Gs – Fb maçı ertelenmesi hakkında

Öncelikle terörü lanetliyorum. Her ne sebeple olsun , insan öldürmenin  , hiç bir mantığı , hiç bir anlaşılır tarafı olmaz.Hiç bir haklı tarafı yoktur. Allah belalarını versin , verecektir de. Koskoca bir devlete , koskoca bir millete , koskoca bir halka karşı ; 3 tane bomba patlatarak kafa tutmaya kalkmak , sonuç alacağına inanmak ahmaklık ve körlüktür.

Ne diyor Maide Suresi’nde : “Kim haksız yere bir cana kıyarsa, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir can kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur.”

Yanlış anlamalara meal vermemek için şunu da özellikle belirtmeliyim : Aşağıda yazacaklarım zerre kadar siyaset içermez , sadece ve sadece sportif ve insani mantık yürütme içermektedir.

Gs- Fb maçının ertelenmesi ile alakalı olarak ;
İhbar geldi deniyor. Bu durumda maçın ertelenmesi de son derece makul bir karardır.

Ancak aklıma sorular geliyor . Peki yaklaşık 10 gün sonra Fb Kadıköy’de maç yapacak . Diyelim ki o maç için de ihbar geldi . O maç ta oynanmayacak mı ? Ya bir sonraki maç. Peki ondan sonraki maç !?

Bir ara maçın seyircisiz oynanacağı söylendi. Güvenlik anlamında doğru bir karar gibi görünebilir ancak şu soruyu sormak lazım : Gs- Fb maçı neden oynanıyor ? Neden oynanacaktı ?
Ligteki şampiyonluk ve sıralamanın belli olması için. İyi de maçın seyircisiz oynanması Fb ye büyük kazanç , şampiyonluk için yarıştığı BJK’ya da büyük dezavantaj getiriyor. İyi ki seyircisiz oynatmak gibi bir saçmalık yapılmadı. Oynatacaksan bundan böyle lig sonuna kadar bütün maçları seyircisiz oynat.

Sonra seyricisiz oynama kararından vazgeçilip maç komple ertelendi. Bu karar %100 doğru . Her şeyden önce can güvenliği. Hiç bir şey insan hayatından daha değerli değildir. Ancak bu sefer aklıma şu sorular geliyor :

1) Neden patlamanın olduğu akşam BJK maçı seyircili oynandı?  Hem de İstanbul’da !?

2) Gerizekalının biri (herhangi bir takımın taraftarı olabilir) bir sonraki  Gs-Fb  maçının ve/veya başka bir lig maçının zamanını ve/veya hakemini beğenmeyip sahte ihbarda bulunursa ne olacak !? Yine erteleme olacak mı? Hayır o ihbarı yapan eninde sonunda bulunur bulunmasına da , maç ne olacak !?

3) Ayrıca erteleme kararı maça 2 saat kala geldi. Zaten seyircilerin çok büyük bir kısmı tribünde veya stad çevresinde yerini almıştı. Seyirciler stadı tam olarak boşaltıp , arabalarına ya da metroya bininceye kadar en az 2 saat daha geçecek ve maç saati gelmiş geçmiş olacaktı.  Allah korusun bence bu karar çok geç alınmış bir karar.

4) Ayrıca bildiğim kadarıyla ilk önce seyirciler tribünde iken boşaltma kararı alınmış. Maçın seyircisiz oynanacağı açıklanmış. Yani bu ne anlama geliyor ? Bir şey olacaksa seyirciler yokken olsun. İyi tamam da futbolcular , yöneticiler , basın / medya ekipleri , teknik ekipler , sağlık ekipleri , top toplayıcı çocukların canı yok mu !?

5) Bu terör denen illetin 10 gün sonra kökü kazınmış olacak mı ? 10 gün sonra Fb Kadıköy’de , BJK ise Kasımpaşa Stadında nasıl maç yapacak ? O maçlar da seyricisiz ya da şehir dışında oynansa daha iyi olmaz mı !?

6) Yabancı futbolcular İstanbul’da ya da Ankara’da maçlara nasıl çıkacak ? Çıkmayı kabul edecek mi ?

7) Terörist denen şerefsizlerin , kansızların amacı zaten milleti korkutmak , sindirmek değil midir ? Terörden korkmuyoruz mesajlarını verdiğimiz bugün ;  milletin moralini , havasını değiştirecek önemli bir spor etkinliğinin yapılamaması hakikaten kötü olmadı mı !?

8) Bugün veya dün Fb nin maçı değil de , Mill Takım’ın İstanbul’da maçı olsaydı ne olacaktı !? Maç ertelenecek miydi ? Ertelense bir daha Türkiye’de Milli Maç oynanabilecek miydi !?

İş iyice içinden çıkılmaz hale geldi. Futbolu yöneten TFF nin kararları zaten tartışılırken bir de bu durumdan herhangi bir tarafı mağdur etmeden çıkmaları çok zor görünüyor.
Beşiktaşlı yöneticilere de her zamankinden fazla iş düşüyor.
Bu maçın ertelenmesi yüzde bin doğrudur. Ancak yukarıda sorduğum sorulara da mantıklı yanıtlar verilmeli ve bundan sonra alınacak kararların herhangi bir tarafı , camiayı mağdur etmemesi lazım.

Tüm futbol/spor kamuoyuna büyük görev düşüyor. Ancak bu görevi lütfen Fb lehine avantaj sağlamak olarak değerlendirmeye kalkmasınlar. Zira gün o gün değil.
Gün birlik günü . Gün mantıklı , sağduyulu davranma günü. Gün herkesi kucaklama , bir araya gelmesini sağlama günü.

Terörü destekleyen , yapan , azmettiren , yardım eden herkesi bir kez daha lanetliyor ; teröristler hariç ölenlere rahmet , yaralılara acıl şifalar , ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Bir Cevap Yazın