Troubleshooting ( Sorun giderme )

Hani bir cihaz satınaldığımızda kullanım kitapçığının en sonunda troubleshooting (sorun giderme ) kısmı olur. Bir sorun yaşadığımızda o kısma bakıp sorunları çözmeye kalkışırız ya. İşte ben de acizane kendimce biraz da mizahi olarak Beşiktaş için son 8 maça , son 8 haftaya yönelik sorun giderme kılavuzu hazırladım . Aşağıda muhtemel olarak yaşayacağımız pek çok sorunu ve çözüm önerilerini bulabilirsiniz :

1) HAKEM PENALTIMIZI VERMEDİ : Bu sık sık rastlanabilecek bir durum. Hazırlıklı olmak lazım. Hakeme sakince itiraz edilir. Neden penaltı olduğu anlatılır. El kol hareketi yapmadan neden vermediği sorulur. Büyük ihtimal karar değişmez. Burada en önemli hamle pozisyona takılı kalmamaktır. ISRARLA VE DAHA BÜYÜK İŞTAHLA hücum etmeye devam. Beşiktaşın hücum gücüne dayanacak takım yoktur. Eninde sonunda gol atılacaktır.

2) RAKİPLER SERT FAUL YAPIYOR : Darbe geldiği zaman at kendini yere ; bağır , bağırabildiğin kadar. Sen ses çıkarmadıkça emin ol aynen devam edecek. Bağır , kıvran . Yat yerde , tedavini ol . Asla hemen ayağa kalkma. Çünkü o sinirle yanlış şeyler yapabilirsin. Yat , hemen kalkma , soluklan , sakinleş.

3) RAKİP FAUL YAPTI , AMA HAKEM BİZİM ALYEHİMİZE DÜDÜK ÇALDI : Bu da çok sık rastlanabilecek bir durum. Sakin ol. Sakin ol ! Sakin ol ! Hakemin yanına ürkütmeden yavaşça yanaş. El kol hareketi yapma , kulağına fısılda.
Neden rakip faul yaptığı halde sana faul verdiğini sor. EL KOL HAREKETİ YAPMADAN pozisyonu tekrar anlat. Daha dikkatli olmasını RİCA ET ! Asla küfürlü , heyecanlı konuşma. Tekrar söylemekte fayda var. ASLA EL KOL HAREKETİ YAPMA. Bu hakemde arıza meydana getirir.

4) RAKİPLER TOP BİZDEYKEN SERT OYNUYOR , SÜREKLİ FAUL YAPIYOR , OYUN KURAMIYORUZ : O zaman topu ayağında oyalama , kalabalığın arasına yönelme , sürekli hareket halinde ol , boş alanlara kaç. Top sana geldiğinde ayağından çabuk çıkar. Dar alanlara girme , topu sürekli açıktaki arkadaşına oyna. TOPU KOŞTUR , KENDİNİ DEĞİL RAKİBİ YOR .
Asla geri pas yapma bu rakiplerin işine gelir. Gerekirse topu sakla bırak rakip faul yapsın.
Gol her zaman hareketli topla atılmaz. İdmanlarda böyle takımları çözmek için sürekli duran top çalışması yapılır. Bazen oyun kilitlenirse , topu orta sahada tutacağına çift forvete dönülür. Uzun top oynanır , hava topu oynanır. Gerekirse (gol acil lazımsa) 3-5-2 ye dön Marcelo’yu da hücum bölgesine hava topuna gönderilir. Gomez , Cenk Tosun , Atiba , Marcelo’yu rakip ceza alanına gönderip durmadan orta yapmak ağrıyı dindirir.

5) BİR TÜRLÜ GOL ATAMIYORUZ : Koskoca 90 dakika boyunca epi topu 6 tane şut çekersen atamazsın. Gol sadece ceza sahası içinden atılmaz. Orta yaparsın , şut atarsın , hava toplarında karambol golü ararsın , dönen topları kovalarsın . Bir sürü yolu var. Ceza sahası içinde pas yapacak arkadaşını çok bariz bir şekilde göremiyorsan oyalanma , önünü boşalt ve şut at .
Orta yapılacağı zaman rakip ceza sahasına kalabalık gir. 3-5 kişi ile çizgi kenarında orta organizasyonu yapacağına ceza sahası içine gir.
İdmanlarda bol şut / son vuruş çalış. Duran top çalış.

