Elmalarla elmalar

Selamlar, sevgiler;

Beşiktaş-Sivasspor maçı sonrasında, hakemlerin üç büyüklere olan geleneksel hiyerarşik bakışının ligin ilk 12 haftasında tekrar etmemiş olmasına dair kuvvetli işaretler ortaya çıkması üzerine sapla samanı ayırmak için hakem hataları dağılımının şu ana kadarki durumuna bakalım.

Ancak, bunu yaparken elma ile elmayı karşılaştırmak için dağılımı, geçen sezonun ilk 12 haftasındaki dağılım ile karşılaştırmak gerektiği açık. Bunun iki nedeni var.

Birincisi algı yönetimi ile ilgili.Geçen sene de bu zamanlarda “Seba sezonunda Beşiktaş kollanıyor” söylemleri çok popülerdi ve sonrası malum!… İkincisi ise samimiyet ile ilgili. Geçen sene hakem kararlarındaki çifte standartların Gs ve Fb lehine olan orantısız dağılımını Beşiktaşlılardan başka kimse seslendirmemişti.

Yani, samimi olacaksak algı yönetimi yerine somut verilerden hareketle, renklere bakmadan elmalarla elmaları karşılaştıracağız ki anlamlı bir sonuca varabilelim.

Gelelim 2014-15 ve 2015-16 sezonlarında hakem hataları dağılımının ilk 12 haftadaki durumuna.

Önce 2014-15 sezonunun ilk 12 haftası…

Beşiktaş’ın 12 maçının tamamında hakem hatası olmuş ve bu hataların sayısı 10 lehte 16 aleyhte olmak üzere 26 imiş.

Beşiktaş’ın canı en çok penaltı ve kart hatalarından yanmış. Çünkü 12 penaltı hatasından 8’i, 11 kart hatasından gene 8’i aleyhte gerçekleşmiş. Üç gol hatasının tümü lehte olmuş.

Gs’nin12 maçının 6’sında hata mevcut. Bunların sayısı 7’si lehte 5’i aleyhte olmak üzere 12.

Gs penaltı ve kart hatalarından çok küçük bir avantaj sağlarken, gol hatalarında dengede durmuş. (Penaltı hatası 3 lehte, 2 aleyhte. Kart hatası 2 lehte, 1 aleyhte. Gol hatası 2 lehte, 2 aleyhte).

Fb’nin ise 12 maçının 7’sinde toplam 15 hata tespit edilmiş. Bunların 9’u lehte 6’sı aleyhte.

Fb’nin penaltı hatalarında çok küçük bir dezavantajı olduğunu, kart hatalarında önemli, gol hatalarında ise küçük bir avantaj sağladığını görüyoruz. (Penaltı hatası 4 lehte, 5 aleyhte. Kart hatası 4 lehte, 1 aleyhte. Gol hatası 1 lehte).

Ve 2015-16’nın ilk 12 haftası…

Beşiktaş’ın 12 maçının 8’inde hakem hatası var ve toplam 17 hatanın 12’si lehte 5’i aleyhte.

Beşiktaş bu hatalardan penaltı ve kart hatalarında çok küçük bir avantaj sağlarken, gol hatalarında önemli bir avantaja sahip olmuş. (Penaltı hatası 3 lehte, 2 aleyhte. Kart hatası 3 lehte, 2 aleyhte. Gol hatası 6 lehte, 1 aleyhte).

Gs’nin 12 maçının 9’unda toplam 14 hata olmuş ve bunların 7’si lehte 7’si aleyhte.

Gs, penaltı hatalarında avantaj sağlarken, kart hatalarında dengede kalmış, gol hatalarında ise dezavantajlı bir konumda yer almış. (Penaltı hatası 3 lehte, 1 aleyhte. Kart hatası 2 lehte, 2 aleyhte. Gol hatası 2 lehte, 4 aleyhte).

Fb’nin ise 12 maçının 7’sinde toplam 16 hata olmuş. Bunların 7’si lehte 9’u aleyhte imiş.

Fb, bu hatalar içinde penaltıya yönelik olanlarda dezavantajlı, kartlara yönelik olanlarda avantajlı ve gol hatalarında ise dengeli bir görüntü sergilemiş. (Penaltı hatası 1 lehte, 4 aleyhte. Kart hatası 4 lehte, 3 aleyhte. Gol hatası 2 lehte, 2 aleyhte).

Sonuç olarak:

1. Beşiktaş 2014-15 sezonu ilk 12 haftasında hakem hatalarının mağduru durumunda iken, 2015-16 aynı döneminde hakem hatalarından daha çok yararlanan taraf olmuş. Özellikle gol hatalarında yaşanan avantaj dikkat çekici.

2. Ancak, 2015-16’nın ilk 12 haftasında elde ettiği bu avantajın ağırlığı, 2014-15’in aynı döneminde yaşadığı dezavantajın gerisinde kalmış. Zira, 2014-15’te özellikle penaltı ve kart hatalarının şiddeti oldukça fazla.

3. Gs ve Fb’nin ise 2014-15 ilk 12 haftasında hakem hatalarında dengede oldukları ya da az da olsa avantaj sağladıkları gözlenirken, 2015-16’nın anılan döneminde Gs denge durumunu korumuş, Fb ise az da olsa dezavantaj yaşamış.

