Aklıma bir formül geliyor !

Gs maçında bir şey dikkatinizi çekti mi ?
Gs 4-2-3-1 oynuyordu ancak Sabri çoğunlukla yerini terkedip en uçta HÜCUM PRES yapıyor , ondan boşalan yere de Podolski geçiyordu .
Bu taktik Gs yoruluncaya dek bizi epey zorladı. Oradaki amaç hem BJK yı dengesiz yakalamak , hem de Oğuzhan’a , Atiba’ya çabuk top kullandırtmamak idi. Başarılı da oldu.

Osmanlı maçında en büyük tehlike Osmanlı’nın çok hızlı çıkması ve çok hızlı atak yapması. Orta sahayı hızlı geçerlerse , rakip defansı geniş alanda yakalarlarsa çok etkililer. O yüzden kendi yarı alanlarından rahat çıkamamaları lazım.
Olcay da oynamayacağı için bu iş Töre , Frei ya da Q17 ile olacak gibi gelmiyor bana.

Benim aklıma şöyle çılgın bir proje geliyor. Gs nin bize yaptığı gibi biz de Necip’i forvet arkası oynatıp HÜCUM PRESİ yapmasını sağlayabiliriz. Sosa sağ kanatta , Q17 sol kanatta oynar . Hatta kanatları değişimli kullanırlar. Gomez’in hemen arkasındaki Necip’in görevi presi en önde başlatmak ve 70 metre rakibi kovalamak olmalı.

Necip’in mücadele gücü en çok bu maçta lazım. Q17 , Oğuzhan , Sosa ve Gomez öyle ya da böyle en az 2 gol atar. Çünkü Osmanlıspor geniş alanda oynuyor ve boşluk veriyor. Ayrıca Necip’in hücum pres yaparak kapacağı topları kolay heba edeceğini düşünmüyorum. Necip ayağında Olcay’dan daha iyi top saklayabiliyor.

Bunun tersi de mümkün yani Atiba forvet arkası , Necip ön libero oynayabilir. Ancak Necip zaman zaman rakibe çok pis dalıyor. O yüzden böyle stresli bir maçta taraftarın da gazı ile o bölgelerde bir kaza yapması çok olası. Faul yapacaksa gitsin hücum pres yaparken yapsın. Yine de rakibe bodoslama dalmaması lazım.
Bu maç kırmızı kart görmek en kötü şey olur.

Bu formülün bir değişik versiyonu ise Gomez’in arkasında Cenk’i , kanatta Sosa ve Q17 yi oynatmak. Cenk’in adam kovalamayı ihmal etmemesi ve sürekli pres yapması lazım. Cenk bu işi iyi yaparsa tadından yenmez. Çünkü hücum gücümüz de çok artar. Hatta Olcay’lı hücum gücünden daha çok artar. Cenk’in kestirmeden gole gitmek gibi bir yeteneği var çünkü. Adam çalım atıyor , şut atıyor , kafa vuruyor , pas veriyor , duvar oluyor . Hücum adına her şey var. Tek yapması gereken pres yapması ve oyundan kopmaması.

Bir Cevap Yazın