6) TAKIMDA ÇOK FAZLA SARI KART CEZASI SINIRINDA OYUNCU VAR : Trabzon maçında yaptığını yap , hakem penaltını vermese de , sürekli aleyhinde düdük çalsa da sakin ol. İştahla hücum etmeye devam et. Sonunda kazanan biz olacağız. Kart görmemeye gayret et. Konsantre ol . Sakin ol !

7) OLCAY ÇOK ELEŞTİRİ ALIYOR DEMORALİZE OLUYOR : Olcay’ın tek yapması gereken ACİLEN BACAKLARINI KUVVETLENDİRMEK ve ekstradan şut / gol vuruşu çalışmak. Olcay daha iyi olmak zorunda. Beşiktaş’a ilk geldiği sezonki kuvvetinde değil ve başarısız olmasının sebebi bu. KUVVETLENMELİ VE KONSANTRE OLMALI

8) KERİM FREI OYUN İÇERİNDE ÇOK DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR : Kerim Frei’ın geri vitesini sökmek lazım. Kerim topla sürekli rakip ceza alanına yönelmeli. Kerim ne yapıp edip en kestirme yoldan rakip ceza alanına girmeye çalışmalı. O yaptığı çalımları rakip ceza alanı içerisinde yaparsa ; ya gol atar , ya penaltı kazandırır. Topla asla geri dönmemeli. Önü kalabalık ise geri dönmek yerine pas vermeli . Topla kalabalığın arasına dalmamalı pas vermeli ya da boş alana doğru yönelmeli. Yanlız boş alan derken geriye dönmeyi kastetmiyoruz. Kerim kalabalığın arasına sadece ve sadece rakip ceza sahası içinde dalmalı. Oradan çıkarsa gol olur. Ya da penaltı olur. İdmanlarda sürekli hücum çalışmalı.

9) NECİP DEFANSTA HER AN PENALTI YAPABİLİR GİBİ OYNUYOR : Aslında genel olarak Alexis’ten daha faydalı ve etkili oynuyor. Oynadığı 2 maçta rakiplerin net gol pozisyonu yok. Ancak bazen çok dengesiz giriyor. İdmanlarda Gomez , Cenk Tosun , Oğuzhan , Kerim Frei ve Quaresma’ya karşı birebir çalıştırılmalı. Hücumcular Necip’e karşı teketek hücum etmeli , Necip faul yapmadan savunma çalışmalı. Rakibi çizgiye doğru süpürmeyi öğrenmeli .
Ceza sahası içinde rakipten top çalmaya çalışılmaz. En tehlikeli harekettir. Stoper olarak yapılması gereken ; vuruş yaptırmamak , rakibin önünü kapatmak ve çizgiye doğru süpürmek. Top senden uzakta , rakibe yakınsa tek yapılacak hamle rakibin önünü kapatmaya çalışmak , vuruş açısını bozmak. Tekrar yazmakta fayda var : stoper oynarken ceza sahası içinde sanki orta sahada oynarmış gibi top kapmaya çalışılmaz !

ÖZET : İdmanlarda iyi çalış , kendine iyi bak , kuvvetlen , maç esnasında hakkın yenebilir buna hazırlıklı ol , sakin ol , ISRARLI VE İŞTAHLI hücum etmeye devam et , durmadan hücum et , olmadı bir daha hücum et , defansa gömülme , topa ileride bas , takım arkadaşlarına destek ol , yardımlaş , taraftar ile bütünleş , hakemle ve rakiplerle didişme , kart görme ŞAMPİYON OL ! BÜTÜN YAZ KEYFİNİ ÇIKAR !

Bir Cevap Yazın