Şampiyonluk formülü

Ligin ilk yarısı itibarıyla Fb den daha iyi olduğumuz tescilli , daha iyi oynuyoruz , çok daha fazla gol attık. Neredeyse hiç bir maç kötü oynamadık. Fakat bir gerçek var ki ; Fb den çok daha iyi maçlar çıkardığımız , çok daha iyi oynadığımız ve çok daha fazla attığımız halde , DERBİLERİ KAZANDIĞIMIZ HALDE , sadece ve sadece bir (1) puan öndeyiz.

İşin kötüsü biz iyiyken 41 puan topladık , Fb pek çok maçta KÖTÜYKEN 40 puan topladı. Ligin 2. yarısı için Fb nin yine aşağı yukarı 35-40 puan toplayacağı çok daha kesin bana göre. Neden çünkü kötüyken bile kazanıyorlar.
Fb nin kadro zenginliği ve gol atma çeşitliliği (havadan , karambolden , duran toptan , faulle , ofsaytla ! ) bizden daha fazla. Gol yememe özelliği yani defansı ve kalecisi ise bizden daha iyi durumda. Pek çok maçı 1-0 kazanmaları bu yüzden. Berbat bile oynasalar ; öyle böyle 1 gol atıp üstüne yatıyorlar. Ayrıca hakem , lobi , medya rüzgarı da her daim (tarih boyunca) onlardan yana.

Şimdi ligin 2. yarısı için Aziz Yıldırım kıs kıs gülüyor. Fikstüre bakıyorlar : BJK nın 2. hafta Trabzon ile 6. hafta Fb ile DEPLASMANDA maçları var. Beşiktaş ne kadar iyi oynarsa oynasın bu maçlara direk 3 puan , direkt galibiyet yazamayız. Hele deplasmandaki Fb maçına. Geriye dönüp son 10 sene Fb deplasmanlarına bir bakmak lazım. Çok iyi oynayıp kaybettiğimiz bir dolu maç var. Fb orada maçlara psikolojik olarak 2-0 önde başlıyor. En olmadı azıcık işler ters gitse devre arası hakem odası basılıyor filan. Aziz de kendini bu ilk 6 hafta için hazırlıyordur . BJK 6. haftaya kadar puan kaybetmezse ben Aziz’den hakemler ve TFF ile ilgili bir basın toplantısı bekliyorum mesela. Dikkat edin Beşiktaş’lı olmayan spor yorumcuları bile alenen BJK nın 2. yarı için işinin zor olduğunu söylüyorlar ve 2003-2004 sezonunda olanlara dem vurarak BJK nın masabaşı oyunlara kurban edilme olasılığına yer veriyorlar Tv lerdeki açıklamalarında. Ben demiyorum onlar diyor !

Bunların yanında fikstürümüz ilk yarıdan daha zorlu . Ligin ilk 10 sırasındaki pek çok takımla deplasmanda oynayacağız. TS , Akhisar , Fb , Gs , Kasımpaşa , Başakşehir . Say babam say. Gerçi BJK deplasmanlarda daha iyi oynuyor ama Fb , TS ve Gs de kendi evinde iyi oynuyor . O yüzden en azından rakiplerin direnci ve motivasyonu olarak İlk yarıdaki maçlardan daha zor maçlar bekliyor bizi.

Bütün bunları dikkate aldığımızda ligin ilk yarısındaki aynı şeyleri yaparak şampiyon olmamız zor görünüyor. Normal şartlarda olmamız lazım ancak , tecrübelerimiz liglerin ikinci yarılarında normal şeylerin olmadığını çok uzağa gitmeden daha geçen seneden bile söylüyor. Geçen sene ligin ilk yarısında herkesten 4 gol yiyen Gs ; nasıl olduysa ikinci yarı şaha kalkarak 3 kupayı birden aldı. Vallahi bravo.

O zaman ne yapmak lazım. Ligin ilk yarısından daha iyi olmak lazım. Taktik olarak daha iyi olmamız zor . Zira taktik açıdan bir kaç maç hariç gayet iyiydik. Hücum ve orta saha olarak ta iyiydik. Geriye kalıyor defans ve kaleci. Bizim birinci iyileştirmemiz gereken şey bu. Zaten Başkanımız bile söylüyor bunu. Yanlız geçen senelerde de başkan tarafından transfer yapacağız denilip , son anda “tühh yetişmedi ” dendiğini biliyoruz.
2 sene evvel yapılmayan bir stoper + Webo transferi , geçen sene yapılmayan kaleci + stoper + sağ bek ( Linnes ) transferi bizi şampiyonluklardan etmiştir.

