Liverpool maçı, 3-4 Fb maçı

Geçen sene Liverpool’u elediğimiz maçtaki oyunumuz ve Rıza Hocamız ile Fb yi ; kalecisiz , 10 kişi , deplasmanda 3-4 yendiğimiz maçtaki oyunumuz bu süreçte ne yapmamız gerektiğini bize söylüyor.

Şenol Hocam’ın yerine olsam her gün idmandan önce ya da sonra bir Liverpool , bir 3-4 lük Fb maçını izletirdim takıma.
Aşağıdaki prensipleri ne kadar uygularsak şampiyonluğa o kadar yakınız :

1) Sonuna kadar mücadele : 10 kişi kalsak ta , kalecisiz kalsak ta , gol yesek te , son 5 dakika gol yiyip mağlup duruma düşsek te son düdük çalıncaya kadar her maç ama her maç sonuna kadar mücadele. Biz bitti demeden bitmeyecek !

2) SAKİN olmak , sakin kalmak : Hakeme itiraz yok , rakiple didişmek yok . Rakiplerin tahriklerine kapılmak yok. Bir sarı kart bile önemli . Rakipleri delirtircesine sakin olmalıyız. Biz güçlü olan , iyi oynayan tarafız . Hakemlerden , PFDK dan şikayet etmek şu an için bize bir şey kazandırmıyor. KART GÖRMEYİN , KART GÖSTERTİN !

3) İdmanlarda iyi çalışmak , özel hayata dikkat etmek : Hiç bir rakibimizde Gomez , Cenk Tosun , Quaresma , Gökhan Töre , Oğuzhan , Tolgay Arslan ve Sosa ayarında oyuncu yok. Özellikle bu oyuncular iyi çalıştırılıp sahada diri olursa yenemeyeceğimiz takım yok ! Diğer oyuncularımız zaten fizik olarak hep hazır.

4) CİDDİYET , KONSANTRASYON : Bize 120 dakika gol yemeden 1-0 bitirdiğimiz Liverpool maçı çok şey anlatıyor. O maç defansta Necip ve Pedro Franco oynadı. Ancak adamlara 120 dakika boyunca sahanın her yerinde öyle bir pres yaptık , öyle bir ciddiyetle oynadık ki !
Takım çok koştu , çok pres yaptı , çok yardımlaştı o maçta. Liverpool’u yıldırdık. Erittik. Bitirdik.

5) Tam saha pres : En zayıf bölgemiz defans. O da yeni stoperlerin takıma alışık olmadıkları için. Defansa sadece Atiba değil tüm takım , hatta forvet hattı bile yardım etmeli. Gomez ve/veya Cenk Tosun kornerlerde geri gelmeli. Olcay gölge boksu yapmayı bırakmalı. Fiziken rakibi zorlamalı. Cenk Tosun oynadığı maçlarda/anlarda hücum hattında sıkı pres yapmalı. Fiziğiyle rakip defansı zorlamalı.

6) Şut atmalı : Zora giren maçlarda takım kilitleniyor. En ufak boşluğu bulan şutu yapıştırmalı. İnanarak vurmalı. Ağları yırtmak için vurmalı.

7) Kaleciden ve rakip defanstan dönen toplar takip edilmeli. Pek çok gol bu toplardan oluyor. Baskı , baskı , baskı.

8) Özellikle Fb maçında kanatlar iyi kapatılmalı. Ceza sahamız önünden şut attırılmamalı. FB nin gol atma taktiği bu. Ya kanattan Caner ve Gökhan orta yapacak , ya da kanattan inip rakip ceza sahası önüne topu çıkararak şut pozisyonu bulmaya çalışıyorlar. Gol varyasyonları sınırlı , o yüzden çok gol bulamıyorlar ! Ceza sahamızın önünü iyi kapatır ve şuta müsade etmezsek , Gökhan Gönül ve Caner’i iyi kontrol edersek galip geliriz.

9) TARAFTAR DESTEĞİ : Artık iç saha , dış saha ; uzak , yakın demeden tribünlerin bize ayrılan kısmını TAM doldurmalıyız. Bu takım şampiyonluğu ve bu yolda TARAFTAR DESTEĞİNİ fazlasıyla hakediyor. Taraftarın silkinmesi lazım. Bu oyunu bozarsa hem takımın inancı , hem taraftarın inancı bozacak.

10) YÖNETİM UYUMA BEŞİKTAŞ’A SAHİP ÇIK : Her hafta ama her hafta ; hakemlerin , PFDK ‘nın çifte standartları yoğun bir şekilde dile getirilmeli. Son dönemde bazı BJK lı spor yazarlarının desteğini arttırdığını görüyoruz. Bu önemli bir şey. Devam etmeli , ettirilmeli. Bunun yanında yöneticiler ; çok net örneklerle , görüntülerle , istatistiklerle basın açıklamaları yapmalı , kamuoyu oluşturmalı. En azından Fb nin kamuoyu oluşturması engellenmeli. Biz haklıyız. Hakkımız yeniyor ! Çok bariz.

Bizim olanı başkasının kapmasına izin vermemeliyiz.
HAYDİ KARTALLAR AV ZAMANI ! O SENE BU SENE.

Bir Cevap Yazın