Doping testi hakkında

TFF Doping Kurulu’nun Cuma günü , bu sene ilk defa ve TFF tarihinde ilk defa MAÇTAN ÖNCE yaptığı ANLAMLI doping testi aylardır aklımdaki ve içimdekileri dışa vurma fırsatı verdi bana.

TFF nin Doping Kurulu’nun komple istifa ettiğini duyduk. Demek ki ortada bir gariplik var. Ya Doping Kurulu yanlış , ya da TFF yanlış işler peşinde. O zaman bu doping testi ve sonuçları tümden geçersiz , HUKUKSUZ ve mantıksız anlamına gelmiyor mu ?

Şimdi TFF yaptığı açıklamada Doping Kurulunun yanlış ve kişisel yoruma dayalı ( TARAFLI) uygulama yaptığını itiraf ediyor.
Demek ki bir art niyet var. Peki soruyorum art niyet varsa , TFF bu arkadaşlara güvenmiyorsa biz niye güvenelim ?

Bütün sezon onca şüpheli durum ve maç varken , durup durup bir ilk olarak Beşiktaş’ı hedef seçen bu arkadaşların test tüplerini değiştirmeyeceğine nasıl güveneceğiz !?
Efendim tüpler açılırsa açıldığı tespit ediliyormuş , bu arkadaşların tüpler açık iken daha numuneler alınmadan önce içine bir şey bulaştırmış olmayacağına , ya da numuneler alındıktan sonra tüpleri komple değiştirip başka kişilerden alınan numune tüpleri ile değiştirmeyeceğine nasıl inanacağız ?

Garip bir şeyler dönüyor.
Ben takımıma ve futbolcularıma inanıyorum.

Amma velakin bir komploya (KUMPASA) kurban gitmemek için Beşiktaş sağlık heyetinin de her türlü önlemi alması şart. Hatta mümkünse gitsinler oyuncularımızdan yeniden numune alıp bu numuneleri tarafsız bir laboratuara çapraz kontrol amaçlı göndersinler. Ayrıca TFF den bugün için yeniden numune alınmasını istesinler.

Var bir iş ! Bütün sezon durup durup bu ilk uygulamanın Beşiktaş’a yapılması çok mide bulandırıcı.
Bütün ilkler , ilk uygulamalar Beşiktaş’ı bulur zaten. Neden olduğunu da biliyoruz. Bunlar bazı aziz vatandaşların son çırpınışları.

TFF ye sormak lazım. Madem bu sene böyle bir test uygulama başlatttılar ; neden pek çok garip maçın hiç değilse bir kaçında böyle bir uygulama yapmadılar ?

Peşinen yazayım : Amacım hiç kimseyi , kulübü , camiayı zan altında bırakmak değil. Aşağıda örnek vereceğim maçlarda alınan puanların sportmenlik içerisinde olduğunu düşünüyorum , düşünmek istiyorum.
Helal hoş olsun. Sadece sormak istediğim madem böyle bir uygulama var. Neden sene içerisinde hiç uygulanmadı !? İşte sana BEŞİKTAŞ ÖZELİNDE BAKTIĞIMIZDA test uygulaması yapılabilecek bazı aday maçlar :

Örneğin Kasımpaşa – Beşiktaş maçlarından ÖNCE YA DA SONRA neden böyle bir uygulama yok ?

Kasımpaşa Beşiktaş maçında özel galibiyet primi sözü verdi diye basında bir sürü iddia çıktı. Doğru yanlış bilemem. Bu tür şeyleri TFF nin mali kontrol ile takip etmesi lazım.
Benim ilgilendiğim Kasımpaşa futbolcusu Eren Derdiyok’un : ” hayatımda bir maçta bu kadar yorulduğumu hatırlamıyorum ? ” diye demeç vermesi.
İşte yeni uygulamalar ile doping kontrolünü arttırmaya çalışan TFF nin bu tür durumları iyi takibe alması lazım (dı).
Yeni uygulamaların iddialı takımların oynayacağı KRİTİK maçlardan önce yapılması çok iyi olurdu.

Ben hatta o Kasımpaşa maçından sonra bazı WK arkadaşlara mesaj veya telefon yoluyla “ihbar üzerine doping kontrolü yapılıyor mu ? Böyle bir kural var mı ? ” diye sorduydum. Bizim kulüp neden TFF ye başvurmuyor diye düşünmüş ve üzülmüştüm.

Tekrar yazayım : Amacım hiç kimseyi , kulübü , camiayı zan altında bırakmak değil. Kasımpaşa’nın kazandığı puanlar helal hoş olsun. O maçta bizim de hatalarımız vardı.
Sadece sormak istediğim madem böyle bir uygulama var. Yapacaksan bu maçtan önce ya da sonra yap uygulamanı da kamuoyu vicdanı rahatlasın.

Örneğin Akhisar , Beşiktaş maçından önce bütün hafta “Beşiktaş’tan puan alacağız” diye demeç verdiler , ve hakikaten puan aldılar. Akhisar’ın YILDIZI Rodagella’dan maçtan iki gün önce neden numune alınmadı !?
Rodagella’nın o müthiş 3 gollük performansı doping testinin de temiz çıkması ile daha da onore edilmiş olurdu.

Fb Rusya’dan geldi. 3 gün sonra bizle maça çıktı maşallah oyuncularının hepsi füze gibiydi ? Olabilir. Fb gibi büyük bir takım için normaldir. Belki hakikaten iyi çalışmışlardır. Belki kondüsyonları hakikaten üst düzeydedir. Ancak madem böyle bir pilot uygulama kararı alındı bu sene , bu uygulamanın ÖZELLİKLE derbi maçlardan önce yapılıp ; Beşiktaş’tan da , Fb den de numune alınması kamuoyu vicdanını rahatlatmaz mıydı !? Örnek bir çalışma olmaz mıydı ?
Hatta bence bütün derbilerden önce böyle bir uygulama yapılmalıydı ve bundan sonra yapılsın.

Sorular , sorular , yanıtsız sorular.
İlkler , ilkler , ilkler.
Hep ilk ve son kez Beşiktaş’a uygulanan ilkler.

Penaltı atılırken çizgiye bastı diye DERBİ MAÇTAN ÖNCE oyundan atılan başka oyuncu oldu mu bu arada !? Ben mi kaçırdım ?
Boşuna demiyoruz hepinizi üst üste koyup ŞAMPİYON BEŞİKTAŞ YAZDIRACAĞIZ diye .

Bir Cevap Yazın