Beşiktaş’ın eksikleri / hataları

Şenol Hocamız geldiğinden beri pek çok şeyi , çok iyi yaptırıyor takıma. Özellikle takıma kazandırdığı takımdaşlık ve saha içi disiplini çok çok iyi. Türkiye’nin en iyi oyuncularına sahibiz ve en iyi oyununu oynuyoruz. Bu sene şampiyon olursak ta tabiri caizse kefeni yırtmış olacağız.

Bu seneki şampiyonluk çok önemli ve iddia dahil bütün göstergeler büyük ihtimal şampiyon olacağımızı söylüyor. Yanlız göstergelerin atladığı bir şey var. Burası Türkiye Ligi. Burada futbol sahada olduğu kadar masa başında oynanır. İşin o kısmına fazla girmek istemiyorum .ve sahada neler yapabileceğimiz ile ilgilenmek istiyorum . Zira sahada iyi olursak hakemlere yapabilecek çok fazla bir şey kalmayacak konumdayız.

Bana göre bu haftaki Akhisar maçı ve ondan sonraki Gs maçı bu sene şampiyon olup olmamamızı belirleyecek. Daha çok erken filan demeyin . Gs yi yenersek kesin şampiyonuz , berabere kalırsak büyük ihtimal şampiyonuz. Ancaaaaak o maç çok zor olacak.

Bir kere Gs nin son şansı. Yenilirse lig onlar için biter. Hem maddi , hem de yönetim olarak çok büyük krize girerler. Bakın adamlar telaştan bizim maçı beklemedi gittiler Tudor’la anlaştılar.
Bizim maça ölümüne hazırlanacaklar. Tudorun transferi ahlaki açıdan çok kötü ancak taktik açısından Gs nin çaresizlik içinde yapabileceği en iyi hamle. Gs li hayat görüşüne sahip olsam ben de Tudor’u transfer ederdim. Ama değilim. BJK lıyım elhamdülillah.

Şenol Hocamızın bu aralar formsuz olduğunu hatta O’nun kafasını bir şeylerin bozduğunu düşünüyorum. Şenol Hoca bir şeylere kızdı mı , takılı kalıyor. Konsantrasyonunu yitiriyor. En önemli zaafı da bu bence.

Mesela sezona Gökhan İnler’le başladı. Sonra adamı unuttu gitti. İşin kötüsü Oğuzhan berbat oynuyor. yeri geliyor takım baskı yiyor ; Şenol Hoca’nın aklına İnler gelmiyor.
Şampiyonalar Ligi’nde oynattı ve çok ta iyi oynadı bence. Hatta bir dönem spor programlarında paso G. İnler’e övgüler yapılıyordu.

Şenol Hoca aynı zamanda Sosa olayına da takılı kaldı. Talisca’dan Sosa gibi oynamasını istiyor. Amma velakin Talisca Sosa gibi oynayamıyor. Talisca top saklayamıyor , arkası dönük oynayamıyor. Pas oyununu da sevmiyor.
Talisca duran top kullanmak için kullanılabilir , hava toplarında kafa vursun diye oyuna alınabilir , oyunun belli bir kısmında son adam (forvet ) oynatılabilir. Ama Sosa’nın görevini yapamıyor. O bölgede istasyon görevini , sırtı dönük oynama görevini Oğuzhan da , Tolgay da yapamıyor. Belki biraz Aboubakar yapabilir ancak Aboubakar’ın da top saklama ve pas dağıtımı yetenekleri sınırlı. En azından dengeli değil öyle söyleyelim. Bana göre Şenol Hoca’nın istediği anlamda forvet arkası oynayabilecek en uygun adamımız Atiba. Evet yanlış duymadınız Atiba.
Evet , evet şutları berbat ve yetenekleri sınırlı Atiba.
Amma velakin kendisi takımın en iyi top saklayan , en hatasız pas atan ve fizik olarak en diri adamı. Kafa vuruyor. Her topa basıyor. Top saklıyor , pas atıyor . Bir tek şut atamıyor. Eeee onu da gözardı edebiliriz çünkü Oğuzhan’ın da , Tolgay’ın da şutla golü yok zaten.

