İlk yarıdaki hakem hataları dağılımı

Tekrar selamlar, sevgiler;

Adet olduğu üzere, bu sezonun da ilk yarısında üç büyüklerin maçlarında yaşanan hakem hatalarının dağılımına bakalım.

1. Beşiktaş

İlk yarıdaki 17 maçının 10’unda toplam 20 hakem hatası tespit edildi. Bunların 13’ü lehte, 7’si aleyhte gerçekleşti.

Toplam 7 penaltı hatası (4 lehte, 3 aleyhte) oldu. Beşiktaş’ın 3 penaltısı verilmezken, rakiplerinin de 3 penaltısı verilmedi. Ayrıca, Beşiktaş 1 olmayan penaltı kazandı.

Kart hatalarının sayısı 6 (3’ü lehte, 3’ü aleyhte). Beşiktaşlı oyuncular 3 defa kırmızı kart görmeleri gerekirken kart görmedi. Aynı şekilde rakipleri de 3 kez kırmızı kart görmesi gerekirken sahada kaldı.

Beşiktaş maçlarındaki gol hatası sayısı ise 7 (6’sı lehte, 1’i aleyhte). Beşiktaş’a hata ile verilen 5 gol tespit edilirken, rakiplerin nizami 1 golünün de iptal edildiği gözlendi. Beşiktaş’ın nizami 1 golü de iptal edildi.

2. Galatasaray

İlk yarıdaki 17 maçının 12’sinde toplam 17 hakem hatası gözlendi. Söz konusu hataların 9’u lehte, 8’i aleyhte idi.

Toplam 6 penaltı hatası (4’ü lehte, 2’si aleyhte) mevcut. Gs’ye olmayan 1 penaltı çalınırken, rakiplerinin 3 penaltısı verilmemiş. Buna karşılık, Gs’nin 2 penaltısı verilmemiş.

Gs maçlarındaki kart hatalarının sayısı 4 (2’si lehte, 2’si aleyhte). Gs’li oyuncular 2 defa görmeleri gereken kırmızı kartı görmemiş. Buna karşılık, rakip oyuncular 1 defa kırmızı kart görmeli iken bu kartı görmemiş ve Gs’li oyuncular da 1 defa yanlış kırmızı kartla oyun dışı kalmış.

Gol hatalarının sayısı ise 7 (3’ü lehte, 4’ü aleyhte). Gs’ye yanlış kararla verilen 2 gol varken, rakiplerinin 1 nizami golü de iptal edilmiş. Buna karşılık, Gs’nin 1 nizami golü iptal edilirken, rakiplerine de yanlış kararla 3 gol verilmiş.

3. Fenerbahçe

İlk yarıdaki 17 maçın 10’un da toplam 25 hakem hatası vardı. Bu hataların 11’i lehte, 14’ü aleyhte oldu.

Penaltı hatalarının sayısı 7 (2’si lehte, 5’i aleyhte). Fb’nin rakiplerinin 2 defa penaltısı verilmemiş. Fb’nin verilmeyen penaltı sayısı ise 5.

Kart hatası sayısı ise 13 (7’si lehte, 6’sı aleyhte). Fb’li oyuncular 7 defa atılması gerekirken oyunda kalmış. Rakipler ise 6 defa kırmızı kart görmesi gerekirken görmemiş.

Fb maçlarındaki gol hatası sayısı 5 (2’si lehte, 3’ü aleyhte). Hakem hatası sonucu Fb’ye 2 gol verilirken, rakiplere 3 gol verilmiş.

Buna göre:

1. Ligin ilk yarısında hakem hataları dağılımı nispeten Beşiktaş’ın lehine gerçekleşti. Gs dengede dururken, Fb az da olsa dezavantajlı taraf oldu.

2. Penaltı hatalarında Beşiktaş çok küçük, Gs ise nispeten daha büyük bir avantaj sağladı. Fb ise penaltı hatalarında en dezavantajlı takım oldu.

3. Kart hatalarında üç takım da dengede. Kırmızı kart görmesi gerekirken görmeyen oyuncular arasında Fb’liFernandao ve Caner öne çıktı.

4. Gol hatalarında ise Beşiktaş büyük avantaj sağlarken, Gs ve Fb çok küçük de olsa dezavantajlı konumda kaldılar.

Hakem hataları dağılımının, geçen sezonun ilk devresi ile kıyaslanması ile daha doğru yorumlanacağını düşünüyorum. O kıyaslamayı da yeni yılda yaparız inşallah.

Herkese mutlu seneler, Beşiktaş’ımıza şampiyonluklar dilerim.

Cengiz Gürsel
30 Aralık 2015

Bir Cevap Yazın