Dün / Bugün / Yarın .. Biri yarın mı dedi ?

Evet ben dedim.

Geçen gün bir makale okudum ; kafayı zaman kavramına takmış fizikçiler kendi aralarında kapışıyorlar.

Barbour adlı fizikçi şöyle diyor :

“..kısacası ona göre evrenin gerçekliğinde zaman diye bir şey yok. Geçmiş ve gelecek , başlangıç ve son ,Barbour’un fiziğinde yer almayan kavramlar. Bur durumu : “tam sayıları düşünün , her bir tamsayı aynı anda var olur , fakat tüm asal sayı kümeleri yada Fibonacci serisinin sayıları gibi bazı tamsayılar yapılar içinde birbirine bağlıdırlar” sözleriyle ifade ediyor.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse , 3 sayısı 5 sayısının geçmişindedir , diyemeyiz. Benzer şekilde yatağın üzerinden yere atlayan bir kedinin “şimdi”si de , yere inmiş olan kedinin “şimdi”sinin geçmişinde yer almaz!

(bilim.org dan alıntıdır)

Bizi kurtarırsa şu kafa kurtaracak.

Zamansız bir bakış açısı ; her anı o an olarak gören ve öncesine takılmadan sadece ve sadece yaşanan anı mükemmeliyetleştiren bir felsefe.

Taktik ,strateji,uyum..adına ne derseniz deyin. Duygusallıktan uzak bir makine ortaya koymak için akıl oyunları ile haşır neşir bir matrix..

Ignorance is bliss diyor matrix’de ; haksız da sayılmaz “Cehalet Erdemdir”

Burada derin bir felsefe ile yola çıkarsak , sanılanın aksine aslında cehalet ile kastedilenin bilgisizlik vs olmadığı ; sadelik tekdüzelik ve belirli bir amacın yolunda kararlılıkla ilerlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Cehalet denince dağdaki çoban metaforunun yapılmasına hep karşı çıkmışımdır ; şöyle ki ; evet entellektüel tanımlarla bakıldığında bilmeyen,okumayan vb sıfatlara mazruz kalan bu adam ; ontolojik olarak yani hayatı evreni hatta tüm doğa yasalarını tanıma açısından benden çok daha ilerde olabilir.

Endüstri toplumunun yasalarına ve medeni hukuk diye tanımlı hadiselere adapte değil ve pahalı cümleler kurmuyor diye bu adama cahil diyebilir miyiz?

Ignorance is bliss noktasında , sabahın en güzel saati uyanan , işini en iyi şekilde yapan , üreten , aile kuran , mutlu mesut bir halde dünyaya minimum zarar veren ; ve hatta tam tersi katkı sunan bu adamın ; kastedilen sadeliğe katkısı çok ama çok büyüktür.

Bu kadar uzatmış olmamın sebebine gelelim :

2014/2015 e baktım ; 23. hafta :

16 galibiyet / 3 beraberlik / 4 mağlubiyet ile 37 gol atmış 22 yemişiz : puanımız 51

hemen bu seneye geldim ve trabzonu 1/0 yendiğimizi farzettim. Yani 23.haftayı tamamladım kafamda :

17 Galibiyet / 3 Beraberlik / 3 Mağlubiyet / 50 atmış 22 gol yemişiz.

Puanımız : 54

Geçen yıla göre 3 puan öndeyiz (Allah korusun Trabzon erteleme maçında bir aksilik olmaz ise)

Bizim doğal akışımız inanın bu zaten.

Biz bu vb haftalara kadar zaten aksilik sıkıntı vb şeyler yaşamıyoruz ki ; hatırlıyorum Bilic in uğradığı hakem haksızlıkları sakatlıklar ve handikaplar çok daha fazlaydı.

Oparenin solbek oynadığı maçı hatırlıyorum ben.

Yazımın çok uzadığının farkındayım hemen toparlayacağım :

ignorance is bliss.. yani bu kompleks yapıdan kopup , kafayı resetleyecek ; karmaşık hesap kitaplar yerine futbolun tek ve öz felsefesine yani kazanmaya odaklanacak ; bunu yaparken de işçisi aynı kafada aynı sadelikte olacak bir takım olmak zorundayız.

Bu nedenledir ki Töre vb adamlar kriz zamanlarını yönetemezler ; kafaları bu kafada değildir. Bu nedenledir ki bu vb adamlara güvenip strateji kurulmaz ; çünkü dağılır giderler ; ayakları yıldız olabilir ama kafaları değildir.

Bu nedenledir ki bu noktaya Sivok Atınç Franco ile de gelebiliyorsundur ; zaten ignorence is bliss kafası bu noktadan başlar ; mesele bu noktaya gelmek değil bu noktayı sürdürebilmektir.

Bu nedenledir ki Atiba “zamansızdır”..dünü yoktur yarını da yoktur; Atiba sadece şu an da yaşar.

Bu nedenledir ki eğer olursa ki ben inanıyorum ; Necip Atibanın yanına geldiğinde bir emekçi ve şimdiki zaman oyuncusu olarak oyunu tutabilmemizi sağlayacak ve Mario nun kompleks oyun anlayışı yerine daha sadece ve gol odaklı Cenk ile bu sorunu aşabileceğiz.

Aşamasak dahi takımın makine gibi çalışıyor olmasından bir sinerji doğacak ve Konyanın bize yaptığını biz herkese yapabileceğiz.

Uzar da uzar ama kısa kesiyorum ;

Sadelikte keşfettiğim tatları hiçbir şey veremedi bana..

selamlar

Bir Cevap Yazın