4. Diğer taraftan, bu sezon henüz geçen seneki Beşiktaş-Fb maçı “fuckoff” hadisesi, Atiba’nın çizgiye bastığı için Gs maçı öncesi cezalı duruma düşürülmesi gibi “numune” çifte standartlar yaşanmamış.

5. Ayrıca, geçtiğimiz sezonun tamamında Beşiktaş’ın penaltı ve kart hatalarında düştüğü dezavantajlı durum daha da derinleşmiş, buna karşılık Gs ve Fb’nin hakem hataları avantajı özellikle Gs için kart hatalarında daha ileri boyutlara varmış. Bu sezonun tamamında bu dağılımların ne olacağı henüz belli değil.

Buradan hareketle, bu sezon Beşiktaş şu ana kadar hakemlerle alışılmadık şekilde barışık bir görüntü veriyor olsa da bunun şu anda “Beşiktaş şampiyon yapılmak için kollanıyor” denecek boyutta olmadığı açıktır.

Algı yönetimi yaşam tarzımız olmuş adeta. Birkaç pozisyondan yola çıkarak tarihi genellemeler yapılması da bunun son örneği.

“Gs ve Fb hakemlerce ne kadar kollanıyorsa Beşiktaş da o kadar kollanıyor” diyerek, Beşiktaş’ı da diğer ikisinin düzlemine çekmeye çalışan söyleme, son 20 senenin 17 şampiyonunun sadece Gs ve Fb olduğunu hatırlatmak isterim. İddia edildiği gibi olsa Beşiktaş’ın en az 5-6 şampiyonluğunun olması gerekirdi.

Halbuki elmalarla elmaları karşılaştırınca manzara ortaya çıkıyor.

Futbol kamuoyuna asıl tuhaf gelen, Beşiktaş’ın iyi oynadığı dönemlerde hakem hatalarında dezavantajla karşılaşmıyor olması, başka bir deyişle rakipleri ile nispeten daha eşit koşullarda yarışıyor olması.

Bunun en önemli delili ise bazı örnek pozisyonlarda hakemlerin doğru karar vermiş olmasıdır. Misal, Beşiktaş-Kasımpaşa maçının son dakikasında verilen penaltı (ki doğrudur), Beşiktaş-Sivas maçında durum 1-0 iken Rhodolfo’nun topa hamlesinin hakem tarafından eyyama kaçılmadan doğru süzülmesi, Gs-Antalyaspor maçında Antalyaspor’un penaltısının verilmesi (ki doğrudur).

Bu gibi önceki sezonlarda genelde Beşiktaş’ın aleyhine olacak şekilde hata yapılan pozisyonlarda genelde doğru kararların verilmesi istatistiksel olarak ligimizin çizgisinin dışındadır. Kamuoyu bunu garipsiyor işte.

Gene de, tüm bu tablonun çok geçici olabileceğini unutmayalım. En net tablo sezon sonunda ortaya çıkacaktır.

Son olarak, sorun hakem hatalarının dağılımındaki adaletsizlik ise (ki bana göre futbolumuzun bir numaralı sorunudur), konuyu tartışmaya açan herkesin önce “samimiyet” gerekliliğini karşılıyor olması gerekir.

Hani geçen sene bu vakitlerde de “Seba sezonunda Beşiktaş şampiyon yapılıyordu” ya!… Sonra ne olduğunu hemen unuttuk bakıyorum.

Hatırlatayım…

Bütün ülke, geçen sene sezonu 8 (yazıyla sekiz) kırmızı kartla tamamlaması gerekirken 0 (yazıyla sıfır) kırmızı kartla bitiren bir şampiyonu tepine tepine kutlarken, sezon boyunca Beşiktaş’ın 17 penaltısının verilmemesine ve Fb’ye uydurulan 6 penaltıya iki kelime edilmeyen, “fuckoff” ve Atiba’nın çizgiye basmasındaki korkunç çifte standartların normal karşılandığı bir sezon geçirmiştik.

Kendini ceza sahasına atarak yalandan penaltı ile Beşiktaş’ın puanlarını çalan Burak Yılmaz’ı savunan Gs Başkanı ya da hakem hataları işine yarıyorken ortalıkta görünmediği halde neredeyse aleyhine hatalı taç kararı olduğunda bile basın toplantıları düzenleyip, Federasyon’a çıkarma yapan Fb tipi geri kalmış ülke yönetici anlayışından bahsetmiyorum.

Bizim derdimiz başka. Biz, algı yönetimi tuzaklarını bir tarafa bırakıp samimiyet ile elmayla elmayı kıyaslayacak, kendine Müslüman olmayan herkesle (renklere bakmaksızın) aynı taraftayız.

Bu nedenle, geçen sene Beşiktaş paçasından çekilirken sus pus oturup, bu sene daha 12 haftada ortalığı ayağa kaldıran sarışın taraftarları dikkate alabilmemiz için önce formalarını çıkartmalarını tavsiye ediyor, onları algı yönetiminin etkisinde değil istatistiğin ve tarihin ışığında tartışmaya davet ediyoruz.

Ortak lisan samimiyet.

Cengiz Gürsel

Bir Cevap Yazın