 2003, 2009 ve 2010’da olduğu gibi arada açıklanması zor hakem çifte standartları üçüncü bir kulübün şampiyonluğunun önüne çıkmazsa, 5-10 yılda bir de olsa farklı bir kulübün başarısı üzerine “a bak bizde de rekabet varmış” diye kendimizi kandırırız.

Bir defa işin daha abc’sinde zavallı durumdayız. Ligin rekabetçilik seviyesini, hakem hatalarının tüm takımları nasıl etkilediği değil sadece sarı renkli ikizleri nasıl etkilediği belirliyor. Baksanıza, gazetelerde Tv’lerde verilen demeçlere. Hangisi şampiyonsa o tüm engellemelere rağmen şampiyon olmuştur; hangisi ikinci ise o da sezon boyunca önü kesildiği için şampiyon olamamıştır. Birbirlerine sallayıp dururlar. Diğer mağduriyetler konuşulmaz bile. Çünkü bu iki kulüp dışında şampiyonluk yarışına ortak olan, olabilecek, olmayı düşünen falan çıkamaz. Gerisi külliyen lige renk katan figüranlardır, bir yerlerde lastikleri patlar.

Özetle, sarışınlar arasındaki “tencere dibin kara seninki benden kara” rekabeti nedeniyle gerçekte kimin mağdur edildiğinin değil, sadece bu ikisi arasında kimin daha çok mağdur edildiğinin dikkate alındığı sahte futbol dünyamızda değişen bir şey yok.

Peki ne var? Bize özgü muhteşem gerçeklerimiz var.

Kırmızı kart görme muafiyeti olan oyuncular var mesela… Bakın Gs’nin şampiyon olduğu hafta neler demişler.

Felipe Melo: “İstemediğimiz skorlar da aldık ne yazık ki. Ama bence bütün sezon birçok şey bizim aleyhimizeydi. Bakıldığı zaman üç günde bir, iki günde bir Galatasaray maçları oynatıldı. Bence şampiyon olmamız istenmedi ama Tanrı bizimle beraberdi, yanımızdaydı. Sonunda da çok mücadele eden, çok çalışan bir takıma şampiyonluğu nasip etti. O yüzden mutluyuz.” (29.05, 2015, Hürriyet)

Emre Belözoğlu (Başakşehir maçının ardından hakem için): “Şov yapmasın. Adam gibi maçını yönetsin. Reklamını yapmasın” Volkan Demirel: “Melo’ya çıkartamadıkları kartları bize çıkartıyorlar”. (25.05.2015, Süperhaber TV)

Vah vah vah! Futbolu bizim medyanın penceresinden takip ediyorsanız üzülüp ağlarsınız bile!

Bakalım durum gerçekte nasıl. Asıl mağdur kim?

(Not: Değerlendirme, şampiyonun belli olduğu 33 hafta itibarı ile yapılmış olup, son hafta maçları değerlendirme dışı bırakılmıştır).

1. Beşiktaş

33 maçın 27 tanesinde toplam 53 hakem hatası notumuz var. Bunların 19’u lehte 34’ü aleyhte.

53 hata içinde:

– 25 penaltı hatasının 7’si lehte, 18’i aleyhte,
– 21 kart hatasının 7’si lehte, 14’ü aleyhte,
– 7 gol hatasının 5’i lehte, 2’si aleyhte,

gerçekleşti.

2. Galatasaray

33 maçın 21 tanesinde toplam 32 hakem hatası not almışız. Bunların 18’i lehte, 14’ü aleyhte.

32 hata içinde:

– 15 penaltı hatasının 6’sı lehte, 9’u aleyhte,
– 11 kart hatasının 9’u lehte, 2’si aleyhte,
– 6 gol hatasının 3’ü lehte, 3’ü aleyhte,

gerçekleşti.

3. Fenerbahçe

33 maçın 19 tanesinde toplam 34 hakem hatası not almışız. Bunların 22’si lehte, 12’si aleyhte.

34 hata içinde:

– 19 penaltı hatasının 10’u lehte, 9’u aleyhte,
– 8 kart hatasının 5’i lehte, 3’ü aleyhte,
– 6 gol hatasının tamamı lehte,

gerçekleşti.

