Hedef 10 sezonda 8 şampiyonluk

Her futbol kulübünün bir karakteri vardır. Fenerbahçe yıllardır üretmeyen, araştırmayan, olmuş olanın parasını vererek alan bir kulüp. O yüzden UEFA kriterlerine ayak uydurması zor olacaktır. Ya ceza almayı göze alarak yine para savuracaklar, ya da kötü hoca, kötü karakterli oyuncu kombinasyonları ile başarısız olacaklardır.
Galatasaray, alt yapıdan oyuncu çıkarabilen, genç oyuncu bulabilen bir kulüptür. Ancak onların da sıkıntısı son dört beş senede yapmış oldukları tarnsferlerde, kalitesi belli oyuncuların değerlerini düşürerek takımdan göndermeleri. Bruma, Dzemali, Chedjou , Ambrabat, Denayer gibi şu an aklıma gelen ve piyasası olan oyuncuların piyasasını düşürerek takımdan yolladılar. Ayrıca çok fazla ücretini ödemek zorunda oldukları ve kiralık yolladıkları oyuncuları var. UEFA kriterlerine uymak için bu maaş yüklerinden kurtulmaları gerekir. Bu da çok kolay olmayacak, çünkü hiç bir kulüp, o oyunculara Galatasaray’ın sözleşmesindeki maaşları vermez. Bu yüzden özellikle ucuz ve gelecek vaat eden oyuncuları almakta zorlanacaklardır.
Trabzonspor bölge olarak iyi futbolcu yetiştiren bir bölge. Ancak onlar da yıllardır transferde çok karavana attılar. En büyük problemi de sabırsız bir taraftarı var. Yönetimsel olarak da sıkıntıları devam ediyor. Futbol kamu oyundaki sempatilerini de kaybettiler. Önce tekrar herkesin ikinci takımı durumuna gelmeli, bölgesel oyuncuların ağırlıkta olduğu bir kadro kurmalı ve yabancı transferini de kendisine yakın coğrafyadan yapmalılar. Ama Ersun YANAL’la anlaşmalarından dolayı tercih edecekleri yolun bu olmadığı gözüküyor. Çünkü Ersun YANAL’da, olanı maksimum kullanan ama üretim yapmayan bir hoca tipi.
Beşiktaşımızın avantajı, bu kulüplerden daha önce UEFA’ nın Finansal Fair Play ağına takılmış olması. Ayrıca, mütevazi olmaya, alt yapıdan çıkan oyuncularla, gençlere sabır göstermeye, gerekli olduğunda ve izah edildiğinde ikincilik, üçüncülük gibi neticelere de sabredebilecek bir kulüp karakteri var. Bu yüzden neredeyse hasarsız ve olabilecek en kısa zamanda UEFA şartlarına uyma sürecini atlattık. Şu anda profesyonel bakan yerli bir futbolcu için Türkiye’de tercih edileceği ilk takım Beşiktaştır. Ayrıca Demba Ba, Gomez, Sosa, Queresma’daki olumlu anlamda gelişme ve performans artışları, kariyerli yabancı futbolcu transferinde de işimizi kolaylaştıracaktır.
Yukarda saydığım sebeplerden dolayı, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bu süreci atlatması bizden daha uzun sürecektir. Sadece kulüp kültürü olarak daha müsait olan Trabzonspor, süreci kolay atlatabilir ama onlarda hâlâ yanlış sularda yüzüyorlar.
Biz, şampiyonluk ve şampiyonlar ligi gazına gelmeden, transfer ve para yönetiminde taviz vermeden, her sene en az bir oyuncuyu satarak ve scout işini yine sıkı tutarak, önümüzdeki 10 sezonda 8 şampiyonluk alabiliriz. Avantajlıyız, ama gaza da gelmememiz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın