Çizgi kalecisi

Beşiktaş’a ( büyük takıma ! ) en lazım olmayan kaleci tipidir çizgi kalecisi. Çünkü çizgi kalecisi ancak ve ancak stoperleri çok çok iyi olan , hava topu aldırmayan , kolay kafa vurdurmayan , kolay adam geçirmeyen takımlarda son hamleyi yapmak için vardır.
Refleksleri olağanüstü olmayan çizgi kalecisinin büyük takımlara yarardan çok zararı vardır.

Bir kere büyük takımın kendinden daha zayıf takımlardan KOLAY gol yemesine sebep olur. Zayıf takımların kendinden daha güçlü takımlara 2 türlü KOLAY gol atma ihtimali vardır :

1) Duran toplarda büyük takımın ceza sahasına kalabalık doluşup , kafa topu veya karambol topu kovalarlar. Kaleci çıkıp bunları armut toplar gibi toplamıyorsa büyük takım her an bir sürpriz ( aslında sürpriz olmayan) golü görür kalesinde

2) Büyük takım illaki gol lazım diye cumbur cemaat yüklenirken geride boşluklar verir ve kağıt üstünde zayıf görünen takım kaptığı toplarla hızlı kontraya çıkarsa , ısrarla kalesinin içinde bekleyen kaleciler takımını yakar.

Çizgi kaleciliği kolaycılıktır aslında. Rakip kafayı çaktı mı ; ” burnumun dibinden vurdular , atladım ama tutamadım” diyip durumdan yırtma şansın hep vardır. Hele atladığında kurtarırsan kahraman olursun . ” Vayyy beeee , ne refleksti ? ama ” dedirtirsin .
Halbuki toplara kalesini terkedip çıkan kaleci olmak zordur. Cesaret ister , iyi hesap kitap ister , oyunu takip ve tam konsantrasyon ister , sürat ister , kuvvet ister , risk almayı gerektirir , LİDERLİK İSTER. Taşın altına elini sokmayı gerektirir.

Geçen hafta Muslera’nın 95. dakika yaptığına bakın , bir de dün Tolga’nın yaptığına . Gs belki o golü önlediği için şampiyon olacak. Muslera , ve sevmesem de Volkan bir dolu derbi ve kritik maç kazandırdılar takımlarına , şampiyonluklarda büyük pay sahibi oldular.

Bir kaleci takımın yarısıdır. İyi bir kalecin , çok iyi en az 2 TANE STOPERİN , çok iyi EN AZ 2 GOLCÜN yoksa büyük maçlarda işin
zor. Bir tek Demba’yla bu yüzden olmuyor (ya da bu kadar oluyor ) bu işler işte !?
Bizim çok iyi sadece bir golcümüz ve çok iyi sadece bir stoperimiz var (Sivok ! )

Bu taraftar zamanında Ospina için yanıp tutuştu , Biliç Hoca bu devre arasında tecrübeli stoper isteyip durdu ! Sahi sormak isterim Sivok nedir ? Kimdir !?

Bu arada şunu da yazmadan geçemeyeceğim . Taraftar dün tepki göstermekte (küfür etmeyi kastetmiyorum ! ) haklıdır.
Nasıl bir takım sürekli iyi oynayacak diye bir kural yoksa , taraftar da sahada olan biteni sürekli beğenecek ve takdir edecek diye bir şey de yoktur.
Kaldı ki taraftar aşkını görmek için para ödemeyi , saatlerce yollarda telef olmayı , ıslanmayı , donmayı , hasta olmayı , kalp krizi geçirmeyi göze alan ( feda eden ) taraftır. Biri oynamak için para alır, öteki sevdiğini uzaktan görmek için para öder ! cefa çeker !
Bazı oyuncuların uzun süre , aylarca , yıllarca , hep hep hep kötü oynaması , Beşiktaş’a geldiği günden geriye gitmesi kabul edilemez.

Bir Oğuzhan’a bakın, bir de De Sutter’e !
Hangisi yıldız yeteneklerine sahip !? Tabii ki Oğuzhan.
Peki hangisi takımına faydalı ? Hangisi PROFESYONEL FUTBOLCU İDMANI yapıyor !?

H. Ertaş

Bir Cevap Yazın