Eveleme geveleme

Yıllardır yazıyoruz . Rakip ceza sahası önünde kaleyi gördün mü “sağa çek köşeye vur” ya da “sola çek köşeye vur” diye.
Mario Gomez tam da tarif ettiğimiz golcü. Allah gelmesine vesile olanlardan razı olsun. Sağa çekiyor köşeye vuruyor, sola çekiyor köşeye vuruyor , olur da topla önü boşken buluşursa hiç bekletmeden direkt köşeye vuruyor.

Şu an takımımız hem savunmada , hem de hücumda geçen seneye göre daha etkili , daha güçlü . Ancak hala daha geçen yılların eveleme geveleme futbolununun etkilerinden kurtulamadık.
Töre , Oğuzhan , Sosa , Quaresma çok yetekenkli adamlar . Amma velakin özellikle rakip ceza sahası çaprazında topla buluştuklarında bir dolu lüzumsuz pas ve çalım deniyorlar.
Daha basit düşünseler , daha basit ve çabuk oynasalar daha çok gol atacağız.

Bizimkiler illa yerleşmiş defansın arkasına adam kaçıracağız diye topla gereksiz oynuyorlar.
Fb ye attığımız 3. gol örnek goldür. 3 pas , bekletmeden orta ve gol. Eğer o topu Gökhan Töre direkt ortalamayıp daha önce 10 yüz milyon kez yaptığını yapsa ve topla geriye dönüp yeni çalım yapmaya kalkışsa büyük bir ihtimal golü atamayacaktık.
Sağa çek ortanı yap , sola çek ortanı yap kardeşim . Ya da çalım gücün varsa bunu neden rakip ceza sahasının dışında deniyorsun , kestirmeden rakip ceza sahasınının içine koşu yap , çalımı orada dene ! Bu arada birileri orta yapıyorken diğer oyuncularımızın da hızla rakip ceza sahasına girmesi beklenir. Rakip ceza sahasında çabuk çoğalmayı unutuyoruz !

Olacak biraz daha farkındalık , biraz daha çalışma.

Saygılarımla
H. Ertaş

Bir Cevap Yazın