Kaleci sorunu hakkında

3-4 yıldır agrıyan karnımız, kale mevkisi icin yaklasık bir yıldır ismi yazılan İspanyol kaleci Fabricio Agosto, henuz kulup resmi acıklama yapmamıs olmasına ragmen, belli ki yeni sezonda Besiktas’ta olacak.

Kendisiyle alakalı fazla bilgim olmamakla birlikte, internetten aldıgım bilgilere pek fazla hakkında bilgi olmayan bir kaleci. 28 yasında, bir kaleci icin orta boyda (1,84) atletik bir tip. Videolarla amel olunmaz lakin, youtube’daki paylasımlara bakarsak yaptıgı kurtarıslara gore refleksleri iyi. Tuttuklarından cok yediklerini merak ediyorum. Ama asıl merak ettigim, hicbirimizin dogru durust bilmedigimiz bu adam hakkında internette bu kadar atıp tutulması, kopegin mabadına sokulması beni hic sasırtmadı. Tıpkı Olcay Sahan’ın transferinden sonraki tepkiler gibi, Atiba Hutchinson geliyor haberleri cıktıktan sonraki tepkiler gibi, daha gormeden gömdük adamı.

Barcelona ve Real Madrid, Ter-Steigen, Bravo, Navas transferlerini yapmasalardı, bu adamları ne kadar tanıyıp “iyi kaleci” diyecektik. Kabul ediyorum. Emsallerine gore daha on planda idiler. Fakat o kadar da parlak degillerdi Neuer gibi. Ya da Yılar evvel GS Mondragon’u almasaydı, kim derdi boyle bir adam var, efsane olur diye. Volkan Demirel Kartalspor’dan geldigi gibi nasıl kaleye gecerdi FB’de?

Buyukler neden almamısmıs? Onlar gormemis de biz mi gormusuz? Demek tam anlamıyla kendini kucuk dusurmek, kendinden bihaber olmak degildir de nedir? Paraları kıyıp Ospina’yı alacakmısız. Evet, alabilirdik. Belki de almalıydık. Fakat Ospina da kendi kulubunde oynamıyor, oynadıgı maclarda harikalar mı yarattı? Kalesini korudugu Kolombiya Copa America’da ne yaptı? Ospina ne katkı sagladı? Geldiginde hemen sampiyonluk sarkıları mı soyleyecektik? Bilmiyoruz.

Fabricio’yu da bilmiyoruz. Hem de hicbir sey bilmiyoruz. Ne olumlu, ne olumsuz. Tek referans, Senol Hoca ve Sambade’nin “olur” dedikleri. Hakkında hicbir sey bilmedigim bir oyuncu icin en kabul edilebilir referans Senol Hoca. Adam kaleci. Bir yıldan fazladır gündemde. İzlemeden, “alın” der mi? Adam gecen sene komple sakatmıs. İyileşmiş demek ki transfer etmisiz. Son yıllardaki transfer politikamızda kac tane karavana attık da kaleci icin bu kadar tantana koparıyoruz? Kariyeri boyunc İspanya’nın vasat takımlarında oynamıs (Lazio dunya sampiyonuydu sanki), Fabricio icin tek dusuncem, hayırlı olsun, cok basarılı olsun insallah. Onun basarısı direkt bize yarayacak.

Boyko’ya gelince. Olmadı, olamadı. Benim gozumde hala yetenekli. Olabilirdi. Bu yıl fırsat verilebilirdi. Saglıgı yerinde, calıskan adam, devre arasında takıma alısmak, yeni defans kurgusu, problemli defans kurgusu, sadece Türkiye kupasında oynamıs, takım da vasatken kendi de vasatı asamamıs performansı yuzunden kaleyi de kaybetmis bir yetenek. Umarım oynayabilecegi, kendini gosterebilecegi bir kulube gider. Umarım satılmaz.

Besiktas icin, Fabricio icin, Boyko icin hayırlı olsun.
Camia olarak, dilerim, izlemeden, gormeden, tanımadan hicbir oyuncuyu, antrenoru, yoneticiyi asmayız.

Bir Cevap Yazın