İdman Maçı

Son 25 yıla baktım, 5 gollü bir açılış yok. Bülent Yalın Abimiz pek eski istatistikler hakkında bizi aydınlatırsa seviniriz. 🙂

Deplasmanda Bobo’nun son saniyede attığı golle 2-3 yendiğimiz Antalya maçından beri en karizmatik sezon açılışıydı, ben öyle hisettim.

Sınırsız yabancının hizmete girdiği sezonda 5 yabancı ile maça başladık, ama ne başladık. Hani, Tahir Abim ile nazar değmesin diye masaya vurmaktan ellerimiz kızardı.

3 dakika da yakaladığımız 5 pozisyon bize Dinamo Kiev karambolünü tersten yaşattı, yetmedi üstüne üstlük Cenk Tosun ilk golde attığı dondurucu çalımla şaşkınlığımızı perçinledi. Golden sonra çaktığı selamın birçok anlamı vardı.

Gerçi abartmamak lazım, rakibin Serkan Balcı, Wederson ve Tita’lı kadrosunu görünce sahada ister istemez Hüseyin Kartalı’ı, Cumhur’u aradık tabi. En azından tribünde bile olsa İsmail Güldüren görmek isterdik, nasip değilmiş.

Neyse, rakibin modeli Beşiktaş’ın havasını indirmez. Bu zayıflık skoru etkiler ama oyun hakkında her zaman bir fikrimiz oluşur. Geçen sezon Wolsburg ile oynamadık sonuçta. Yine aynı oyuncular, aynı rakipler, aynı oyun düzenleri vs.

Sahada çılgın bir takım vardı. İlerisi Barcelona ama gerisi azıcık Mallorca’ydı.

Buradaki güzel olay, ileri hattımız Türkiye Ligi’inin Barcelona ayarlarını bu şekilde muhafaza ederse geriyi sal gitsin zaten maçı alırız bir şekilde. Kaldı ki ceza sahası önünde, hatta içinde, hatta 6 pasta pas yapma soğuk kanlılığını, olgunluğunu, rahatlığını sergilediğimiz sürece turnikeye girer gibi gol atarız.

Bugünün en değerli sinyali budur. Gol mü lazım? Atarız…

Takımda – tuhaf ama gerçek – pozisyonu sağ bek olan ve kariyeri boyunca sağ bek oynamış bir sağ bek var. Sağı kapattık. Tosic’in hücumda pek tadını alamadık ama geride inatçı, eyvallah…

Cenk Tosun’umuz var artık. Var yani, yedek medek değil var adam. Gomez’i oyuna sokturtmadı…

Atiba Quaresma, kim iyi kim kötü yoksa herkes mi iyi kafamız mı iyi derken maç 1-4 oldu, ondan sonra Tahir Abi ile ne olacak şimdi minvalinde bir bakıştık. Nerde o başakşehir 1-1 Beşiktaş sezon açılışları, John Carew’in çeyrek metreden kaçırdığı kafa golleri, olacak olacak demeler, hayal kurmalar… Güzellik beyni boşa alınca bizde boşluğa düştük. Soda falan içelim bari dedik. Dil hapı, kalp pili hepsi iptal ne de olsa…

Neyse ki Tolga kendini hatırlattı da, açıldık. Adrenalini hisettik, yeniden. Ceza sahası dışına çıkma, topu dışarda tutmak gibi ilginçliklere alışkınız, burada bir şey yok. Asıl ilginç olan kısmı – ki yine alışık değiliz – maç boyunca defansın arkasına atılan bütün toplarda kalesini terk etti ve topa vurdu.

Brugge maçında neredeydin a gözüm!

2-5 bitirdik. Sonuçta Beş içimizden bir sayı, olması gereken yani…

Yokluğu ile maçın yıldızın olmak üzere olan Pektemek’ten son asisti ile yıldızı kapan Oğuzhan’ın ortaya koyduğu 150 milyon dolarlık performans hakikatten bir hediyeydi. Büyülendik vallahi. Bütün sezonu böyle oynasın ki kesin oynamaz, ama oynasın, Londra Madrid’e savaş açar araya B.M. girer. Dostum hep böyle kal.

Gerçeklere gelirsek:

Şenol Güneş’in Olcay Quaresma Oğuzhan Töre kadrosu ve Cenk Gomez tercihleri çok babaydı artı Quaresma değişikliği yerindeydi.

İlk yarıda imdadımıza su molası yetişti. 0-1’den sonraki o rezil düşüşün hiçbir açıklaması yok. Ağustos ayındayız diye yaz bitmedi sanmayın, yaz bitti artık.

Yediğimiz hem ilk gole hem de 2. gole direk tepki verdik. Kanımıza işlemiş gibi anında saldırdık ve işin süper tarafı direk golü bulduk. Bugün takımdaki en sevindirici durum budur. İstediğin an gole gidiyorsan, büyük takım reflekslerin yerindedir.

Sağa sola pas yapana hapis cezası uygulaması da güzel olmuş. Herkes dikine oynuyor. Hatta öyle ki: Maçın en kritik anında Rhodolfo çok iyi bir zamanlama ile Nokulma’dan topu yatarak kaptı, 20 metre sürdü ve ileriye oynadı. Devamında 2. golü bulduk. Rhodolfo ağırdı ama iyi bir izlenim bıraktı.

Asıl mevzu; Bilic’e kimse sallamasın, Bilic daha kompakt daha dengeli bir şekilde oynuyordu.  Şenol Güneş saldırın diyor. Gördüğümüz bu… Aynı takım değil ama Samet Aybaba’yı unutmayalım… Menemen falan derken yumurta olmuştuk.

Korkutucu bir senaryomuz var: Bu takım bu haliyle ilk 10 hafta gider, son 10 haftayı da tecrübe ile çıkartır ama Töre’nin Quaresma’nın bu halleri, basit top kayıpları ile 10 ila 25. haftalar arasını zor götürürüz. Takımın biraz frene, biraz debriyaja  veya arkayı biraz daha sağlama alacak bir yapıya ihtiyacı var.

Çünkü böyle bir hücum yok.Barcelona falan diyoruz ama o seviyedeki (Biz de kendi ligimizin deviyiz) takımlar benzer hücumları yapıyor da ardından böyle abuk pozisyonlar yemiyor. Topun ayağımızda daha çok kalması lazım,  Töre’nin Quaresma’nın orta sahadaki maceraları kesinlikle engellenmesi lazım.

Ama şu da var: İlk haftaydı, deplasmandı ve ileride sadece Oğuzhan iyiydi buna rağmen 5 attık. Bu hücum şeklimiz git gide gelişecekse, her maç 2 gol yemenin zararı yok.

Ve sonuç: Lider kim? Beşiktaş…

Bir Cevap Yazın