Fb maçında neleri yapmalı ? Neleri yapmamalıyız ?

1) KART GÖRMEMELİYİZ : Sonuna / dibine kadar sakin olmalıyız. Maçı 11 kişi bitirmemiz demek, büyük ihtimal en az 1 puan demek. Fb nin kendi evindeki bütün derbilerde başvurduğu şey ; rakibin oyun konsantrasyonunu bozmak , kendi taraftarını hareketlendirmek ve hakemi baskı altına almak. Bunu bilinçli yapıyorlar. Rakiple bilerek didişiyorlar . Bilerek sertliğe başvuruyorlar . Bilerek hakemi aldatmaya yönelik hareketler yapıyorlar. Bilerek tekme atıyorlar , bilerek penaltı noktası üzerinde eşiniyorlar . Bunu başardıkları an rakipleri tuzağa düşmüş oluyor. Kendi planlarının işlediğini gördükçe hem futbolcuları coşuyor , hem taraftarları coşuyor , hakemler de dağıldıkça dağılıyorlar.

Şenol Hoca ne yapacak , edecek oyuncularımızı sinirleri alınmış birer robota döndürüp gönderecek Kadıköy’e. Onlar bize tekme atsa, biz atmayacağız. Parmaklarını gözümüze soksa, biz sokmayacağız. Bizi ittirseler , biz ittirmeyeceğiz.
SAKİN , SAKİN , SAKİN . Bu yolun sonu büyük mükafat. Bu yolun sonu bütün Türkiye’ye kabul ettirilmiş anlı şanlı bir ŞAMPİYONLUK. Biz şampiyon olalım o parmaklar yerini bulur.

2) TELAŞ YAPMAMALIYIZ : Aynen geçen sene 120 dk. sonunda 1-0 kazandığımız Liverpool maçındaki gibi , aynen kalecisiz 3-4 kazandığımız Fb maçı gibi , aynen bu hafta oynadığımız GBirliği maçında özellikle golü buluncaya kadar olduğu gibi , telaş yapmadan , ISRARLI VE İSTİKRARLI oynamalıyız. Golü bulsak dahi aynı oynamaya devam etmeliyiz. Geri çekilmek , gömülmek yok . Tam saha pres o kadar. Fb ye defansından top çıkarttırmayacağız o kadar. Hattı müdafa yoktur , sathı müdafa vardır. O satıh Fb ceza sahasından başlar. Top bizim kaleye doğru ilerledikçe sahanın her yerinde topun etrafında BASKI YAPAN 3 Beşiktaşlı olmalı.

3) PES ETMEMELİYİZ : Bu konuda daha 2 maç önce yaşadığımız bir gerçek var. Beşiktaş kendi oyununu oynarsa 5 dakika içerisinde 2 gol atması bile işten değil bu sene. Her türlü hücum zenginliğimiz var Allaha şükür.
Başakşehir maçında gördük ; o maçta 2-0 dan sonra elde ettiğimiz beraberlik belki şampiyonluk getirecek. Fb ye yenilmemek çok önemli. O yüzden gol yesek bile pes etmek yok. Kayalara şekil veren dalgaların şiddeti değil, devamlılığıdır.

4) ÇABUK PAS İLE TELAŞLI PASI KARIŞTIRMAYALIM : Özellikle Olcay ve İsmail bunu çok yapıyor. Çok iyi yerde top kapıyorlar , çok iyi yerde topla buluşuyorlar ama çabuk oynayacağız derken olmadık yerde top kaptırıyorlar. Bir tık daha yavaş arkadaş. Acele giden ecele gider. Çabuk oynamak ile telaşlı oynamak farklı şeyler. 120 ile gitmeyin , 90-100 ile gidin , sağ salim varın karşı kaleye ! Ezbere pas atmayın. Görmeden pas atmayın. Bu maç o maç değil.

5) GEREKSİZ PAS (FAZLA PAS ) YAPMAMALIYIZ : Bizim takımın bir dünya pozisyona girip, bir dünya gol kaçırmasının temel sebebi gereksiz fazla pas. Son 1-2 pası gereksiz (fazla) yapıyoruz çoğu zaman.
Ceza sahası önünde veya içinde ; ister çapraz , ister karşıdan ; nerden olursa olsun kaleyi karşısında gören şutu yapıştırmalı. İlla ki daha uygun pozisyondaki oyuncuyu aramamız bizi golden ediyor. Kaleyi gören ,YARADANA SIĞINIP VURSUN.
Attığımız şutlar da inanarak ve ölümüne sert olmalı. Podolski’nin Trabzonspor maçındaki şutunu izleyin. Olcay’ın bu hafta verkaç sonucu önünde kalan topa yaptığı kaplumbağa hızında vuruş profesyonel topçuya hiç yakışmıyor !

6) ŞUTLARI FORMALİTEDEN ATMAYIN : 3-4 kalecisiz kazandığımız Fb maçını tekrar izleyin. İbrahim Akın’ın şutunu tekrar hatırlayın. Koray’ın son goldeki şutunu tekrar hatırlayın. Çifte kupayı aldığımız sezon İzmir’de Fb ye karşı 4-2 kazandığımız Kupa maçındaki Bobo’nun şutunu hatırlayın. Bu hafta Sosa’nın Gbirliği’ne karşı son dakikalarda attığı ancak kalecinin mükemmel bir refleksle kurtardığı çok sert şutu tekrar tekrar izleyin. Formaliteden (şut atmış olmak için) vurmayın. ŞUT DENEMEK İÇİN DEĞİL , GOL OLSUN DİYE VURUN !