Bu haftaki Karabük maçı bu konuda bize çok şey anlatıyor. Aslında sıkışan maçların çoğunda dikkat edin Atiba gidiyor rakip ceza sahasının önünde pres yapıyor ve aldığı topları bir istasyon gibi sağa sola dağıtıyor. Duvar oluyor.
Karabük maçında attığımız gol ; O’nun bu işi çok başarılı bir şekilde yapıp Q7 den gelen pasa çok iyi duvar olmasıyla gerçekleşti.

Bugünkü şartlarda ben olsam Atiba’yı forvet arkası oynatırım. Arkada Tolgay ve G. İnler ya da formda ise Oğuzhan ve G. İnler. İki tane ayağı iyi olan adam topları rakip yarı sahasına taşısın. Atiba rakibe hem hücumda hem savunmada ileride pres yapsın. Duvar olsun. Sağdan Q7 , soldan Babel bindirsin. Göreceksiniz hem hücum gücümüz , hem savunma gücümüz artacak.

Benim ikinci takıldığım ( Şenol Hoca’nın da takıldığı ) bir de şu kendi sahamızda yaptığımız yan paslar var. Takım çok pas yapma adına , hücuma paslı çıkma adına bu işleri yapıyor ancak bana göre gereksiz fazla yapıyor.
O paslar o bölgede , hele ki stoperler arasında yapılmaz. Hele hele stoperlerinden birisi Tosiç ise hiç yapılmaz.
Bu yazıyı yazarken ( şu anda ) PSG – Barcelona maçını izliyorum. Barça 2-0 mağlup. (Aha 3 oldu ! ) Ve golleri aynı bizim yediğimiz gibi çıkarken pas yapacaz derken yedikleri baskı ile yediler.
Bakınız Gs maçında biz aynı şekilde oynamaya kalkarsak Gs nin bize yapacağı tek şey stoperlere ve ön liberolara pres yapıp , SERT OYNAYARAK top kapıp gol atmak olacak. Ve Allah korusun daha ilk yarı bitmeden 3 gol yemiş buluruz kendimizi.
Ölüyü diriltiriz yani.

Topu stoperlerden ve o bölgeden çok hızlı uzaklaştırıp , pas yapacaksak rakip sahada yapmalıyız ve topu tehlikeli bölgede kaptırma riskini göz göre göre oluşturmamalıyız. Orta göbekte oynayan Talisca , Oğuzhan ve hatta Cenk Tosun’un da fizik olarak daha diri olması ve bu kadar kolay top kaptırmaması lazım. Bakın rakip senden diri olunca Barcelona bile aynı akıbete uğruyor.

Bizim kanatlar çok iyi , ileride de top tutabilecek teknik oyuncularımız var. Ayrıca Atiba’yı biraz ileri atarak oyunu ve baskıyı ileride kurabiliriz.

Fizik olarak diri olan ve sahada tek silahı presle top kapıp ani hücum olan takımlara karşı ; Cenk , Talisca , Oğuzhan ve Q7 gibi savunma yapmayan ya da savunma yapmak istese bile fizik olarak iyi durumda olmayan 4 tane adamı AYNI ANDA sahada bulundurmak ta Türkiye Ligi’nde lüks kaçıyor işte. Yersin baskıyı , yersin tekmeyi ; alırlar topu ayağından gidip boş kaleye atarlar. Fb bunun nasıl yapılacağını Gs ye örneklerle anlattı. Fırsatçı i kurnaz Gs Fb den kopya çkecektir. O maçta çok sakin ve çok diri olmalıyız. Sahada 11 kişi kalmalıyız ve çok koşmalıyız. Takım olarak çok daha iyi olduğumuz için gerisi zaten gelir.
Haydi hayırlısı. Allah yardımcımız olsun.
H. Ertaş

Bir Cevap Yazın