Buna göre:

1. Hakem hatalarının toplamından en fazla yararlanan takım Fb olurken onu Gs izledi. Beşiktaş ise geleneksel olarak hakem hatalarının net kaybedeni oldu.

2. Penaltı hataları: Penaltı kararları sezon boyunca gündemi çok işgal etti. Bu konuda Fb penaltı kararlarındaki hatalardan daha fazla yararlanan taraf oldu. Gs bu hatalardan daha az oranda zarar görürken, Beşiktaş, aleyhine penaltı hataları ile uzak ara önde yer aldı. Gs ve Fb’nin 9 penaltısı verilmezken, Beşiktaş’ın 17 penaltısı verilmedi. Lehte ise Beşiktaş’a hatalı penaltı verilmezken Gs’ye 1, Fb’ye ise 6 yanlış penaltı verildi.

Fb’nin özellikle ilk yarıda lehine verilen hatalı penaltılarla (G.Antep, G.Birliği, Sivas, Kayseri Erciyes) ligden kopmadığı gözlenirken, Beşiktaş’ın ligin ilk yarısında verilmeyen 9 penaltısı nedeniyle arayı açarak yarışta lehine puan kredisi sağlaması mümkün olmadı.

Penaltı Hatası İstatistikleri:

BJK
Toplam penaltı hatası: 25
Lehte yanlış penaltı (lehte): 0
Rakibin penaltısının verilmemesi (lehte): 7
Penaltı verilmemesi (aleyhte): 17
Rakibe yanlış penaltı verilmesi (aleyhte): 1

GS
Toplam penaltı hatası: 15
Lehte yanlış penaltı (lehte): 1
Rakibin penaltısının verilmemesi (lehte): 5
Penaltı verilmemesi (aleyhte): 9
Rakibe yanlış penaltı verilmesi (aleyhte): 0

FB
Toplam penaltı hatası: 19
Lehte yanlış penaltı (lehte): 6
Rakibin penaltısının verilmemesi (lehte): 4
Penaltı verilmemesi (aleyhte): 9
Rakibe yanlış penaltı verilmesi (aleyhte): 0

3. Kart hataları: Kart hatalarında Gs ve Fb rolleri değişti. Gs, kart hatalarından en çok yararlanan taraf olurken, Fb nispeten daha az yararlanan taraf oldu. Beşiktaş ise kart hatalarının net mağduru idi. Gs’nin oyuncusu atılması gerekirken atılmadığı kart hatası sayısı 8… Bunlardan 6 adedi (Bursa, MİY, Beşiktaş, Bursa, G.Antep, Konya) yazının girişindeki demecinde şampiyon olmalarının istenmediğini (!) iddia eden Melo’ya ait!

Kart hatalarında bir diğer çarpıcı nokta, Gs ve Fb’ye hatalı kırmızı kart verilmezken, Beşiktaş’ın 4 defa hatalı kırmızı kart görmüş olması. Ayrıca, Gs’nin rakipleri 2, Fb’nin rakipleri 3 defa görmeleri gereken kırmızı kartı görmemişken, bu sayı Beşiktaş için 10 oldu.

Kart Hatası İstatistikleri

BJK
Toplam kart hatası: 21
Kırmızı kart verilmemesi (lehte): 6
Rakibe yanlış kırmızı kart (lehte): 1
Yanlış kırmızı kart verilmesi (aleyhte): 4
Rakibe kırmızı kart verilmemesi (aleyhte): 10

GS
Toplam kart hatası: 11
Kırmızı kart verilmemesi (lehte): 8
Rakibe yanlış kırmızı kart (lehte): 1
Yanlış kırmızı kart verilmesi (aleyhte): 0
Rakibe kırmızı kart verilmemesi (aleyhte): 2

FB
Toplam kart hatası: 8
Kırmızı kart verilmemesi (lehte): 4
Rakibe yanlış kırmızı kart (lehte): 1
Yanlış kırmızı kart verilmesi (aleyhte): 0
Rakibe kırmızı kart verilmemesi (aleyhte): 3

4. Gol hataları: Gol hatalarından açık ara en fazla yararlanan takım Fb oldu. Fb maçlarında yapılan 7 gol hatasının tamamı lehte idi. Beşiktaş maçlarında yapılan 7 gol hatasının 5’i lehte 2’si aleyhte olurken, Gs maçlarında yapılan 6 gol hatasının 3’ü lehte 3’ü aleyhte oldu.