7) RAKİP ATAKLARINDA GÖMÜLMEYİN : Bizim takımın 2 senedir yaptığı yanlışlardan biri bu. Atiba’nın insan üstü gayreti olmasa bir dünya gol yeriz. Rakip orta sahadan topla üstümüze gelirken defans hattımız çizgi halinde geriye çekiliyor. Bu esnada ön liberolar da rakibe müdahale etmeden geri çekilirse rakipler ceza sahamızın önüne kadar hiç müdahale olmadan bomboş geliyor .
Allah’tan Atiba o bölgede akıllıca hamleler yapıyor da çoğu pozisyon eriyip gidiyor. Konya’dan kupa maçında ofsayt ta olsa yediğimiz gol bu yüzden.

Özellikle maçların 2. yarısında Atiba yorgunken daha tehlikeli oluyor bu durum. 2 çözümü var : Ya stoperlerin biri ön libero’nun hemen arkasında (ileride) yer alıp rakibi orada karşılayacak. Ya da defans hattı çizgi halinde geriye doğru gömülüyorsa ön liberolar tek kişi değil , 2 KİŞİ BİRDEN geriye gömülmeden, orta sahada arkalı önlü (KADEMELİ) olarak rakibi karşılayacak. Bizim Oğuzhan’ın savunma yönü güçlü olmadığı için bu yönümüz eksik kalıyor. Fb maçında bizi en çok zorlayacak durumlardan biri bu. Çünkü Fb o bölgede top kapıp , rakip ceza sahası önüne kadar kolay gelebilen bir rakip. ŞENOL HOCAMIZIN EN ÇOK KAFA YORMASI GEREKEN KONULARDAN BİRİ BU !

8) KANATLARI GERİDE DEĞİL İLERİDE KAPATMALIYIZ : Fb ye set hücumu şansı verirsek o kadar kolay gol yeriz. Fb nin 2 temel hücum şekli var. Birincisi beklerini ileri çıkararak kanatlardan hücum varyasyonları yapmak . Bekleri çok iyi olduğu için bu konuda çok etkililer.
2. si de ; orta sahadaki oyuncuları ile orta alanda baskı yapıp , kapılan toplarla ortadan hücum yapmak.

Özellikle kanatlar çok etkili. Nani , Caner, Gökhan Gönül , Volkan Şen ileriye çıktığında ayağındaki topu kolay vermeyen , öyle ya da böyle iyi orta pozisyonunu yaratan oyuncular. Bizim yapmamız gereken Fb nin beklerini ileri çıkarmamak. Çıkarlarsa golü yeriz. 2 kere 2 dört. Defansta iyi yerleşerek Fb nin gol atmasını engellememiz çok zor.
Caner , Nani ya da Gökhan Gönül muhakkak orta yapacaklar . Fernandao da o toplardan 1 veya 2 sine muhakkak vuracak.

Bizim kaleci yan toplara iyi çıkan biri olsa içim rahat ama öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. En iyisi en az miktarda orta şansı vermek . O da kanatları çok iyi kapatmaktan geçiyor. Bunu da ileride yapmalıyız. Bu maçın anahtarı Fb ye ileride baskı yapmaktan geçiyor. Bunu ne kadar çok yaparsak galibiyet şansımız o kadar fazla .

Ben BJK nın T. Direktörü olsaydım ; ilk yarıya SOL BEKTE TOSİÇ İLE BAŞLAR , İSMAİL’İ OLCAY’IN YERİNDE SOL AÇIKTA OYNATIRDIM. İsmail ileri uçta çok iyi işler yapıyor. İyi pres yapıyor. Ortalarında da düzelme var. İsmail ve Tosiç ile o kanadı komple kapatır , topun bizde daha çok kalmasını sağlardım.
Çünkü Olcay’ın orada kaptırdığı toplar başımıza iş açabilir. Olcay koşuyor , top kapıyor sonra o topu öyle bir yerde kaptırıyor ki , bütün takımın birden geri koşması gerekiyor.

9) OĞUZHAN VE TÖRE GÜÇLENMELİ : Oğuzhan’da düşüş var. Yorgunluktan olabilir. Töre’de zaten uzun süredir düşüş var. Ancak şu bir gerçek ki , bu takımın şampiyonluk yolunda onlara çok ihtiyacı var. Töre ve Oğuzhan Fb maçına özel olarak hazırlanmalı. Onların yeteneğinde oyuncu Fb’de yok. Türkiye’de yok. Ancak fiziken ve ruhen güçlü olmaları şart.

10) TAKIMA SAHİP ÇIKMAK : Taraftarın ve Yönetim’in takıma HER ORTAMDA SAHİP ÇIKMASI lazım. Ümraniye’ye gidin baklava ikram edin . Sosyal medyada sahip çıkın. Yönetim takımın haklarını yedirtmemek için her şeyi yapsın. Takımın motivasyonunu ve psikolojisini üst seviyede tutmak için her şey yapılsın. Yemek düzenleyin , piknik düzenleyin. Masöründen , malzemecisine tüm BJK çalışanlarına paralarını ödeyin , galibiyet primi vaadedin. Bu takım Fb nin entrikalarına ancak sağlam psikoloji ile cevap verebilir.

Haydi hayırlısı. Allahım hakkımızı almayı nasip eyle.
H. Ertaş

Bir Cevap Yazın