2015-16 Hakem Hataları Dağılımı (Genel Görünüm)

Selamlar, sevgiler;

2015-16’nın referans bir sezon olduğunu söylemiştik. Bu sezonun değerlendirilmesi yapılırken unutulmaması gereken, sezon boyunca bazı konularda ülke teamüllerinin dışında gelişmelerin yaşanması ve ibretlik kıyaslama örnekleri olmasıdır.

Sezon nasıl geçerse geçsin ve kim tarafından şampiyon bitirilirse bitirilsin bana göre ilk bakılması gereken en önemli parametre olan hakem hataları dağılımı ile başlayalım.

Bakalım 2015-16’da hakem hatalarının üç büyük kulübe dağılımı nasıl olmuş. (Şampiyon 33. hafta belli olduğu için 33 haftanın hataları değerlendirildi).

A. GENEL GÖRÜNÜM

A1) Beşiktaş

33 maçın 19’unda toplam 37 hakem hatası tespit edildi. Bunların 19’u lehte, 18’i aleyhte gerçekleşti.

Toplam 15 penaltı hatası (7 lehte, 8 aleyhte) oldu. Beşiktaş’ın 8 penaltısı verilmezken, rakiplerinin de 6 penaltısı verilmedi. Ayrıca, Beşiktaş 1 olmayan penaltı kazandı.

Kart hatalarının sayısı 14 (6’sı lehte, 8’i aleyhte). Beşiktaşlı oyuncular 6 defa kırmızı kart görmeleri gerekirken görmedi. Aynı şekilde rakipleri de 8 kez kırmızı kart görmesi gerekirken sahada kaldı.

Beşiktaş maçlarındaki gol hatası sayısı ise 8 (6’sı lehte, 2’si aleyhte). Beşiktaş’a hata ile verilen 5 gol tespit edilirken, rakiplerin nizami 1 golünün de iptal edildiği gözlendi. Beşiktaş’ın nizami 1 golü de iptal edildi. Rakibe verilen yanlış gol sayısı da 1.

A2) Galatasaray

33 maçın 24’ünde toplam 47 hakem hatası gözlendi. Söz konusu hataların 29’u lehte, 18’i aleyhte idi.

Toplam 20 penaltı hatası (13’ü lehte, 7’si aleyhte) mevcut. Gs’ye olmayan 4 penaltı çalınırken, rakiplerinin 9 penaltısı verilmemiş. Buna karşılık, Gs’nin 6 penaltısı verilmemiş ve rakiplerine 1 yanlış penaltı verilmiş.

Gs maçlarındaki kart hatalarının sayısı 16 (13’ü lehte, 3’ü aleyhte). Gs’li oyuncular 10 defa görmeleri gereken kırmızı kartı görmemiş. Buna karşılık, rakip oyuncular 2 defa kırmızı kart görmeli iken bu kartı görmemiş. Gs’li oyuncular da 1 defa yanlış kırmızı kartla oyun dışı kalırken, rakipleri 3 defa yanlış kırmızı kartla oyun dışı kalmış.

Gol hatalarının sayısı ise 10 (3’ü lehte, 7’si aleyhte). Gs’ye yanlış kararla verilen 2 gol varken, rakiplerinin 1 nizami golü de iptal edilmiş. Buna karşılık, Gs’nin3 nizami golü iptal edilirken, rakiplerine de yanlış kararla 4 gol verilmiş.

A3) Fenerbahçe

33 maçın 22’sinde toplam 48 hakem hatası vardı. Bu hataların 27’si lehte, 21’i aleyhte oldu.

Penaltı hatalarının sayısı 16 (8’i lehte, 8’i aleyhte). Fb’nin rakiplerinin 3 defa penaltısı verilmemiş. Fb’ye yanlış verilen penaltı sayısı ise 5. Buna karşılık, Fb’nin verilmeyen penaltı sayısı 5 iken, rakiplerine verilen yanlış penaltı yok.

Kart hatası sayısı ise 22 (13’ü lehte, 9’u aleyhte). Fb’li oyuncular 11 defa atılması gerekirken oyunda kalmış. Rakipler ise 9 defa kırmızı kart görmesi gerekirken görmemiş. Ayrıca, Fb’nin rakiplerine 2 defa yanlış kırmızı kart çıkmış.

Fb maçlarındaki gol hatası sayısı 10 (6’sı lehte, 4’ü aleyhte). Hakem hatası sonucu Fb’ye 4 gol verilirken, rakiplere de 4 gol verilmiş. Buna karşılık Fb’nin rakiplerinin 2 nizami golü verilmemiş.

Buna göre:

1. Sezonun hakem hataları dağılımında üç büyük kulübün de lehte hataları daha fazla oldu. Beşiktaş dengeye çok yakın (19/18) dururken, Gs lehine yapılan hataların fazlalığı (29/18) dikkat çekti. Fb ise lehinde yapılan hata sayısı bakımından (27/21) Beşiktaş ile Gs arasında yer aldı.

2. Penaltı hatalarında Beşiktaş ihmal edilebilecek kadar küçük bir dezavantaj yaşarken, Fb dengede kaldı. Gs ise önemli bir avantaj sağladı.

3. Kart hatalarında Beşiktaş az da olsa dezavantaj yaşarken, Gs önemli avantaj sağladı. Fb de kart hatalarında Gs kadar olmasa da avantajlı konumda idi.

4. Gol hatalarında ise bu defa Beşiktaş büyük avantaj sağlarken, Fb de avantajlı taraf oldu. Gs ise gol hatalarında önemli oranda dezavantajlı konumda kaldı.

5. Böylece, üç önemli hata kategorisinin değerlendirmesinde, Beşiktaş 2 kategoride az da olsa dezavantajlı, birinde avantajlı iken, Gs üçünde de avantajlı, Fb ise birinde dengede ikisinde avantajlı göründü.

(devam edecek)

Bir Cevap Yazın