Gol Hatası İstatistikleri

BJK
Toplam gol hatası: 7
Yanlış gol verilmesi (lehte): 3
Rakibin golünün verilmemesi (lehte): 2
Gol verilmemesi (aleyhte): 0
Rakibe yanlış gol verilmesi (aleyhte): 2

GS
Toplam gol hatası: 6
Yanlış gol verilmesi (lehte): 3
Rakibin golünün verilmemesi (lehte): 0
Gol verilmemesi (aleyhte): 0
Rakibe yanlış gol verilmesi (aleyhte): 3

FB
Toplam gol hatası: 7
Yanlış gol verilmesi (lehte): 5
Rakibin golünün verilmemesi (lehte): 2
Gol verilmemesi (aleyhte): 0
Rakibe yanlış gol verilmesi (aleyhte): 0

Bir de hakem hataları dağılımında görülemeyecek enteresan detaylar var. Aslında bu detaylara bakarak ligin şekillenmesinde Biliç’in tercihlerinin ötesinde nelerin öne çıktığını daha iyi anlamak mümkün.

Beşiktaş’ın, özellikle ligin ilk yarısında puan farkını açabileceği sırada oynadığı derbiler öncesinde oyuncularını kaybetmesindeki çifte standartlar ligin sıralamasını yakından etkiledi.

İlk yarıda Beşiktaş-Fb maçı öncesi Gökhan Töre’nin “fuck off” küfrünün duyulmamasına rağmen rakibin uyarısı ile cezalandırılmasından altı gün sonra aynı küfrün üç defa Fb’li Emre Belözoğlu tarafından Beşiktaş maçında edilmesine rağmen cezasız kalması sembol bir çifte standart olarak tarihe geçti.

Şampiyonluk kaçınca hakemleri “şov yapmakla” suçlayan aynı Emre Belözoğlu, bu defa ikinci yarıda Kadıköy’deki maçta aynı küfrü yeniden defalarca etmiş olmasına rağmen oyundan atılmadı. Hatta gelen tepkiler üzerine ülke çapında medyada bu oyuncuyu savunma gayretini ibretle izledik. Böylece, ligin Melo ile birlikte dokunulmazlığı olan diğer futbolcusu da Emre Belözoğlu oldu.

Diğer taraftan, ilk yarıdaki Beşiktaş-Gs maçı öncesi Konyaspor-Beşiktaş maçında penaltı atışı esnasında o kadar oyuncu içinde sarı kartlı Atiba’nın çizgiye bastığı için uyarılarak atılması da o güne kadar uygulanmayan ve o maçtan sonra uygulanmamış diğer bir çifte standart oldu.

Klasik algı tuzağına o zaman da düştük ve hepimiz “ama Atiba da hakemle uğraşmayacak” diye debelendik. Evet, Atiba uğraşmayacaktı ama biz Atiba’yı eleştirirken bu kuralın başka kimseye uygulanmamasını da kimse konuşmadı. Her zaman olduğu gibi atı alan Üsküdar’ı geçti, bizim aklımızda Atiba kaldı.

Bir başka ilginç detay, Gs’nin sezonun 33 haftası boyunca görmediği (!) kırmızı kartı, şampiyonluğunu ilan ettikten sonra 34. haftada lütfen görmesi oldu. Şaka değil!

İkinci yarıdaki Fb-Beşiktaş maçında formasını çıkartarak oyundan çıkan Emenike’nin atılmaması da sezonun çarpıcı detaylarından birisiydi.

Beşiktaş, özellikle derbilerde ve derbi öncesinde hakemler tarafından en kolay eksik bırakılan, penaltısı verilmeyen, rakiplerine kart gösterilmeyen takım olarak bu sezon da derbilerde hakem dezavantajı yaşamaya devam etti.