Beşiktaş bu sefer hayatının transferini yapmalıdır. Hayır çok para vermekten bahsetmiyorum. Ancak hedefi vuracak , ne vereceği belli olan , takıma katkı yapması çok çok muhtemel olan 2 transferden bahsediyorum.
Gs ye bakın. Adamlar gidiyor bir kaleci alıyor 6-7 sene oynatıyor (Simoviç , Taffarel, Mondragon , Muslera ) en kötü 2 sezonda bir şampiyon oluyor. Fb ye bakın devre arasında gidip aldığı forvetlerle şampiyon oluyor. Nobre’yi hatırlayın.
Sow , Emenike , Anelka , Kezman , Van Hoijdonk, Webo . Adamlar geliyor ilk maçtan gol atmaya , verim vermeye başlıyor. Verim vermezse 6 ay sonra bile gönderiyorlar , hiç acımıyorlar.

Bizim bu sefer hata yapma , işi riske etme şansımız yok. Ersan’dan ve Tolga Zengin’den kesin kes daha iyi , daha formda , daha sakin , daha tecrübeli , daha sağlıklı , daha zinde , ve en az onlar kadar istekli 2 adam bulmamız lazım. Yönetim ister bedavaya alsın , ister takasla alsın , ister 10 milyon Euro’ya alsın orası onların bileceği iş. Yeterki iyisini alsınlar.

Bu transferleri yapmak ta şampiyon olmamız için yetmeyebilir. Zira 2003 – 2004 sezonundaki kadromuz nerdeyse kusursuz bir kadroydu. Başlarında da Lucescu vardı. Ancak neler olduğunu biliyoruz. Yönetimin bu konuda da kendini hazırlaması lazım. Ne olursa ne olur , neye nasıl karşılık verebiliriz ? Şimdiden strateji planlarını hazırlamalı bizim yönetim.

Bu iş hazırlanarak olur. Hakem bizi Ts maçında doğrarsa , iyi oynamamıza rağmen puan kaybettirilirsek ne yapacağız ?
Bana göre 6. haftaki Fb maçı final. Ve Fb o maça asla puan olarak geride olarak çıkmak istemeyecek.

Oyuncularımızın ve Hocamızın hakemlere , kartlara karşı son derece uyanık olması lazım. Q7 nin , Gomez’in bu hafta gördüğü kartlar gibi kartlar görmememiz lazım. Oyuncularımıza bu konuda gerekirse her hafta / her gün profesyonel psikolojik destek verilmeli.
Mentör , Koç , Hipnoz Uzmanı vs. ne tutarsanız tutun , bizim oyuncuları psikolojik baskıdan uzak tutun. Zira bizim takım sakin kaldığı ve motive olduğu her dakika Konya maçının 2. yarısı gibi oynayabileceğini bize pek çok kez gösterdi.

Ben bir zaaf olarak ta ; Şenol Hocamızın zaman zaman gereksiz gündemlere , polemiklere balıklama dalmasını görüyorum.
Ozan Tufan transferini bu yüzden yapamadık. Sonuçta hedefine ulaşamayan biz olduk. Alan memnun , satan memnun, karlı çıkan Fb !!!

Şenol Hocamız haklı dahi olsa bu tür polemiklerden uzak kalmalı. Her laf söyleyene laf yetiştirmeye uğraşmamalı. Bu hem kendisinin , hem de bizim takımın dikkatini dağıtıyor. Bizi zor duruma sokuyor. Fb (Aziz) 2. yarı bu durumu kullanmak isteyebilir !

Özetle formül şu :
1) Çok sağlam 2 transfer ( Kaleci + Stoper ) . DEVRE ARASI KAMPINA MUHAKKAK YETİŞMELİ.
2) Kart görmemek , sakin ve uyanık kalmak. Takıma bu konuda profesyonel psikolojik destek aldırmak.
3) Şenol Hoca’nın polemiklere girmemesi
4) Stadı 1 hafta önce bile olsa mümkün olduğu kadar erken bitirmek
5) İLK 6 HAFTAYI ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ GİBİ OYNAMAK ! BUNA GÖRE HAZIRLANMAK.
6) TS yi yen , 6. haftaya kadar puan kaybetme , Fb’ye yenilme şampiyon ol .

Şampiyon olacağız ve ben balkondan oğlumla beraber bağıracağım. O KADAR !
H. Ertaş

Bir Cevap Yazın