Ayaklar hala yere, akıllar hala başa

Selamlar, sevgiler;

Doksan dakika değil ama geniş özetini izleyebildiğim Sivasspor maçı ve sonrası ile ilgili düşüncelerim özetle şöyle.

Fb mağlubiyetinin ardından, Beşiktaş şampiyon olacaksa artık psikolojik ve teknik anlamda son yılların Beşiktaş’ı gibi değil, farklı bir şey olmak zorunda idi.

Her maç ortaya bir fark koymalı, bir ekstra yaratmalı idi. Buraya kadar bunu (bir maç hariç) başardık.

İzlediğim ve okuduklarımdan anladığım kadarıyla Sivasspor maçında bu fark psikolojik olarak “şampiyonluğa inanmış takım” gibi ayakları yere basan, olgun bir futbol oynamak, teknik olarak da Kerim Frei’nin muhteşem top stopu ve ara pası olmuş.

Gene anladığım kadarıyla Sivasspor, genelin aksine Beşiktaş’ı bir tık geride kendi ikinci bölgesinde durdurmayı amaçlamış, Cicinho-İbrahim değişikliği Beşiktaş’ın avantajına olmuş, Töre fena dönüş yapmamış ve özellikle Delgado ilk kez daha güven veren bir oyun oynamış.

Ve özetlerde gördüğüm, Sivasspor’un Necip girene kadar gol pozisyonu yok iken gol dahil mevcut iki pozisyonunu Necip girdikten sonra bulmuş olması. Necip’i eleştirmiyorum. Bu skoru koruma psikolojisi öyle musibet bir şey ki, teknik adamın kafasındaki bir vites düşmesi sanki evrenin kanunlarını “madem öyle o golü yiyeceksin” diye çalıştırıyor!

Bari Necip yerine Tolgay’ı alsaydı da, topu kazandığında hala gole yakın olsaydık! Misal, ikinci yarıda bomboş topta Necip’in rakip alana ateş eder gibi attığı pasa bir bakın Allah aşkına! Tolgay ile o top muhtemelen skoru 3-0’a getiren pas olurdu.

Algı yönetimi iş başındaydı ama attığımız penaltı doğru. İlk yarıda Mario Gomez’in itilmesi de penaltı idi ama verilmedi.

Algı yönetimi demişken. Kızıyoruz falan ama Gs camiasını hakikaten tebrik etmek lazım.

Sezonu iyi de geçirseler kötü de geçirseler hakem hataları konusunda gerçek bir hacı yatmaz ile karşı karşıyayız! Konu hakem hataları ise Gs toplamda hiç kaybetmiyor. Elle bir gol yiyerek mağdur oldukları Antalyaspor maçında dahi iki oyuncuları daha kırmızı kart görmeli iken sahada kaldı, Antalyaspor’un bir penaltısı verilmedi.

Ve maç sonrası hakem algısı Eto’o’nun elle attığı gol üzerine kuruluyor. Muslera isyanlardaymış falan. Bence Türkiye’nin en çetin uluslararası konularında müzakereleri Gs camiası yürütmeli.

Geçen sezon ve bu sezonun hakem hataları dağılımı hem hakemler hem kulüpler bakımından Türk futbolu hakkında çok şey söylüyor ama bu bugünün konusu değil.

Neyse!

Kasımpaşa, Bursa, Sivas… Üçü de Beşiktaş’a ekstra motivasyonla oynadı. Bundan sonra da böyle olacağına göre konsantrasyona devam. Ekstra yaratmak zorundayız.

Şenol Güneş’in seçeneklerine Quaresma ve Töre yeniden girdi. Beşiktaş’ta geri kalan kısım özel kötü oynamazsa, işi Oğuzhan-Sosa-Atiba-Gomez dörtlüsü bitiriyor. Bu kareye Quaresma ve Cenk destek oluyor. Frei ve Töre de eklenirse seçenek artar. Olcay’dan umudu kestim. Seçeneklerin artması ihtiyacımız olan farkı yaratma konusunda kolaylık sağlıyor.

Akhisar maçı da bundan farklı değil. Fb’den bir gün önce oynamak hem avantaj hem dezavantaj. Hepsi bize bağlı.

Kazanırsak ümüklerini biraz daha sıkacağız, medyadaki borazanlarının o süzgün suratlarını görmenin, umutsuz ses tonlarını dinlemenin zevkine biraz daha varacağız (radyoda öyle yorumcular dinliyorum ki neredeyse ağlayacaklar!).

Kazanamazsak komadaki hastayı ayağa kaldıracağız. Hala gelmediyse bile tarlalar artık gündeme gelecek, gündemin vıcık vıcık sarı-lacivert olmasına katlanacağız.

Hep söyledim gene söylüyorum. Bu sene en büyük avantaj, hakemlerin önümüze çıkmaması ve Fb’yi iteklememesi. Bu nispi adalet ortamı 6-7 senede bir oluyor. Bu avantajı şampiyonluğa çeviremezsek kuyruklu yıldızın geçmesini bir 7 sene daha bekleriz.

Ve tekrar ediyorum. Beni en çok sevindiren takımda ve hocada havaya girmek gibi bir durum olmaması. Ekip olarak işin ciddiyetinin farkındalar.

Bu, Kasımpaşa maçında da böyleydi. O maçta farklı dezavantajlar yaşamıştık ama bunlardan birisi laubalilik ya da havaya girme değildi.

Akhisar deplasmanında da karşımızda farklı bir rakip bulmayacağız. O nedenle, önemli olan bizim ne olacağımız.

Hatta şimdiden söyleyeyim… Kağıt üstünde en kolay maç gibi duran sonraki Kayseri maçına da dikkat. Önce kafa olarak rahatlamış bir Kayserispor tahayyül edin, sonra da düşme hattının hemen üzerinde olmasına rağmen kaç gol yemiş olduğuna bir bakın. Dakika 70, ayaklar bir ton çeker valla!

Özetle, durum Sivas maçı öncesi ne idiyse şimdi de o.

La Liga’yı takip edenler görüyor. Barcelona’nın bile damdan düşebildiği bir oyundan bahsediyoruz.

O yüzden kendimize bakacağız, ciddiye alacağız… Maç maç… Adım adım… Sindire sindire…

Ama en önemlisi, ayaklar hala yerde, akıllar hala başta!

Cengiz Gürsel

Bir Cevap Yazın