Red Kit

Teksas buysa Oğuzhan da Red Kit arkadaş ! diyerek bir kaç saptama yapmak istiyorum. Aslında bu saptamalar sadece bana ait değil pek çok spor yorumcusu ve değerli Beşiktaş dostunun yorumlarından alıntılar yaptım :

1) Beşiktaş Bursaspor maçında kötü oynamadı. 3 gün önce ağır bir Avrupa maçı oynamış , karşısında çok diri , çok hevesli ve çok iyi bir kadrosu olan ; bir o kadar da taraftar destekli , bir o kadar da sert oynayan , öncelikle oynatmamaya programlı , bir o kadar da saha ve seyirci avantajıyla karışık hemen her pozisyonda ( hatta ofsayt olan hücumlarımızda bile) kasti faullü müdahalede bulunan güruha karşı bu oyun böyle oynanmak zorundaydı ve oynandı.

2) Bazen sahada futboldan önce mücadele ve didişme olur. İşte bu olduğunda da kazanmak önemlidir ve Beşiktaş’ın bu seneki en büyük olumlu özelliği bu maçlarda paniklememesi ve gerekeni yapması.

3) Beşiktaş bu maçı dayanışma ile kazandı. İnanmazsanız oturun sakin kafa yeniden izleyin. Çok kızdığımız Töre ve Quaresma’nın bile pek çok pozisyonda kademeye girdiğini geriden top çıkardığını göreceksiniz.90. dakika golü atmadan 1 dakika önce Necip altıpas içinden top çıkarıyordu.

4) Atiba’ya zaten denecek bir şey yok aslında attığımız golde de O’nun topu beklenen tarafa değil ; terse , geriye pas şeklinde oynaması resmen Oğuzhan’ın önünü boşalttı.

5) Böyle stresli bir maçta son dakika o 7 pası yapmayı denemek ve gole çevirmek Beşiktaş’ın efsane 100. yılında dahi yapamadığı şeydi.

6) Bursa’da maçın başladığı ilk 10 dakikaya dikkat ettiniz mi ? Taraftarla beraber bastırması gereken Bursaydı ama Beşiktaş bastırıyordu. İşte bunu görünce tamam dedim Beşiktaş saha içinde de büyük takım oldu ! Sonrasında dikkat edin atak yememiz ve pozisyon vermemizin sebebi biz korner atarken sahaya atılan patlayıcı maddelerdir. Oyuncularımız bayağı bir tedirgin oldular.

7) BEŞİKTAŞ’IN HÜCUM ETKİNLİĞİNİ VE ATTIĞI GOLÜ ARTTIRACAK 2 ÖNERİ YAZACAĞIM : Öncelikle kanatlarda Töre ve Quaresma’nın topu Gomez’e derhal atmayıp gereksiz çalım ve pas yapması kendilerini yormaktan başka hiç bir işe yaramıyor. İşin kötüsü bir de burada top kaptırdık mı takım telafi edeceğiz diye çok yoruluyor .
İkincisi kornerleri ve duran topları ön direğe ve alçak atma saçmalığımız. Belki gol olabilecek pek çok ortamız bu şekilde ziyan oluyor. Kaldırın şu topları havaya arkadaş.

8) Bazı spor yorumcularının aksine Beşiktaş gol pozisyonuna giremedi diye bir şey yok. Bir dünya GİZLİ GOL POZİSYONU vardı maç içinde. Örneğin Quaresma’nın soldan akıp , ters ayakla , HİÇ BEKLETMEDEN yaptığı ortayı ve Gomez’in kaleciden dönen şutunu hatırlayın . Öyle 3 tane pozisyon bulsak en az biri gol olurdu , oluyor da zaten. Ancak o pozisyondan sonra birebir benzer durumlarda Töre veya Quaresma , Gomez yerini almış ve top bekliyor olmasına rağmen topu ayaklarında oyalayıp zamanında atmadıkları için ya ofsayta kurban gitti , ya da etkisiz atak olarak kaldı.

Tore ve Quresma akıcı oyun oynamalı. Topu alacaklar ; önleri boşsa hemen orta , boş değilse zaten yetenekleri var , basıp çalımı önlerini boşaltıp ikinci , üçüncü çalımı denemeden direkt pas veya orta yapacaklar , orta yapamıyorlarsa içeriye dalıp şutlayacaklar.

90. dakikada attığımız goldeki paslaşmaların şekli çok şey anlatıyor zaten. Paslaşma dediğin bu şekilde olur. Dikkat edin pası alan ve veren hiç bir oyuncumuz durağan (sabit) değildi. Hepsi hareketliydi. Topu da hiç durdurmadan son derece basit paslaşarak , son derece zor bir işi başardılar.
Yoksa Töre’nin Beck’e , Quaresma’nın İsmail’e geriye doğru yaptığı pasların hiç bir anlamı yok , hiçbir gereği de yok. Kanatlarda yaptığımız al gülüm ver gülüm paslaşmaları vakit kaybetmekten , rakip defansı dinlendirmekten başka hiç bir işe yaramıyor. O tür paslar gol lazımken değil , galip durumdaysak oyunu ileride tutmak için yapılır.

9) Yönetime önerim : Şenol Hoca ile ömür boyu sözleşme yapın. Dikkat edin ; o oynasın , bu oynasın diyor muyuz ? Demiyoruz. Yok 3-5-2 , 4-4-2 diyor muyuz ? demiyoruz. Takım takım oldu. Töre ve Quaresma biraz daha hedef odaklı ve yardımlaşmalı oynarsa gol rekoru kırarız o kadar.

Güzel günler göreceğiz çocuklar GÜNEŞLİ GÜNLER.

H. Ertaş

Bir Cevap Yazın