Gene özellikle ilk yarıda Fb için üst üste çalınan ucuz penaltıları ve Beşiktaş’ın verilmeyen net penaltılarını izledikten sonra, ikinci yarıda 19-24. haftalar arasında Beşiktaş’ın 4 penaltısının (Rize, Bursa, Balıkesir, Kayseri Erciyes) verilmesi, 26. haftadan itibaren penaltıların aniden yeniden verilmemeye başlanması da ligin son 4 haftaya kadar üç takım tarafından başa baş götürülmesinde etkili olan detaylardan biriydi.

Özetle, Beşiktaş ilk yarıda diğer ikisine göre daha formda ve iyi oynayarak geçirdiği 16 maçlık periyodu hatalı penaltı kararlarında ve özellikle derbilerde yaşadığı hakem hataları dezavantajı nedeniyle puan avantajına dönüştüremedi. Başka bir deyişle rakiplerine karşı kadro ve teknik adam istikrarı avantajını kullanamadı. Buna karşılık, hem teknik adam değişimi nedeniyle geçiş dönemi yaşayan hem de bu periyodun genelini daha alt düzeyde futbol oynayarak geçiren Fb ve Gs aynı hatalı kararlardan yararlanarak sıkıntılı dönemi yarıştan kopmadan atlatmış oldular.

İkinci yarıda ise nispeten daha dengeli bir yarış devam etti. Bu devrede Gs’nin görmediği kartlar öne çıkarken, Fb’nin ilk yarıdaki hakem desteğinin hızı kesildi, Beşiktaş ise penaltı ve kart hataları ile karşılaşmaya devam etti. Heyecanlıymış gibi görünen yarış ise beklediğimiz gibi sarılardan birinin dördüncü yıldızı takması ile sonuçlandı.

Beşiktaş, hakem hatalarının engellediği puan kredisini sağlamış olsaydı, Biliç’in son maçlarda yoğunlaşan hatalarına rağmen şampiyon olabilirdi.

İlk yarıda İsmail Kartal, lehlerine çalınan tartışmalı penaltılar için şöyle demişti:

“… Bize penaltı çalınmasının sebebi ligin en çok pozisyona giren takımı olmamız. Bunu böyle görmek lazım. Hep lehimize verilen penaltılar gündeme geliyor. Biraz da verilmeyenlere bakmalılar. Bizim yardıma ihtiyacımız yok. Sahaya çıkıp futbolumuzu oynuyoruz.” (1 Ocak 2015).

Yazımızın sonunda hakem hatalarından en fazla yararlanan kulüp olan Fb’nin teknik adamı aynı İsmail Kartal’ın sezon sonu sözlerini hatırlayalım ve ülke futbolunun düştüğü acıklı durumu düşünmemeye çalışarak “hayat devam ediyor” diyelim.

“Sezon başından beri yaşananları, herkes gördü. Fenerbahçeli olarak mücadelemizi sonuna kadar sürdürdük. Bu sezonda yaşananları insanların vicdanına bırakıyorum. Mücadeleyi alnımızın akıyla, onurumuzla, şerefimizle verdik. Ama bu yaşananları ölünceye kadar unutmayacağım.” (İsmail Kartal, 25.05.2015, Milliyet)

Hakemlerin Beşiktaş’a karşı bu olumsuz duruşunu, başka bir deyişle sarı renkli kulüplerin arkasındaki hakem desteğini ve medyasından spor adamlarına kadar tüm futbol dünyasının bu gerçeğe olan iki yüzlü yaklaşımını düşündüğümde Beşiktaş Yönetimi’nin işini hakikaten “mission impossible” olarak nitelendiriyorum.

Futbolumuz o kadar körleşmiş, sarıların “tencere dibin kara” rekabetinde öyle bir sarmala girmiş ki, Beşiktaş’ın bırakın sürekli başarısını, arada bir başarılı olmasını dahi kaldıracak durumda değil.

Ve bu arada biz hala debeleniyoruz.

Eve hırsız girmiş, eşyaları ufak ufak aşırıyor. Biz hala şu salon takımını mı alsak, mutfağı böyle mi yaptırsak peşindeyiz.

Bildiğin illüzyon.

Cengiz Gürsel

Bir Cevap Yazın