2015-16 Hakem Hataları Dağılımı (2014-15/2015-16 Kıyaslaması)

E) 2014-15/2015-16 KIYASLAMASI

Son olarak, önemli sonuçlar içerdiği için, hakem hataları dağılımının geçen sene ile bu sene arasındaki kıyaslamasını yapmak gerekiyor.

Burada, tüm göstergelerde olmasa da öne çıkan çarpıcı kıyaslara yer verelim.

– 2014-15 sezonunda Beşiktaş maçlarında yapılan 53 hakem hatasının 19’u lehte, 34’ü aleyhte iken, bu rakamlar bu sene 19 lehte, 18 aleyhte olmuş. Fb ise geçen sene 22 lehte/12 aleyhte hata yaşarken bu sene 27 lehte/21 aleyhte hata yaşamış.

– Beşiktaş’ın geçtiğimiz sezon toplam 17 penaltısı verilmezken, bu rakam bu sezon 8.

– Fb geçtiğimiz sezon 6 olmayan penaltı atarken, bu rakam bu sezon 3’e düşmüş. Beşiktaş ise geçen sezon olmayan penaltı atmazken bu rakam bu sezon için 1.

– Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ın rakipleri 10 defa görmesi gereken kırmızı kartı görmemiş. Bu sezon bu rakam 8. Beşiktaş bu konuda dezavantaj yaşamaya devam etmiş.

– Geçen sene Gs’li oyuncular 8 defa görmeleri gereken kırmızı kartı görmemişler. Bu rakam bu sene de 10. Bu sezon Fb 11 defa kırmızı karttan hata ile kurtulmuş. Beşiktaş ise her iki sezonda da 6 kırmızı kartı atlanan taraf olmuş.

– Hatırlanırsa, geçen sene Gs kırmızı kart görmeden şampiyon olan ilk takım idi! Beşiktaş ise geçen sezon 4 defa yanlış kırmızı kart görmüştü. Bu sezon bu rakam 0.

– Geçtiğimiz sezon üç kulübün de rakipleri 1’er kere hatalı kırmızı kartla eksik bırakılmış. Bu sezon Beşiktaş’ın rakipleri haksız kırmızı kart görmezken, Gs’nin rakipleri 3, Fb’nin rakipleri 2 defa haksız kırmızı kartla oyuncu kaybetmiş.

Buna göre geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında;

1. Beşiktaş’ın maçlarında yapılan hataların lehte/aleyhte oranı dengeye gelmiş.

2. Beşiktaş’ın atması gereken penaltılar daha çok verilmiş.

3. Fb’ye verilen ama olmayan penaltı sayısı daha az olmuş.

4. Beşiktaş’ın rakipleri hata ile kırmızı karttan kurtulmaya devam etmiş.

5. Gs ve Fb’li oyuncular ise, Beşiktaşlı oyunculara göre daha fazla sayıda kırmızı kartı görmemeye devam etmiş.

6. Beşiktaşlı oyuncular haksız kırmızı kart görmemiş.

7. Fb ve Gs’nin rakipleri, Beşiktaş’ın rakiplerine göre daha fazla sayıda haksız kararla eksik bırakılmış.

Diğer taraftan, bu değerlendirmede yer almayan önemli bir gösterge de ikili mücadeleler, ofsayt, avantaj, duran toplar, özellikle sarı kartlar gibi başlıklarda hakem takdir haklarının oyunun gidişatına etkisi.

Bu sezon, Beşiktaş’ın maçlarında hakem takdir haklarının oyunun gidişatını bir tarafa yığacak, bir takımın hızını kesecek, bazı oyuncuları hedef alarak sindirecek, bir tarafa tehlikeli noktadan duran top yaratacak şekilde kullanılmadığına şahit olduk.

