Biden daha iyi bir takımdan puan aldık

Sporting Lisbon bizden daha iyi bir takım. Dikkat edelim daha güçlü demiyorum daha iyi diyorum. Sporting Lizbon (Şenol Hoca’nın açıklamalarından anladığım kadarıyla) bizim oynamak istediğimiz futbolun olgunlaşmış halini oynuyor. Biz de yetenek olarak farklı bir kaç oyuncunun getirisi ile özellikle 2. yarı pozisyonlar bulduk . Bence sahanın en iyisi Rhodolfo idi.
Gördük ki ; çok fazla defansif oyuncu ile oynamak defans gücümüzü arttırmıyor , çok fazla hücum oyuncusu ile oynamak ta çok gol atmamızı sağlamıyor.

Takımda gördüğüm bazı sorunlar şöyle :

1) Töre ve Quaresma isteyerek ayaklarında GEREKSİZ fazla top tutuyorlar. Atiba istemeden ayağında fazla top tutuyor. Necip ve İsmail ise istese de ayaklarında top tutamıyorlar. Oyunumuzun kopuk kopuk olması ve çok koşmamıza rağmen bazen çok pozisyon vermemiz bu yüzden. Daha çok gol pozisyonuna girip daha kolay gol atabilecekken atamamamız da Töre ve Quaresma’nın çok top tutmasından.

2) Sosa geçen seneki formundan çok uzak.

3) Orta sahada çok koşsak , çok pres yapıyor görünsek te top kapamıyoruz. Geçen senelerdeki rakibe refakat etme alışkanlığı devam ediyor. Adamlar bize bu kadar kolay top sürdürmediler.

4) Cenk’in gelen fırsatları değerlendirme oranının yükselmesi lazım. Özellikle sol çaprazda buluştuğu topları şutlarken kaleyi bulamıyor !!

5) İsmail yan pas yapayım derken yine çok riskli bir top kaptırdı. Milli maçta bile aynı hatayı yapıp bize gol yedirmişti. Akıllanmayacak ! Ama bana göre yine de Tosiç’ten daha iyi.

6) Töre , Atiba , Beck , Oğuzhan veeee RHODOLFO vasatın üstünde oynadı. Oğuzhan’ın eveleyip gevelemeden dikine top atması veya doğru yere koşu yapması hücum gücümüze çok büyük katkı sağlıyor.

7) Şenol Hoca’nın 2. yarı başlarken daha Oğuzhan’ı alması ve Cenk Tosun’u da 2. forvet olarak alması büyük takım hamlesi idi ve takıma katkı sağladı. Demek ki geçen seneki kadar korkak ve temkinli olmak bir işe yaramıyormuş. Geçen sene aynı bu Lizbon’a 1-0 öne geçsek bile galip gelemezdik. 2. yarı tek ön libero ve bir süre çift forvet oynamamıza rağmen sadece 2 pozisyon verip 7-8 pozisyon yarattık.

8) Beşiktaş oyununu geliştirmek istiyorsa bu maçtaki Lizbon’u sık sık izleyip örnek almalı. Adamlar 1-1 beraberlik yetmez deyip son saniyede bile gol arıyorlardı ve hücum pres yapıyorlardı. Özellikle Lizbon’un NEREDEYSE MAÇIN TAMAMINDA ileride (3. bölgede) 3. kişi ile pres yapması süperdi. Bizim Cenk Tosun , Quaresma , Töre , Gomez bu presin üçte ikisini yapsın ligte her maçı farklı kazanırız.

9) Gomez’in fizik gücü eksik. ( Ben demiyorum , Feyyaz diyor !)

10) Bu maçın 2. yarısındaki futbolu İnönü Stadında oynasaydık kazanırdık. Stadın bize kaybettirdikleri çok.

Bir Cevap Yazın