Bu bakımdan en aleyhteki örnekler Beşiktaş’ın ikinci yarıda oynadığı deplasmandaki Trabzonspor (0-2) ve Başakşehir (2-2) maçları oldu. En lehteki örnekler ise iç sahada oynanan Fb (3-2), Sivasspor (2-0) ve Osmanlıspor (3-1) maçları idi. Bunlar haricindeki maçlarda takdir haklarının genel itibarı ile tutarlı kullanıldığı ve belli bir standartta olduğu gözlendi.

Ayrıca, bu sezonun geçen seneden önemli bir farkı Beşiktaşlı oyuncuların derbiler öncesinde tartışmalı kararlarla eksiltilmelerinin görülmemesi idi. Geçen sene Atiba’nın Konya’da, Gökhan Töre’nin Kayseri’de çifte standart olarak yorumlanan kararlarla eksiltilmeleri ve sırası ile Gs ve Fb maçlarında oynayamamaları gibi durumlar bu sezon yaşanmadı.

Benzer şekilde, Beşiktaşlı oyuncular derbilerde kart çifte standardı ile karşı karşıya kalmadılar. Geçen senenin aksine Fb ve Gs oyuncuları da kart standartsızlığı ile korunmadı. Geçen sene Emre’nin küfürlerine, Emenike’nin forma çıkarmasına rağmen sahada kalmaları, Gs’li Sneijder ile Veli arasındaki pozisyonda sadece Veli’nin atılması gibi çifte standartlar bu sene yaşanmadı. Kart hataları olağan hatalar olarak kaldı. Misal,

1. Beşiktaş’ın 3-2 kazandığı Fb maçında Beşiktaşlı Ersan’ın iki defa atılması gerekirken oyunda kalması,

2. 1-1 biten Fb-Gs maçında Fb’li Ba’nın atılmaması,

3. 0-0 biten Gs-Fb maçında ise Gs’li Podolsky’nin atılmaması,

geçen seneye göre çok daha olağan hakem hataları olarak kayda geçti.

2015-16’nın çok önemli sembol pozisyonları da oldu. Aslında bu pozisyonlar hakemlerin Beşiktaş’a olan yaklaşımlarının geçen seneden bu seneye nasıl değiştiğini gösterdi.

1. 10. haftada 3-3 biten Beşiktaş-Kasımpaşa maçının son dakikasında Beşiktaş’a verilen penaltı, ancak ağır çekimde süzüldükten sonra anlaşılabilecek kadar ince bir pozisyon olmasına rağmen verildi. Bu, geçtiğimiz sezon 17 net penaltısı verilmeyen bir takım bakımından dikkat çekici idi. (Not: Bu penaltı öncesinde Atiba’nın rakibine faulü söz konusu olduğundan, pozisyon tablomuzda Beşiktaş aleyhine gol hatası olarak yer aldı).

2. Beşiktaşlı Mario Gomez sezon boyunca sonuncusu 17. haftada olmak üzere üç sarı kart gördü ve bu limitte kaldı. Gomez’in kalan 17 maçta sarı kart görebileceği tek pozisyon 29. haftada Sivas deplasmanında rakibinin topuğuna basarak kramponunun çıkmasına neden olduğu pozisyon idi. Gomez rakibinden özür diledi ve sarı kart görmedi. Geçtiğimiz sezon Atiba’nın çizgiye bastığı için sarı kartla cezalandırıldığı bir ortamda bu sene hakemlerin Gomez’in hareketlerinde özellikle kartlık bir an aramaması ve pozisyonları doğru değerlendirmesi dikkat çekici idi.

3. 12. haftada oynanan Beşiktaş-Sivasspor maçında Sivaslı bir oyuncunun Tolga ile karşı karşıya kaldığı pozisyonda arkadan yetişen Rhodolfo’nun çok hassas bir müdahale ile topu çalması üzerine hakemin penaltı+kırmızı kart vermeyerek pozisyonu on numara süzmesi lig standartlarına ve özellikle Beşiktaş maçları standartlarına göre mucizeye yakın bir gelişme idi.

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın